13.5.2020
Kategorie: Společnost

Za „ricin“ může anonym?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPoté, co BIS podala trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci úniku klasifikovaných informací, se v médiích objevila zpráva o tom, že o ricinu informoval „anonym“. Zametají média za sebou stopy?

Pokud bychom měli věřit všemu, co média napíší, situace kolem údajného jedu pro české komunální politiky, nabrala „nový směr“. Za informaci totiž nevděčíme výborné práci BIS, ale nějakému anonymovi. To jednak významně snižuje případné zásluhy BIS na odhalení akce ruské zpravodajské služby, nicméně vede nás to k závěrům, které spíše svědčí o politickém pozadí celé akce, která fakticky vedla k dalšímu zhoršení již tak chladných česko-ruských vztahů. A navíc se zdá, že načasování akce souvisí s výročím konce II. světové války a s relativizací zásluh Rudé armády na porážce nacistického Německa.

Provokace z ruské strany je sice možná, nicméně považuji možnou provokaci ruských tajných služeb za krajně nepravděpodobnou. Nic totiž Rusku nepřináší, kromě údajného ohrožení života jistého pracovníka ruské ambasády, kvůli němuž se velvyslanectví obrátilo na Ministerstvo zahraničí a požádalo o ochranu svého zaměstnance. Ruská média sice spekulovala o „únosu“ českých politiků trestně stíhaných v Rusku za „ničení památníků“ do Ruska, kde by mohli být odsouzeni. To mi ale přijde jako výmysl, který by natolik zhoršil vztahy Západu s Ruskem, že tento motiv vylučuji.

Provokace z české strany se mi jeví v této chvíli jako nejpravděpodobnější. Zpráva Respektu o tom, že ruský agent dovezl „ricin“ do Česka s cílem otrávit české komunální politiky, totiž především slouží domácí politice. Zpráva o tom, že tuto informaci nezískala BIS svou „skvělou“ prací, ale že je to dílko „anonyma“, tyto spekulace jenom podporuje. Média se tak snaží „zamést“ za sebou stopy v situaci, kdy BIS podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Ten má zůstat stále „neznámý“, protože původce informace je dle médií „anonym“.

Není to poprvé, co se BIS stala ústřední postavou české politiky. Český prezident Miloš Zeman její informace obecně považuje za „nedůvěryhodné“, dlouhodobě odmítá povýšit jejího ředitele do nejvyšší hodnosti. Zemanovi odpůrci naopak BIS používají jako zbraň proti „proruské“ a „pročínské“ politice Hradu, protože výroční zprávy BIS nikdy neopomenou uvést zprávu o ruských a čínských „rejdech“ v Česku.

Letošní akce „ricin“ sice nehrála v mediální atmosféře virové pandemie prim, ale dokázala na pár okamžiků „zazářit“ a dovolila třem komunálním politikům svézt se na protiruské propagandě. Byly rovněž učiněny pokusy o „přepsání“ historie konce druhé světové války. Vše tedy hovoří ve prospěch „české“ stopy v „ricinové válce“.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...