Výpověď bez udání důvodu je znovu na stole, premiér ji chce protlačit na sílu
ZBYNĚK FIALA
Premiér Petr Fiala v tom vidí smysl svého premiérského poslání, a tak to chce sněmovnou prohnat na sílu bezpečné většiny. Ale lidovci jsou zatím proti, protože tohle by jim nad dvouprocentní hladinu volebních preferencí opravdu nepomohlo. Možná však couvnou. A protesty odborů? Jestli to bude jako dosud, ať si klidně zařádí na nějakém menším náměstí.
Všichni se to snaží prodat jako dánský model. Ano, tam to funguje:
„Nezaměstnanost byla v Dánsku roce 2022 kolem 4,5 procenta, teď je ještě nižší. Dánové mají nejnižší dlouhodobou nezaměstnanost ze všech států Evropské unie. Flexicurity zabraňuje lidem být dlouhodobě nezaměstnaný, navíc dává lidem i firmám větší možnosti k tomu, aby více riskovali,“ informoval Jeppe Sørensen, politický analytik Dánské odborové konfederace na kulatém stole o flexicurity v Poslanecké sněmovně, který se konal už roku 2019.
https://diverzita.cz/cs/aktualita/flexicurity-pro-cesko-jen-jedna-cast-nestaci
S tou nezaměstnaností jsme možná mezitím Dány trumfli. Zaměstnavatelé mají raději údaje o zaměstnanosti, kolik pracovních sil je dostupných, a ten se meziročně zvýšil. Největší přírůstky jsou v těch starších kategoriích. Tím je na první pohled jasné, koho je třeba přednostně vyhodit.
To však není dánský model, tam se o lidi starají, protože jim neuniklo to, co bylo úspěšně zhudebněno, že „všechno, co člověk užívá, z šlechetné práce vyplývá“. Bez práce nejsou koláče, učili jsme se už ve školce. Flexicurity nespočívá v tom, jak se snadno zbavit někoho, koho už momentálně nepotřebuju, ale jak lidem zachovat životní šance i v čase hospodářských a technologických proměn.
„Dánové skutečně mohou dostat výpověď bez udání důvodu, ovšem po vyhazovu z práce se ocitají v bezpečné ochranné síti, která jednak hlídá jejich příjem a jednak jim aktivně pomáhá najít novou práci, případně se dovzdělat nebo přeškolit. Výsledkem je, že 80 procent nezaměstnaných Dánů nestráví na úřadu práce ani rok. Polovinu jich systém znovu zaměstná do tří měsíců. V Česku najdou do roka práci jen dvě třetiny nezaměstnaných, do čtvrt roku se na trh práce vrací necelých 30 procent,“ upozornil ve svém komentáři Martin Čaban ze Seznam zpráv.
Jak bylo už na zmíněném kulatém stole před pěti lety ve sněmovně uvedeno, dánský model flexicurity má tři vzájemně propojené pilíře:
- snadné najímání a propouštění zaměstnanců
- finanční podpora v nezaměstnanosti po dobu dvou let ve výši 90 % předchozího příjmu (na základě sociálního pojištění)
- aktivní politika zaměstnanosti včetně vysoké úrovně rekvalifikací a vzdělávání (účast na vzdělávání a rekvalifikacích je podmínkou vysoké finanční podpory v nezaměstnanosti); efektivní propojování potřeb zaměstnanců a zaměstnavatelů (Dánsko vydává 1,5 % HDP na podporu aktivní politiky zaměstnanosti)
Úvaha vlády včetně aktuální diskuse o zavedení pouze jednoho prvku dánského modelu flexicurity, a to pouze snadného najímání a propouštění zaměstnanců, je nešťastná, čtu k tomu v dobovém komentáři.
https://diverzita.cz/cs/aktualita/flexicurity-pro-cesko-jen-jedna-cast-nestaci
Primitivní záměr vlády, jak usnadnit život části zaměstnavatelů a obětovat velké skupiny občanů, je skutečně mimořádně nebezpečný. Překvapivě však s ním souhlasí i někteří docela racionální ekonomové.
„Česká ekonomika je málo inovativní. Právě flexibilita umožní, aby se trh práce a ekonomika více zpružnili,“ vysvětluje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Jedním dechem však říká i tohle: „Když se podíváme na podíl vývozů z odvětví, která jsou spojena s vysokou kreativitou, tak Česko patří na první místa na světě. Máme na čem stavět.“
Takže nějaká ta inovativnost tady asi bude. Ale představa, že až polovinu lidí povyházíme a druhá polovina se bude třást o místo, bude v Česku kreativní ráj, není nikde doložena.
Více se dá věřit jinému zázračnému léku ekonomiky, kterou je vysoká úroveň vzdělanosti a celoživotní vzdělávání. To druhé se zatím probilo jen do hesel, a to první sdílí osud nebožáků, které zkosil covid. Těžko může vzdělanost růst, když se žáci a studenti dva roky skoro nic neučili. Také struktura českého školství není vstřícná tomu, aby mladí lidé hledali své životní cíle na světové kreativní špičce.
Máme to nastaveno spíše tak, že se snažíme kreativní předpoklady odfiltrovat už na samém startu. „Děti, které jsou talentované, ale z chudších poměrů, tak jdou na horší školy,“ zjišťuje sociolog Daniel Prokop. Poukazuje na zajímavý rozpor. Gymnázia, která by měla žáky připravovat na vysoké školy, přijmou jen 30 procent uchazečů o střední vzdělání. Ale na vysoké školy pak jde 50 procent jednotlivých ročníků. Části tedy chybí potřebná příprava. A systému chybí víc gymnázií.
Děti to třeba takhle nechápou, ale vzdělanější část rodičů v Praze ano a neváhá investovat do přípravných a doučovacích kurzů pro své laxní potomky desetitisíce korun. Pak je ještě propohlavkuje k podání přihlášky na nejlepší školy. To se na venkově stává méně často, takže venkovské děti z obavy, že by se na gymnázium nedostaly, volí něco jiného, a přitom v testu dosáhnou 70 – 80 bodů. Tyhle talenty se rozvoje nedočkají.
A teď se budeme snažit tuhle oslabenou vzdělanostní přípravu podtrhnout i tak, že rodiče těch dětí, které se přecejen na tu potřebnou vysokou školu dostaly, vyhodíme z práce. A aby se nemohli soudit, bude to bez udání důvodu, jak má zaměstnavatelům umožnit připravovaný zákon. Samotná škola je zadarmo, pokud je veřejná, ale životní náklady studenta, který nemůže žít s rodiči doma, jsou obrovské. Rychle přijde na to, že i on má smůlu.
Pouze 22 procent českých domácností má rezervu vyšší než 10násobek svých měsíčních příjmů a pouhých 10 procent domácností má tuto rezervu vyšší než 20násobek, což lze považovat za dostatečnou míru, uváděl statisticky laděný Index prosperity na základě dat, které už jsou dva roky stará. Mezitím nám rezervy pročesala inflace a dvouciferný pokles reálných mezd.
https://www.indexprosperity.cz/2023/dlouhodoba-rezerva/
Ztráta práce je tak zničující pro současnost i budoucnost. To neznamená, že pracovní síla by neměla být flexibilní, ovšem flexibilita nespočívá v tom, že někomu podtrhnu židli, pod kterou je prázdno. Bezmocný pád pak strhne celou rodinu.
Možná, že vláda by ráda vytvořila vhodnější podmínky pro snazší obměnu pracovních pozic, ale nemá na to. Teď to myslím čistě finančně. Když i při tom všem škrcení má schodek státního rozpočtu v příštím roce vyšplhat nad dvě stě miliard korun? Prosadit delší odporu v nezaměstnanost a účinnější rekvalifikaci? Vytvořit podmínky pro zvýšení počtu gymnázií a škol pro technologie budoucnosti?
Priority jsou jinde, než je stabilita společnosti a rozvoj vzdělání, a tak nás svou okleštěnou flexicurity nejspíš obšťastní i přes všechny výhrady. Jak už jsme řekli, prostě na sílu. To b y mohlo být docela užitečné, kdyby ji to vedlo ke zjištění, že ve společnosti je i jiná síla než počty hlasů ve sněmovně, a tu je třeba taky respektovat.
- České ministerstvo zvažuje pokutování domácností za vyhazování potravin do popelnic a kontejnerů - 12.11.2024
- Bude Harrisová prezidentkou!? - 12.11.2024
- Důchodová trojčlenka - 12.11.2024
Pokud vím, tak na rozdíl od dánské podpory v nezaměstnanosti ve výši 90 procent původního výdělku po dobu 2 let, je to u nás takto: lidé do 50 let věku mají nárok na podporu v nezaměstnanosti v délce 5 měsíců, 50 až 55 let lidé mají nárok na 8 měsíců podpory, lidé nad 55 let věku nárok na 11 měsíců podpory. Asi před 12 lety byla doba podpory zkrácena každé věkové kategorii o jeden měsíc na výše uvedenou délku. Přitom výše podpory se stále snižuje. První dva měsíce je 65 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, pro OSVČ je to 65 % vyměřovacího základu na důchodové pojištění, přepočteného na měsíc. Další dva měsíce je to 50 % a zbývající dobu 45 % čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Takže kde je ČR a kde Dánsko?
Fiala by potřeboval také výpověď bez udání důvodu.
Včera v diskuzi zaznělo,že p.Jurečka s tím nesouhlasí a že je nějaká smlouva podepsána mezi 5 stranami…V Koalici není ani prý shoda,tudíž ujišťuji,že dokud prý budou lidovci ve vládě,tak to nenastane.Si tu debatu pusťte celou…
Otázka zní:,,Lze této vládě věřit,když porušila vše,co hlásala před volbami?🤷🏻♀️
Úplně nejlepší je kombinace výpovědi bez udání důvodu a prodlužování věku odchodu do důchodu. Ono to pro jedince v předdůchodovém věku i tak není jednoduchá situace, ke stresu z toho, že už toho mají plné kecky, protože zkrátka s věkem se pojí nejrůznější zdravotní potíže, které k špičkovému pracovnímu výkonu nepomáhají, se přidá ještě stres z možné ztráty zaměstnání kdykoli, bez varování a bez zdůvodnění. Protože pravděpodobnost nalezení nové práce je často spíš z říše pohádek, leda že by člověk skončil jako nějaká pomocná síla nebo člen úklidové čety.
Neříkám,že s tím souhlasím.Stát vybere hodně peněz a je špatný hospodář…😉Jen píši co zaznělo v té debatě.
Já jen doufám, že ten zm.rd jednou dostane pořádnou nakládačku!
Mladí perspektivní do 30. let, bezdětní a potom pastouška.
Výpověď by měl dostat v prvé řadě ten obrýlený zm.rd z Brna.
bude to zajímavé v tom případě se na úřadech práce zblázní, protože je okamžitě zaplaví armáda nezaměstnaných od 50 let výše a kolem šedesáti také nezaměstnatelných, výpověď bez udání důvodu je paskvil, blba se lze zbavit legální cestou výpověď typu přiožralému manažerovi který přišel do práce po mejdanu se nelíbil utahaný obličej padesátileté kolegyně není důvod, jediný kdo potřebuje rychle výpověď bez udání důvodu je banda gaunerů ze Strakovky
“protože je okamžitě zaplaví armáda nezaměstnaných od 50 let výše a kolem šedesáti také nezaměstnatelných”
Věříte tomu natolik, že jste ochoten se o to vsadit? Pokud zaměstnavatel někoho nechce, stejně se ho nějakou “reorganizací” nějak zbaví.
Ve svobodné společnosti nemá stát zaměstnavateli co kecat do toho, koho zaměstnává.
Jasně, stačí šéfovi, který tvrdí, že dvě a dvě je pět, oponovat a tvrdit, že dvě a dvě jsou čtyři, tak vás bez udání důvodu propustí. Takže když bude šéf idiot, který nerozezná vrut od šroubu a řadový dělník bude chtít věci uvést na pravou míru, tak debilní šéf mající neomezené pravomoci, ho bude moci vyhodit.
Víš, ty chytráku – já jsem prodělal za bolševika základní vojenskou službu a tam se tomuhle principu říkalo “nedílná velitelská pravomoc”… Major “Terazky” byl idiot, ale z pozice své hodnosti a funkce směl cokoliv…
Dlouhé roky bolševika a poté práce ve státním sektoru Vám úplně zdeformovaly myšlení, kdo má rozhodovat o svém majetku. Je to majitel, ne najatý dělník.
V soukromém sektoru možná, ale nikoliv v sektoru státním. Nebo už je u nás všechno zprivatizované (resp, rozkradené)? Jsou všechny nemocnice nebo školy už soukromé, blbečku?
“Jsou všechny nemocnice nebo školy už soukromé, blbečku?”
Bohužel nejsou, sprosťáčku. Ten nový zákon se má ovšem týkat i soukromých firem.
Jasně. Takže až úřady dosazený ředitel státní nemocnice, který je absolventem nějaké pofidérní VŠ managementu, ale nerozezná injekční stříkačku od teploměru, přeřadí z pozice své moci gynekologa na oční, bude to OK, že ano! A když gynekolog vznese námitku, tak ho propustí…
Bravo!
“Primitivní záměr vlády, jak usnadnit život části zaměstnavatelů a obětovat velké skupiny občanů”
Tvrdíte autore, že velká skupina občanů je pro zaměstnavatele nepotřebná a jenom byrokratická překážka (která se navíc dá snadno reorganizací obejít) jim brání je vyhodit? Nesmysl.
Výpověď bez udání důvodu je snad jediná dobrá pravicová věc, kterou tahle vláda chce udělat.
Až vás vyhodí z práce bez udání důvodu, tak budete čubrnět na kvadrát. Pokud už tedy nejste v důchodu.
Vzhledem k tomu, že dělám na živnosťák, tak se mnou můj chlebodárce může ukončit práci, kdykoliv už mne nepotřebuje. Nejsem parazit, abych se vnucoval někam, kde o mne není zájem.
Dokud budeš skákat tak, jak on bude pískat, tak nebudeš mít problém. Bravo!
Si jako představujete, že majitel má skákat, jak řekne zaměstanec? Trošku zvrhlé uvažování, ne? Je to jeho majetek, jeho zodpovědnost.
Nová doba, host vyhazuje vrchního.
A ty jsi majitel čeho?
Já jsem majitelem domu. Takže až mě přijdou prudit s takovými pí..čovinami, jako je energetická náročnost stavby a podobné hovadiny, nebo že topím neekologicky třeba plynem, tak ty ouřady mohu taky beztrestně poslat do prdele, protože to je můj dům! Nebo snad ne, chytráčku?
Ovečka volá po tom, aby ho stát chránil před zlými majiteli. A v okamžiku, kdy je ovečka někdy majitelem, tak je najednou stát zlý, že ho omezuje. Schizofrenní ovečky si to zaslouží.
Samozřejmě! Když je něco moje, tak mám plné právo nakládat s tím svobodně, ať už se to týká domu nebo firmy! Sám jsi to tady před chvílí napsal…
Já jsem to to tady napsal a taky si za tím stojím. Vám se ale nelíbilo, že by si majitel firmy nemohl řídit firmu, jak chce.
taková flexibilita je prima věc a je známá i zminulosti. Takový kovář kdysi kul železo, koval koně a když nebylo co kovat, tak trhal zuby. Když však trhal ty zuby moc dlouho, tak pomalu zapoměl, jak se ková to železo a tak mu chvilku trvalo, než se zase dostal do tempa. A ta doba, po kterou se dostával do tempa, mu zákonitě chyběla v rozvoji jeho kovářského umu. A na to ho hned postihla ztráta toho správného grifu potřebného k trhání zubů.
A tak vzniklo rčení drž se ševče svého kopyta.
Dnes se tomuto nedržení se kopyta říká flexibilita.
A ta flexibilita pracovní síly neslouží té pracovní síle, ale tomu, aby se nezastavila tvorba zisku.
TO BY BYL PŘÍLIŠ VELKÝ ZÁSAH DO PRACOVNĚ.PRÁVNÍHO VZTAHU.
K tomu docela chaosu, kdy si mnozí myslí, že demokracie je jen o právech a vůbec žádných povinnostech, by to nepřineslo vůbec nic dobrého. Naopak!
Mám dojem, že zkušební lhůta je dobrý mechanismus, který je léty osvědčený, pro obě strany. Existuje nejeden způsob zaměstnání, HPP, VPP, DPP, DOP, prac. poměr na dobu určitou, sdílená místa- bohužel u nás ještě málo rozšířená, …..
Stejně tak jako má zaměstnavatel svá práva a povinnosti, týká se to i zaměstnance. Také Zákoník práce , stejně tak jako Sb. zákonů a jiné důležité předpisy /daně účetnictví/ mě několik let profesně živilo, a tyto normy nejsou nyní něco jako mastný papír od sekané.
Výpověď bez udání důvodu se mi jeví jako nedobrá úvaha, natož pak rozhodnutí.
Mimochodem, co je zase toto za tyátr?
Zaměstnavateli k vyhození zaměstnance stačí
udělat REORGANIZACI na daném úseku,
stačí poněkud převexlovat a přejmenovat pracovní funkce=zařazení a klidně se toto může
střídat třeba každý rok tam a zpátky.
*
Další fígl je změnit některé pozice z kmenových zaměstnanců na živnostenské,
Toto se používá třeba k oblbnutí akcionářů,
kdy se u nich vyvolává dojem,
že se ve filiálce snižují “mzdové náklady”,
anžto to pak padá kamsi do ostatních nákladů, že.
*
V Česku jsme velmi vynalézaví, že.
Sekerníci?
Kde vezmou kanonenfutry už asi mají vyřešené a kalegriádu výměny obyvatel evropy. Nedostanou floka po vyhození a hned mají šanci na 4, tedy nově 3.hodiny života na frontě při střetu ? To je realita.
..Nechci na měsíc – fííííí, nechci na pilu – bzmm
A to zakrytě počítají s gryndýlem interně tady s 40% nezaměstnaností zamýšleně bez surovin a energií? Jenom se ptám..