16.9.2023
Kategorie: Společnost

Vypněme vtíravého nenechavce aneb co s ČT

Sdílejte článek:

KAREL MACHALA

Daň – „poplatek“ České televizi neplatí dle údajů z článku Echo24 230 tisíc domácností. Předpokládejme, že většina z nich ČT vůbec nesleduje. Někteří možná zapírají televizor a sledují na něm jiné programy nebo internet. Někteří – jako my – vůbec televizor nemají, ale přesto jsou opakovaně otravováni žádostmi o nucenou práci, aby podávali pravidelná hlášení o nevlastnictví.

Dnešní vláda, pomyslně soutěžící o titul mistr světa v popírání předvolebních slibů a ve falešně deklarované pravicovosti, posouvá (nejen) televizní socialismus pro vyvolené (=korporátní socialismus) na vyšší úroveň. Navrhuje, aby se placení poplatků za nesledovanou službu nemohl nikdo vyhnout, pokud vlastní přijímač schopný příjmu, což má být už nejen televizor, ale i PC a dokonce mobil. Není tedy úniku před loupeživými rytíři z Kavčího hradu? Jedna cesta se nabízí a šikovná firma na ní bude schopna vydělat miliony. Klíčem jsou slova „přijímač schopný příjmu“. K tomu se za chvíli dostaneme.

Co nekupuji, neplatím

V normálním svobodném světě platí normální věci. Třeba: Kdo je vegetarián, neplatí masokombinátům. Kdo je alergický na lepek, neplatí pekárnám rohlíků. Diabetik neplatí cukrovarům. Kdo nekonzumuje mléko a mléčné výrobky, neplatí mlékárnám. Kdo se bojí výšek, neplatí vstupné rozhlednám. Kdo nechodí do divadla/kina, neplatí jim. Kdo nepije alkohol, jeho peníze neputují povinně pivovarům ani vinařům za vlastnictví sklenice, ze které „by mohl pít víno“. Říká se tomu svobodný trh, rozhodujeme sami, co si koupíme, a pokud něco nechceme, tak za to prostě neplatíme.

Zvláště to platí o velmi zbytných televizních službách. A ještě více tehdy, pokud nabízejí převážně obsah nerozeznatelný od komerčních televizí. A ještě víc to platí v době, kdy sedm čtvrtletí po sobě klesá životní úroveň a z příjmů ukrajují nezbytné výdaje na „povolenkami“, dotačním tunelem a Green Dealem (ale taky dluhovým covidismem vlády předchozí) zdražující energie, potraviny a třeba jízdenky do školy (např. pro naše děti meziročně zdražila roční jízdenka ze 7000 Kč na 9850 Kč a za elektřinu platíme letos asi trojnásobek toho, co jsme platili při nastěhování do domu před pěti lety). Povolenky a Green Deal v ČT nekritizují, že? Asi si taky budu muset vylobbovat nějaký poplatek od všech za to, že by „mohli číst mé knihy“, protože „mají doma knihovnu“? Jen žertuji, nejsme jako ONI. To bylo heslo revoluce v listopadu 1989. Tehdy šlo o svobodu. Opak svobody, i v případě nucení k platbám za nesledované vysílání, je něco jako ostrůvek fašismu či komunismu.

Křišťálová studánka „pravicové“ vlády

Toto je jasné jako křišťálová studánka. Opravdu musí jít diskuse směrem, zda „dostávají málo“ nebo „moc“? O tom to přece vůbec není. Jde o službu pro konkrétní lidi, kteří se dívají, a pak tito lidé, kteří ji chtějí, si ji taky mají platit. A naopak. Kdo se nedívá, je podle mne jen sprostě okraden. Technických možností k zakódování je dost. Nevkládání vysílání na internet, pokud jim vadí, že se někdo připojí, by mělo být samozřemostí.

Pokud něco jiného tvrdí levičák bojující o neustálé přerozdělování a řízení shora na úkor svobody jednotlivců a rodin, budiž, patří to k jeho naturelu řízení lidí jako dětí v mateřské školce. Pokud to ale dělá někdo, kdo má plná ústa „pravicových ideálů“ svobody, demokracie, dobrovolné směny čili svobodného trhu (to už moc ne, vím, to slovo už by jim dnes už uvízlo v krku) a budování prosperity, pak asi potřebuje stoupnout před zrcadlo, klást si závažné otázky o svém směřování a přemýšlet, jestli se ještě může dívat na to, co v něm vidí a nečervenat se studem.

“Veřejná služba” betonující politické prostředí

ČT možná bude namítat, že jimi prolobbovaný „zákon říká to a ono“. Že poskytuje jakousi „veřejnou službu“ a že na trhu by se ta služba za peníze bez daňového násilí nechytila, protože je příliš kvalitní (to je protimluv).

Jenže oni i my víme, že zákon nenaplňují. I moje sporadické sondy v hotelech a u starších příbuzných s TV ukazují, že je to čistě komerční vysílání v oblasti kultury a sportu (ten patří do soukromých stanic, ne?), v oblasti zpráv např. o EU je to velmi nevyvážená služba, v oblasti politických stran služba dávající pozornost dvěma megablokům a konkrétním oblíbeným ministranám. Zatímco jiné ignoruje a tím spoluvytváří zabetonované oligopolní politické prostředí, kde nové či malé strany i myšlenky jsou vymlčeny. Nelze to nazvat „veřejnoprávní službou“ (krkolomný pojem okopírovaný z Německa), jen malé procento (pokud vůbec) má nějaký nekomerční nádech.

Dnes tedy „pravicová“ vláda vyrobí ještě větší socialismus pro televizní pracovníky a napojené parazitické i jiné struktury, zítra nás – po posunu k totalitnějšímu systému – může se stejnou logikou donutit „předplatit si Rudé Právo“ nebo (fantazii se meze nekladou, dle barvy budoucích vlád) „Komsomolskou Pravdu“ či „New York Times“. Pozítří nám povinně přikáže kupovat si divadelní lístek jednou měsíčně a popozítří předplatné na lokální pivo nebo víno, podle toho, která lobby bude zrovna mít „mocnější nástroje na ovlivnění vlády“. Svobodný trh? Na to zapomeňte, budeme vám přiřazovat zboží a služby a odebírat peníze podle našeho uvážení, máme k tomu razítka. A když to projde jednou, dvakrát, desetkrát, vytvoříme krásné plánované hospodářství. Pak se nám ty vnucené noviny budou hodit, v socialismu totiž bývá někdy nedostatek toaletního papíru na trhu. (Jenže co s Českou televizí, tou se ani neutřete). S léky ta situace už nastala, takže žádné malování čertů na zeď, přeplánovaný přeregulovaný nedostatkový socialismus (tentokrát korporátní) je už realitou.

Řešení je v dobrovolné blokaci

V roce 2022 vláda zneužila poskytovatele či správce internetu k vypnutí určitých stránek (podle mých informací nelegálně), protože se jejich obsah vládě zdál subjektivně nepohodlný či proputinský (některý i byl, jenže jak s tímto začnete, vypnete nejen dezinfo agresora, ale nakonec vše, co vás kritizuje, to je logika cenzury). Pokud je tedy technicky možná blokace konkrétních stránek jako v Číně nebo třeba v Turecku nebo v ČR 2022, musí být možná i blokace „v souladu s vlastní svobodnou vůlí“. Třeba pokud bych si chtěl nechat na internetu zablokovat obsah, který mi vadí, měl bych mít možnost si toto zaplatit.

A jsme u jádra článku: my, co nechceme platit České televizi za to, co nesledujeme a neplánujeme sledovat, bychom měli mít možnost si tyto servery zablokovat. Jakmile budu mít v domácnosti zablokován příjem serverů ČT, nebudu mít doma přijímač schopný příjmu ČT, ať už je to televizor (který nemám) nebo počítač (který mít pro práci musím, ale na TV se tam nedívám) nebo chytrý mobil (kde se taky na TV nedivám).

Je to tedy jednoduché. Můžete mít mobil i počítač a možná i televizor (technické možnosti televizorů neznám) a přesto to nemusí být zařízení schopné příjmu ČT.

Napíšete čestné prohlášení „Nemám zařízení schopné příjmu ČT“ a nebudete lhát. Vše bude podle práva a zbavíte se nepříjemného “poplatku”, který není poplatkem. Peníze, o které vás neoberou, můžete věnovat svým dětem, skutečné kultuře, můžete si předplatit některé médium svobodně nebo třeba koupit si kvalitní jídlo, odpočinek po celoroční práci, nebo několik knih.

Pokud toto udělá 230 tisíc rodin a pokud bude poplatek za blokaci serverů ČT na vaší adrese třeba 100 Kč ročně, vydělá blokující firma 23 milionů Kč ročně (minus náklady). Současně ti, co chtějí okrást děti nebo divadla, utřou ústa a dnešní extrémně levicová vláda, které se moc neliší od vlády ANO, si řízne další ostudu. V podstatě je docela podobné, jestli odkláníte peníze do čapích hnízd nebo kavčích hor. Pták jako pták.

P. S. Nakolik je toto reálná možnost, nevím. Technicky blokaci serverů ČT na adrese internetového připojení pravděpodobně zařídit jde, co myslíte?

 

blogosvet,cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)