7.9.2023
Kategorie: Společnost

Výlet do zmatenosti pojmů dnešní doby

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Už léta letoucí vedu s naší šéfredaktorkou spor o to, jak psát slovo filosofie. Se s, nebo se z. Stojím si za slovem filosofie, naše milá vedoucí mi mile říká, že to vypadá školometsky, šustí to papírem a je to neživé a mrtvé. A jděme s dobou, pišme filosofii jako filozofii. A mě tak napadlo, jestli nevšímavost k porušení významu jednoho slova není příznakem toho, jak dnešní společnost přepisuje význam i dalších věcí.

Nedávno jsem narazil na (doufejme) odborné a zasvěcené vysvětlení celé věci. A to ze strany Fakulty filozofie Západočeské univerzity v Plzni. A bylo vpravdě fascinující. „Slovo filosofie pochází z řečtiny a vzniklo složením dvou jiných slov, slovesa filein – milovat a podstatného jména sofia, tedy vědění, poznání či moudrost. Proto se také filosofie obvykle překládá jako láska k moudrosti. Současný úzus stále více používá modernější fonetickou podobu, psanou se z. Vyskytuje se v názvu většiny filozofických ústavů, a to i přesto, že pak již neodkazuje k moudrosti, ale jinému řeckému termínu zofos, tedy temnota, mrákota. Přestože Katedra filozofie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni akceptuje novou podobu pravopisu a používá ji, hlásí se k původnímu významu slova filosofie.“

Je to kuriózní popis, který vlastně definuje naši na pomezí se pohybující společnost tolerance a lásky, která se projevuje čím dál vzteklejšími výkřiky nerozumu. Kdy svoboda slova se musí utvrzovat jejím oklešťováním, mír je prosazovaný válkou a jejím protahováním do nekonečna, ideologicky i kulturně jsou upřednostňované menšinové vztahy před podporou rodiny… láska k moudrosti je definovaná láskou k temnotě.

Chceme chránit svobodu společnosti, tak tu svobodu omezujeme. Jako si Filozofická fakulta vetkne do jména lásku k temnotě, ale pod čarou se ještě přihlásí k lásce k moudrosti. Protože moderní společnost to tak chce. Protože je to moderní úzus.

Symbolika, nepotvrzená Ústavem jazyka českého, takového překroucení smyslu slova pod tlakem moderního přemýšlení je právě u slova filosofie (či filozofie, chcete-li) obzvláště vypečená, když to řeknu slovy medvědů z Kolína. Láska zůstává, jen moudrost vyměníme za temnotu. Právě u filosofie (či filozofie), tedy u vědy zabývající se duší, vztahem k existenci, je to, dle mého soudu, pořádný úkrok stranou. Protože když jsme ochotni vzdát se podstaty slova a nahradit ji nakašírovanou okrasou moderní lenosti, hrozí, že ukročíme zase. A u zásadnějších pojmů. Stejně, jako jsme ukročili stranou, když jsme minulé století pod tlakem nastupujícího freudismu nahradili pojem duše pojmem ego… a začali tak vlastně éru bezduchosti, ale nádherného výtrysku egoismu (nic proti němu, technologický pokrok pod jeho diktátem je uchvacující, jen by to, soudím, chtělo vrátit i trochu té duše, už se těch bezduchých a do egoismu zahrabaných po planetě potuluje nějak moc).

Nedávno jsem četl jakýsi článek, kde figurovala slova jako nacizmus, fašizmus a nakonec komunizmus. Všechno vlastně v moderním hávu povolené a prosazované tvary. Horší už je to s nositeli vypsaných totalit. Nacizta, fašizta a komunizta. Takové pojmy v textu nebyly, ale jazyk má svou logiku, slova a jejich významy na sebe navazují, váží se k sobě, jsou k sobě srostlá. A my tu logiku leností přemýšlet nad významy slov pomíjíme. Je jedno, že jsme z lásky k moudrosti udělali leností lásku k temnotě. Nevadí. Je to moderní. Fonetický přepis.

Stejně významově foneticky ale vlastně přepisujeme pojmy, jako je ochrana přírody, práva menšin, rodina, ekonomika, trh, mír, kultura, solidarita a mnohé další. Po prolití moderním významově fonetickým sítem mi ty pojmy přijdou takové vyprázdněné, tupé, bez života, ale hlavně se zcela jiným obsahem, než který dané slovo má pojmenovat. Slovo filozofie je dle zákonitostí jazyka láska k temnotě, nikoliv k moudrosti. Stejně jako například slovo manželství u homosexuálů zcela ztrácí svůj význam. Je odcizené, znásilněné naší leností vnímat jakousi symboliku a význam.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)