30.9.2021
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Všichni na kola. Povinně

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicil„Cyklistická revoluce propukla a bude stále sílit, to vám mohu slíbit” prohlásil počátkem tohoto měsíce první místopředseda Evropské komise, Frans Timmermans. Bylo to u příležitosti zahájení akce Velo-city 2021 v Lisabonu. Na kola prý v budoucnu přesedneme všichni. Zvláště pak důchodci, pro které je to, podle pana místopředsedy, přímo ideální způsob dopravy.

Tyhle zdánlivě nenápadné, „trendové” akce, typu Velo-city 2021,  a zejména pak projevy politiků na nich, se vyplatí sledovat. Protože vám mohou dlouho dopředu naznačit, jakým směrem se ubírají myšlenky a plány evropských elit. Zvláště pak ty plány, které zatím není taktické příliš zveřejňovat. A není to hezký pohled.

Kde se hodlají plánovači naší šťastné a zelené budoucnosti inspirovat, naznačil jeden z hlavních řečníků prvního dne Velo-city 2021, jistý Manuel de Araújo. Toho času starosta města Quelimane v Mosambiku. “Přeměnil jsem jízdní kolo v politický nástroj. Tím jsem přivedl vyloučenou skupinu lidí do hlavního politického proudu a dnes jsou cyklisté vnímáni jako privilegovaní občané města.” Neuvěřitelné. Do pouhých dvou vět se panu starostovi podařilo vtěsnat úplně vše, oč „zeleným” politikům jde. Zglajchšaltování obyvatelstva. Všichni na kola! Už žádný bohatý, bílý páprda v SUV a chudý feťák pěšky po chodníku… Ne. Oba pěkně na vypůjčeném (sdíleném) bicyklu. Chvíli podnikatel, po něm zas bezďák. Rovnost, i kdyby měla být v bídě.

„Nelze než konstatovat, že cíle udržitelného rozvoje, evropská Zelená dohoda ani klimaticky neutrální města nelze dosáhnout bez výrazného rozšíření cyklistické dopravy,” prohlásila v Lisabonu ředitelka Evropské cyklistické federace Jill Warrenová. A proto, že je Green deal schválený, posvátný a nedotknutelný, tak vás na ta kola dostaneme, holoto, ať chcete, nebo ne. Postupně. To, pochopitelně, veřejně nezaznělo. Ale z kontextu jasně vyplynulo, že nazrála doba na přitvrzení tónu. “Musíme jít politikům na nervy. Společně jsme silní a společně je nás mnoho,” řekla tam třeba viceprezidentka ADFC Rebecca Petersová. Podpořila ji ředitelka Fietsersbond Esther van Garderenová s doporučením, aby zastánci cyklistiky zaujali konfrontačnější styl. Jistý Giuseppe Grezzi z Valencie nakonec vyzval města, aby se nebála dělat chyby při hledání nejlepších způsobů, jak vytvořit více prostoru pro pěší a cyklistickou dopravu. Takže, jak je v Praze vidět, naši milí Piráti už zase drží prst na tepu doby…

Dalším potvrzením, jaké s námi mají naše „elity” úmysly, byla široká presentace nákladních kol. Podle jakési Anny-Karin Reiboldové jsou totiž: “… odpovědí na mnoho z nejsložitějších problémů městské mobility ve světě.” Na Velo-city 2021 byly proto široce presentovány 2 evropské projekty, celoevropský City Changer Cargo Bike a pak místní, bruselský CAIRGO BIKE. Zkuste se podívat sami. „Budoucnost” inspirovaná rikšou a Vietnamem šedesátých let minulého století…

Podle Cairgo Bike lze zákazníkům snadno doručit „25 % veškerého zboží a 50 % lehkého zboží na nákladním kole”. Při prohlídce firmou nabízených „perspektivních řešení” si nelze nevzpomenout na filmy z Prahy, tak z přelomu 19. a 20. století. Na pekařské učedníky, rozvážejícími rohlíky a chleba ke kupcům způsobem, který je tu prezentován jako budoucnost Evropy. Na stránkách projektu City Changer Cargo Bike mají pro takovéto první pošuky, pionýry nové doby, rozvážející zboží rikšou, dokonce samostatnou odrážku. Nazývají je místní hrdinové (Local Heroes) a dělají jim všemožnou reklamu. Podívejte se. Abyste věděli, do čeho jdete…

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...