5.4.2020
Kategorie: Ekonomika

Vládní zbrklost

Sdílejte článek:

VLADISLAV SVOBODA

Nejvíce ohroženými lidmi jsou lidé pracující v nemocnicích. S velkými problémy se podařilo nemocnice jakž takž zásobovat potřebnými ochrannými prostředky. Druhými ohroženými jsou senioři v domovech důchodců.

Zde vláda totálně zaspala. Výsledkem jsou zbytečně mrtví. Třetím nejohroženějším jsou zaměstnanci potravinářských obchodů, zvláště důchodci, kteří tvoří až třetinu zaměstnanců (či spíše brigádníků). Roušku se povětšinou ušili sami a nebo někdo jim je ušil či daroval. A přestože z rozhlasu jako na kolovrátku se ozývají výzvy o dodržení dvoumetrové vzdálenosti, tak každý kdo zná jak to v těchto obchodech chodí, ví, že se to nedá dodržet. Pravda pokladny mají před sebou plexisklo (asi tak tři týdny po vypuknutí pandemie). Ale nyní se spíše platí na tzv. rychlých pokladnách, které jsou vedle sebe asi tak metr vzdálené, takže se stává, že najednou je u pokladen deset lidí, mezi kterými běhají jeden dva pokladní. Ano je to v pořádku, lidí potřebují jíst a zásoby, tak horečně nakoupené, se tenčí a obchody budou víc a víc plnější nakupujícími, zatímco jiné obchody, kam chodí maximálně několik desítek lidí jsou zavřené. A dochází to do takových absurdit, že vedle hypermarketu je otevřená prodejna vín a destilátů

a naproti je zavřený obchod káva a čaj.

Kousek dál je prodejna Lewis, kam za den přijde na nákup asi tolik lidí jako během pěti minut do sousedního hypermarketu. A můžeme jít dál. Prodejna bot, modelů, knihkupectví atd.

Zaměstnanci jsou buď na 80% platu, které jim bude proplácet stát. Nebo jsou propuštěni a stát platí nejenom podporu v nezaměstnanosti, ale i sociální a zdravotní. A na tyto obchody navazují velkoobchody, které musely učinit to samé, jako obchody, které zásobují. A taky dopravní firmy, které vozí z velkoobchodů do obchodů zboží. A můžeme jít ještě dál. Výrobu zastavují i tiskárny, protože velkoobchody neodebírají od nich vytištěné knihy, protože je nemají kam dodávat. Myslíte si, že pracovníci těchto obchodů jsou ve větším nebezpečí, než pracovníci prodejen potravin? Já se domnívám, že ne.

Další chybou bylo, že se se Česká vláda nerozhodla podpořit české výrobce zdravotních ochranných pomůcek, protože Nucený stav je něco jako válečný stav, v kterém se především musí mobilizovat domácí výroba. Nikdy se totiž neví, jestli nezkolabuje doprava tohoto zboží (co by se dělo, kdyby Ruslan havaroval), nebo výroba (stávky, bouře, nemoci).

Tato zbrklá rozhodnutí nás budou stát miliardy, které budou za pár měsíců chybět.,

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...