27.11.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Video z řeky Hornád, zamořené plasty z okolních cikánských osad, vámi otřese

Sdílejte článek:

PAVEL NOVÁK

Správa NP Slovenský ráj společně s dobrovolníky pravidelně dvakrát ročně organizuje čištění řeky Hornád v národním parku. Poslední velké čištění se konalo před necelým měsícem 26. října, kdy 35 ochotných účastníků přiložilo ruku k dílu a vyčistilo bezmála 13 km toku Hornádu v nejpřísnější chráněné A zóně od Hrabušic až po Čingov.

Dlouhotrvající deště a zvýšená hladina vody však změnila vyčištěné území na smetiště. Výrazné srážky rozvodnily řeky natolik, že mnohé se vylily z břehů a došlo k povodním. Velká voda brala vše co jí přišlo do cesty i odpad z romských osad z nichž většina je v těsné blízkosti potoků a řek.

Podle ředitele Správy Národního parku (NP) Slovenský raj Tomáše Dražila, odpad nevytvořili turisté, ale obyvatelé okolních osad. Většina ho má pocházet z romské osady v Hranovnica.

Odpad tvoří převážně plasty, z toho polovina jsou plastové láhve. Z tohoto důvodu Správa NP vítá novelu zákona z dílny Ministerstva životního prostředí o zálohování PET lahví, což pomůže z velké části vyřešit aktuální problém s jejich nahromaděním ve vodě. Tuny odpadu jsou v celém úseku Hornádu, který měří třináct metrů a protéká Slovensku rájem, tedy od Hrabušický mýta až po Čingov respektive Smižiansku masu. “Nejhorší je to v horní části průlomu, mezi Letanovský mlýnem a hrdlem Hornádu, kde se ze dřeva vytvořily jezy a tam se ten odpad zadržuje. Všude po březích jsou odpadky, na stromcích zůstaly viset hadry, ale nejvíce se toho zadrželo právě ve zmíněných místech, “uzavřel Dražil.

Přednostu OÚ v Hranovnici Lukáše Antoniho pobouřila informace, že jsou největším znečišťovatelem řeky. Tvrdí, že obec klade důraz na udržování veřejného pořádku a jejich obyvatelé mají dostatek možností pro uložení komunálního odpadu.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...