2.1.2022
Kategorie: Ekonomika

Věřím, že Fialova vláda, na rozdíl od Babišovy, přestane likvidovat podnikatele

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieJe třeba umět rozlišovat podstatné od nepodstatného. To, že někteří noví ministři neumí anglicky, je špatné. Ovšem jsou daleko důležitější záležitosti k rychlému řešení. Jednou z nich je i tzv. „zaklekávání“ na nevinné firmy.

Oceňuji fakt, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že skončí praxe zaklekávání na podnikatele. A to je moc dobře. O co se jednalo? Za působení jeho předchůdců Andreje Babiše a Aleny Schillerové z hnutí ANO se prudce zvýšil počet zajišťovacích příkazů.

„V posledním roce vzrůstá počet kauz, ve kterých hraje hlavní roli institut tzv. zajišťovacích příkazů. Zajišťovací příkazy jsou nástroj finanční správy, pomocí kterého může zakročit proti podnikatelům, u kterých je důvodné podezření, že se budou vyhýbat placení daní. Tento nástroj má finanční správa od roku 2010, avšak až v posledních letech jejich počet prudce roste a co je mnohem podstatnější, začínají vyplouvat na povrch případy, kdy byl použit tento nástroj zjevně neoprávněně, a které v některých případech vedli až k likvidaci firmy. Nejde zdaleka jen o případ známé FAU s. r. o., lze zmínit třeba medializované případy rodinných firem AUTOTRANS PETROL s.r.o. či nově KM PLUS spol. s r.o,“ uvádí na své webové stránce pirati.cz Piráti.

Ano, Piráty opravdu nemusím, ale v tomhle mají pravdu. Za Babišovy éry počet zajišťovacích příkazů, které v určitých případech jistě mají své oprávnění, prudce vzrostl. Existuje také vážné podezření, jak uvedl web Seznamzpravy.cz, že byly vydávány účelově na konkurenty Andreje Babiše. Faktem je, že soudy 30% ze zajišťovacích příkazů označily za protiprávní. Zajišťovací příkazy se tak staly příčinnou nezákonné likvidace i zdravých a solidních firem. To samozřejmě poškozuje též stát, protože takové firmy musí propustit zaměstnance, přestanou platit daně atd., takže se mu tyto způsoby prodraží.

Jsem proto rád, že tato pochybná praxe s ministrem Stanjurou skončí. A to je pro českou ekonomiku důležitější než půtky kolem znalostí angličtiny. My potřebujeme slušné podnikatele, kteří prosperují a odvádí tak peníze do státního rozpočtu, z něhož jsou placeni zdravotníci, policisté, hasiči, učitelé a další státní zaměstnanci. Proto je v zájmu nás všech vytvoření slušného podnikatelské prostředí, které umožní odvážným lidem, kteří se nebojí vzít své životy do vlastních rukou, podnikat bez zbytečné byrokratické a jiné šikany.

Já jako OSVČ vím o čem je řeč. Ovšem ti, co v životě nepodnikali a nic nedokázali, to jen těžko pochopí.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 3,24 out of 5)
Loading...