5.7.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Venezuelský socialismus: Inflace 70% měsíčně

Sdílejte článek:

MARTIN VLACHYNSKÝ 05|07|2015

Venezuela je po Severní Koreji a válkami zničených státech jako Irák či Sýrie krajinou s nejhorší ekonomikou na světě. Aktuální situace přináší značné materiální utrpení jejím obyvatelům, ale útěchou jim může být, že venezuelské ekonomické paradoxy baví zbytek světa. 

[ad#hornisiroka]

Hlavním tématem je vysoká inflace, která dosahuje 70% měsíčně. Tempo je tak vysoké, že banky přestávají stíhat nastavovat bankomaty na vydávání stále vyšších nominálních částek. Objevují se momenty, že nejvyšší částka jakou bankomat vydá, má v přepočtu hodnotu 1,5 amerického dolaru.

Ještě vtipnější je, že hodnota kovů v mincích daleko převyšuje jejich monetární hodnotu. Jak trefně poznamenal magazín Forbes, vykrást banku ve Venezuele je dnes nesmysl, stačí si vyměnit bankovky za mince. Poměr hodnot je různý (dle nominálu mince a její hmotnosti), při “nejvýhodnějších” mincích dosahuje až 1:20. To znamená, že můžete v bance vyměnit bankovky v hodnotě 100 dolarů za mince, ty následně roztavit a kov prodat za 2 000 dolarů.

15venezuela-videoSixteenByNine1050

Samozřejmě, teoreticky, při masovějším aplikování tohoto postupu by místní banky velmi rychle přišly o zásoby mincí (a vy zásahem policie o svobodu či život). Tato situace se nazývá záporné ražebné, když centrální banka “prodává” do ekonomiky peníze za cenu nižší, jako je odpadní cena materiálu (ražebné bývá v drtivé většině kladné a je příjmem centrální banky).

Vládě prezidenta Madura se přirozeně šíření zpráv o inflaci nelíbí, protože oficiální obraz stavu venezuelské ekonomiky je trochu (dost) jiný. Proto si poslanec Alemán postěžoval , že venezuelská vláda lidu nemá pod kontrolou servery Google a Firefoxu. Nicméně venezuelské Ministerstvo vědy, technologií a inovací již pracuje na metodách, jak pomocí venezuelských satelitů zajistit “nezávislost a kontrolu nad situací.”

[ad#velkadolni]

Devizové rezervy zatím poklesly pod 17 miliard dolarů (např. Rusko má zhruba 20-násobek) a ze země se ztrácejí tempem půl miliardy týdně. Na podzim čeká zemi splátka dluhu ve výši 5 miliard dolarů. Svět si tak po čase bude moci užít další významnější bankrot díky špatným penězům.

ZDROJ: Martin Vlachynský 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...