10.5.2021
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Varování z USA

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilJih a východ Spojených států, od Floridy po New York, má problém. V pátek se zastavil přítok paliv a pohonných hmot. Benzín, nafta, zemní plyn… Vše, co do velkých center přicházelo skrze produktovody společnosti Colonial Pipeline, najednou neteče.

Firma vlastní jedny z nejdelších a nejdůležitějších amerických produktovodů. Denně jimi projde okolo 2,5 milionu barelů. Pokrývaly přibližně polovinu dodávek paliva pro východní pobřeží. Ale teď stojí. Zablokoval je masivní kybernetický útok, mířený na řídící počítačové systémy  společnosti. Něco se zhroutilo rovnou, něco preventivně odstavilo vedení firmy. Ventily samočinně spadly, čerpadla se zastavila.

Má jít o tzv. ransomware. Škodlivý kód, který se podloudně, třeba neopatrným kliknutím na přílohu mailu z neznámého zdroje, vloudí do systému a začne šifrovat vše, na co přijde. Vzápětí odněkud přijde požadavek na platbu za „odšifrování” životně důležitých firemních dat. S příslušným účtem, zpravidla v bitcoinech. Nějaký takový požadavek, podle místních zdrojů, přišel i společnosti  Colonial Pipeline. Prý od skupiny, která si říká Darkside.

[ad#article_et21]

Zdánlivě běžná událost. Však si vzpomeňte, jak i u nás, před časem, spadly interní sítě několika nemocnic. Jenže rozsah tohoto amerického průšvihu je téměř mimo představu. Miliony a miliony lidí bez teplé vody, letiště zastavující provoz pro tenčící se zásoby leteckého petroleje, odstávky firem, vrásky na čelech provozovatelů benzínových pump, přepravních společností na téměř třetině USA… až po dramatický růst cen benzínu a plynu na místních burzách.

Možná jde o jedno z posledních zvonění. Které by nás mělo přimět k vážnému zamyšlení nad směrem, kterým se naše civilizace v posledních létech ubírá. Určitě jste si toho už povšimli sami. Čím dál víc věcí se převádí do módu „on line”. Dost často zbytečně, násilně a stylem přes koleno. Protože je to přece „trendy”. Protože to tak dělají všude, zejména na Západě. Nevadí, že dosavadní způsob provádění věcí dobře fungoval. Kdepak, digitalizace, centralizace, kontrola všech a všeho v reálném čase, to je trend doby.

Málokdo si vzpomene na moudrost našich předků, která říkala: Nikdy nedávej všechna vejce do jednoho košíku!” Spíše naopak. Vlády euroamerické civilizace se přímo předhánějí, kdo navrší větší fůru vajec do univerzálního, centrálního koše. Stojícího na čím dál vratších základech. Bohužel,  soukromý sektor jim v tom zdatně sekunduje. Proč držet vlastní úložný hardware? Mějme všechno pěkně někde v cloudu. Data zákazníků, dodavatelů, postupy… Někde na Islandu, nebo v Indonézii. Kdo ví kde. Je to on line, ihned dostupné…

Důvody, proč je současný trend nebezpečnou slepou uličkou, jsou dvojího druhu. V prvé řadě jde o odolnost a bezpečnost. Dostane-li se někdo nezvaný do centrálního registru, lhostejno zda řidičů, či důchodových účtů, má najednou k dispozici vše. O všech, z celé země, jak na stříbrné míse. A může kopírovat, prodávat, blokovat a požadovat výkupné, nebo jen tak, z plezíru ničit a pozměňovat. Kdyby se takový pachatel, dostal do dřívějšího systému lokálně uložených (papírových) dat, rozhodně by nebyl schopen napáchat takovou škodu. Ano, jasně, současný systém je zálohovaný. Ale kolik příkladů ukazuje, že hacker se dostane prakticky kamkoli. I do zálohy.

Že je současný systém rychlejší? Že je vše k dispozici hned na jednom místě, pěkně z kanceláře? Na podobné námitky existuje jednoduchá odpověď: A proč by měl vlastně nějaký úředník v Praze vědět o mé nemovitosti v okrese Kolín, o mých letech, odpracovaných v okrese Přerov a o loňském dopravním přestupku v okrese Rakovník? K čemu, krom buzerace občana to potřebuje?

O řád vyšším problémem je pak otázka odolnosti a bezpečnosti u velkých firem. Zejména pak u firem z tak zvané kritické infrastruktury. Který mamlas mohl vážně navrhnout, že by se ventily (lhostejno či vody, nebo plynu) anebo spínače elektřiny mohly ovládat on line? Přes půl republiky? To jako že se ušetří na platu toho Ferdy Vomáčky, který tam stál doposud?

Opravdu by nebylo lepší a bezpečnější, kdyby na všech kritických uzlech seděl nějaký Tonda, kterému by se postaru zavolalo? Ty, Toníku, nějak nám to hapruje, stáhni prosím tě výkon pod 30%. Nebo, chcete-li úředněji: „123 pro 815. Přejděte na stupeň 4. Ověřte zpětným voláním.” Že by to trvalo? Jasně. Ale ten Tonda by to tam hlídal. Stejně, jako jeho kolegové na dalších uzlech sítě. Hlásil problémy, a kdyby to šlo fakt do … pytle, tak by zasáhl. Svévolně, podle vlastní hlavy. Ale s přehledem a místní znalostí. Takovou síť by žádný teroristé, nebo vyděrači, neshodili. Maximálně by se zmohli na malý, lokální problém.

Druhým důvodem pro opuštění „on line” systému, je otázka zaměstnanosti. Všichni tak nějak tušíme, že robotizace výroby a automatizace služeb postupně vytlačí méně kvalifikovanou sílu. Takový ajťák, inženýr přes mosty, nebo biochemik se o práci bát nemusí. Ale co s lidmi, kteří do školy chodili přece jen o něco kratší dobu? Piráti a Zelení celého světa pro ně navrhují „nepodmíněný příjem”. Jako že by seděli doma a dostávali jakousi měsíční žebračenku. Pochopitelně na účet.

Nebylo by přece jen lepší, lidštější a důstojnější, kdyby člověk, který sice nespočítá pevnost překladu, ani nezná funkci alaninaminotransferázy, ale telefon a pár ventilů by s přehledem zvládl, dostal zaměstnání? Takových lidí, propuštěných z průmyslu a služeb bude přibývat a s nimi i problémů. Protože, kdo nemá práci, pravidelné návyky a zodpovědnost za něco, byť malého, dostane roupy. A když se k roupům přidá závist a vztek na úspěšnější, je na megaprůšvih zaděláno.

Aktuální problémy americké Colonial Pipeline nám ukazují, do jaké slepé uličky jsme se dostali. Lidsky i technicky. Jen proto, že nějaká megakorporace svého času ušetřila na položce platy a přidala se k trendy politice „on line otroctví pro plebs”, jsou dnes na třetině území USA občané v problémech. A přituhuje na mnoha dalších místech.

Nebyl by nejvyšší čas udělat to, co se ve slepých uličkách obvykle dělává? Otočit se a vrátit o kus zpátky?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (39 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...