20.11.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Vakcíny na koronavirus musí dostat nejdříve barevní, bílí až jen to, co zbude, požaduje “pokrokový” londýnský starosta

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Londýnský starosta Sadiq Khan požaduje, aby přednost v přístupu k vakcíně proti čínskému koronaviru dostali černí a jiné etnické menšiny.

Tento levicový starosta tvrdí, že tzv. BAME (černá, asijská a menšinová etnika) skupiny jsou nad-proporcionálně virem postiženy a tudíž by se měly zařadit na vrchol seznamu pro distribuci vakcín na covid.

Pan Khan v pondělí večer na rádiu BBC řekl: „Národní zdravotní služba a Veřejné zdraví Anglie pracují na kritériích pro to, kdo dostane vakcínu první. Dělá se to zjednodušeně řečeno podle věku.“

„Ale požádal jsem, aby se zahrnula i jiná kritéria, a to zahrnuje obavy, jaké mám o černé, asijské a etnicky menšinové Londýňany, kteří během hlavní vlny úmrtí, jakou jsme zažili v březnu, dubnu a červnu, nad-proporcionálně trpěli.“

„Mám obavy, že v Londýně je větší zdrženlivost vůči vakcínám než v jiných částech země, přijímání očkování proti neštovicím, obrně, MMR, HPV je v Londýně daleko nižší než v jiných částech země,“ řekl.

„Takže jedna z těch věcí, kterou musíme udělat, je poskytnout Londýňanům důvěru, že dostat tu vakcínu má smysl, a také zajistit, aby ti nejzranitelnější, ti, co s největší pravděpodobností ten virus chytí, a Bože, odpusť, zemřou, dostali tu vakcínu první,“ uzavřel to Khan.

V srpnu pan Khan napsal úvodník pro vůdčí levicový britský Guardian, v němž tvrdil, že vyšší úmrtnost na koronavirus mezi etnickými menšinami v Británii je způsoben „strukturálním rasismem“.

„I když některým je nepříjemné uznat, že nemůžeme ignorovat bariéry diskriminace a strukturálního rasismu, který v naší společnosti existuje, což přispívá k tomu, že etnické menšiny s vyšší pravděpodobností trpí chudobou, mají předchozí zdravotní potíže a nižší bezpečnost práce na málo placených pracovních místech,“ napsal Khan.

Představu, že určujícím faktorem při úmrtnosti na koronavirus je ten tzv. strukturální rasismus, už vyvrátil poradce a vedoucí klinický výzkumník v Epidemiologické jednotce MRC na University of Cambridge, Dr. Raghib Ali.

V říjnu Dr. Ali řekl, že „strukturální rasismus není rozumným vysvětlením“ rozdílné postiženosti u rozličných etnik.

„Pokud by byl vážným problémem strukturální rasismu, ani nehledě na to, že neexistuje, ale kdyby závažným problémem ve zdravotní péči byl, tak by se dalo předpokládat, že by se neodrážel jen v Covidu, ale i v jiných dopadech,“ řekl.

Mnozí lidé z černých a etnických menšin se po vypuknutí pandemie účastnili masových silně nahromaděných demonstrací – Na černých životech záleží – a ty rovněž pořádaly muslimské komunity často ignorující předpisy.

Britská vláda nakoupila 40 milionů dávek vakcín Pfizer/BioNtech, stejně jako dalších 5 milionů vakcín vyvinutých Modernou. Ač se nepředpokládá, že by se vakcíny od Moderny v Británii distribuovaly dříve než na jaře, tak vládní ministři doufají, že vakcíny Pfizer se začnou používat už příští měsíc, tvrdí POLITICO.

Rovněž jsou tu naděje, že do Vánoc bude k dispozici vakcína vyvinutá Oxford University v součinnosti s britskou farmaceutickou společností AstraZeneca.

V pondělí řekl ministr zdravotnictví Matt Hancock, že nevylučuje, že očkování nebude povinné.

Nedávný průzkum mezi Londýňany vedený internetem od 19. října a 2. listopadu zjistil, že asi jedna třetina si vakcínu nevezme nebo nejspíš nevezme, kdy skoro polovina tázaných odpověděla, že nevěří, že zdravotnictví vakcínu, i když bude k dispozici, úspěšně naočkuje.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...