28.3.2022
Kategorie: Společnost

USA zlomily EU k závazku hromadného odběru svého LNG

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Poté, co se v pátek vůdci EU sešli na druhém dnu Bruselem organizovaného summitu, aby tak mohli prodiskutovat strategie k co největšímu ublížení ruské ekonomice (která se už teď potýká s nejtvrdšími mezinárodními ekonomickými sankcemi, jaké kdy byly na významnou světovou mocnost uvaleny), tak prezident Biden potvrdil, že USA a EU se dohodly na novém systému zavalení tohoto kontinentu americkým zkapalněným zemním plynem (LNG).

V rámci plánu, který připomíná výzvu Jamie Dimona k „Marshalovu plánu pro energetiku“, se v pátek USA s EU dohodly,  že letos do tohoto bloku 27 zemí přivezou dalších 15 miliard kubických metrů LNG. Dodávky se budou skládat z odběrů od USA i „odjinud“ (tj. z Kanady).

Samozřejmě, že toto množství by stejně nemohlo stačit k odstavení tohoto bloku od jeho závislosti na ruských importech. Ve skutečnosti to pokrývá zhruba dvě třetiny z těch rekordních 22 miliard kubických metrů LNG, které blok dovezl loni.

Jak jsme uváděli už dříve, Rusko dodalo 25% všech dovozů ropy do EU, což je třikrát tolik, co druhý největší obchodní partner a ještě větší množství zemního plynu, jak je vidět na datech z Eurostatu.

Zdroj: Visual Capitalist

Pro ty, kdo nejsou obeznámeni s mechanikou dovozu zemního plynu, může být dovoz tohoto paliva loděmi dost ošemetný. Na rozdíl od ostatních fosilních paliv, jako ropa a uhlí, se musí zemní plyn zchladit na kapalnou formu, naplnit do tankerů a pak se musí zase ve speciálních zpracovatelských závodech znovu zplynit. Na druhou stranu zemní plyn, který proudí plynovody jako Severní proud 2, vůbec takový obtěžující proces nepotřebuje.

Evropané mají ale smůlu, realizovat takový plán by jim trvalo spoustu let, čímž by nejspíš dále vyhnali ceny zemního plynu v Evropě.

Ale ač je Bidenova administrativa k americkému energetickému průmyslu obecně nepřátelská, tak tato dohoda pro americký LNG zaručuje nový trh a pobízí domácí výrobce, aby zvýšili kapacity, a to rychle.

V současnosti jsou USA největším výrobcem zemního plynu na světě a v lednu a prosinci byly největším vývozcem LNG (tj. toho kapalného plynu, který neteče plynovodem). Skoro 70% těch dodávek LNG šlo do 27 zemí EU, do Británie a Turecka.

Ještě včera někteří evropští vůdci zavrhovali zprávy o potenciálním bojkotu ruských dovozů energií jako „nesmyslné“ a dokonce „škodlivé“ (protože by mohly vyvolat větší panické nákupy energií a tím vyhnat ceny do výšin). Ale dnes německý zpravodajský magazín Der Spiegel hlásil, že německý ministr hospodářství chce do poloviny roku srazit závislost země na ruské energii, přičemž závislost na ruském uhlí by měla skončit do podzimu. Do roku 2024 by tato největší evropská ekonomika, jak doufají, měla být na ruském plynu plně nezávislá.

„Do poloviny roku se očekává, že dovozy ropy z Ruska do Německa budou na polovině,“ citoval Spiegel znění toho memoranda. „Do konce roku máme cíl být téměř nezávislí.“

„Do podzimu by mohlo být Německo nezávislé na ruském uhlí.“

Činitelé ministerstva také „uvažovali“ o třech plovoucích terminálech na LNG.

Je to ambiciózní plán, ale stejně by nestačil k ospravedlnění úplného bojkotu.

Ač je ropa a plyn pro lidské přežití kriticky důležitá, tak Evropa na Ukrajině a Rusku závisí i v dovozech pšenice, hnojiv a dalších měkkých komodit, které jsou kritické pro zajištění dostatečných dodávek potravin. Ač to vypadá, že „Marshallův plán pro energetiku“ Jamie Dimona se rozběhl relativně rychle, tak jak dlouho ještě potrvá, než budou USA nuceny se s Evropou podělit i o určité americké (čím dál vzácnější) dodávky potravin? Protože i prezident Joe Biden už včera přiznal, že v Evropě bude muset dojít také k celokontinentálnímu nedostatku potravin, jelikož to je „nutná cena“ za sankce EU.

 

TYLER DURDEN

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
25 komentářů