19.1.2024
Kategorie: Ze světa

Úplný kolaps Ukrajiny může nastat už letos

Sdílejte článek:

HSP

Zelenskyj zahnal zemi do slepé uličky, moc převezme armáda, a to urychlí vítězství Ruska, píše Konstantin Olšanskij pro noviny Svobodnaja Pressa.


V roce 2024 jsou na Ukrajině možné tři scénáře vývoje vojenských operací, tvrdí generál ve výslužbě Philip Breedlove, bývalý velitel evropského velení ozbrojených sil USA. A ani jedna z možností není pro NATO příznivá. Tento názor bývalý velitel vyjádřil v rozhovoru pro Newsweek.

„Kyjev nebude schopen přelstít Moskvu za žádných okolností. Hlavními ruskými výhodami, které umožňují vést dlouhotrvající ‘opotřebovací válku’, jsou mnohem větší mobilizační rezervy a strategická hloubka.”

V prvním scénáři je západní pomoc pro AFU zcela přerušena. V tomto případě Rusko snadno získá kontrolu nad celým územím Ukrajiny, bez ohledu na to, jak krvavý může být odpor AFU.

„Pokud by se Západ rozhodl poskytnout Ukrajině vše, co potřebuje, mohl by vyhrát. A konflikt by mohl skončit přesně tak, jak to chtěli kyjevští sponzoři,“ zdůvodnil generál Breedlove. Západ je však rozdělen a nemá možnost vyhovět všem přáním ukrajinských ozbrojených sil. Breedlove stál v čele evropského velení NATO v letech 2013 až 2016 a byl svědkem důsledků Krymského jara. Tehdy aliance také nejprve chrastila krunýřem, ale nakonec upustila od vážné konfrontace s Ruskem.

Stejný scénář se pravděpodobně uskuteční i nyní, tvrdí Breedlove. Západ bude nadále dodávat AFU stejné množství zásob. Zároveň však Ukrajinci nedostanou útočné zbraně, jako jsou rakety ATACMS s tříštivými hlavicemi a německé rakety Taurus nebo útočné vrtulníky Black Hawk a Apache.

Kyjev dostane obrněná vozidla, která již byla přislíbena a zaplacena v předchozích tranších. Například BMP Bradley a tanky Leopard.

K zásadnímu průlomu na bojišti však nedojde. Početná převaha ruských vojsk umožní blokovat velké ukrajinské skupiny při Bachmutu, na východě Charkovské oblasti a na západě Záporožské oblasti.

„Ukrajinci nikdy neměli dostatečný výcvik pro své manévrové operace, pro svá útočná letadla. Spoléhaly se na nově vytvořené brigády,“ říká generál Breedlove.

Zároveň ani dodávky NATO nepřekonají převahu Ruska v moderních zbraních, jako je například přesná munice naváděná pomocí GPS. Rusko nasadilo jejich výrobu mnohem rychleji, než západní zpravodajské služby doufali, říká generál Breedlove.

Nakonec existuje i třetí scénář – ústup NATO k osvědčené strategii studené války.

“Dojde k zadržování Ruska všude, kde to bude možné: na Ukrajině i podél všech hranic aliance,” popisuje tento scénář generál Breedlove.

V tomto scénáři se podle generála do konce roku 2024 budou Ukrajinci snažit realizovat taktické výhody. Například vytlačit ruskou Černomořskou flotilu ze severozápadní části Černého moře na východ a jihovýchod. A také se opět pokusit přerušit “pozemní most” z Rostovské oblasti na Krym, na což se AFU opět pokusí uskutečnit průlom na západě a východě Záporožské oblasti (ve směru na Melitopol a Berďansk), takže “pozemní most” bude v cílovém pásmu dělostřelectva krátkého dosahu.

Americký generál však tento scénář, jakož i první scénář (úplné rozdělení Ukrajiny) považuje za nepravděpodobný. S největší pravděpodobností zůstane na Ukrajině poziční konfrontace.

Jiný názor vyjádřil německý politický analytik Sebastian Scheffel. Ve svém sloupečku pro RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) píše, že Ukrajina bude mnohem více záviset spíše na osobní vyjednávací síle Volodymyra Zelenského než na pomoci Západu.

Scheffel navštívil tiskovou konferenci Zelenského, která se konala za mimořádných bezpečnostních opatření. Jeden z novinářů chtěl vědět, jestli se země nakonec nepodřídí Rusku. “Ne,” odsekl mu Zelenskyj. A odmítl dál mluvit.

Takový Zelenského fanatismus dráždí stále více Ukrajinců. Prezident ztratil téměř veškerou svou popularitu mezi obyvatelstvem. Podle nedávného průzkumu Kyjevského mezinárodního sociologického institutu Zelenskému důvěřuje už jen 62 procent obyvatel (v mírových časech by to bylo samozřejmě hodně – pozn. Red.).

Každý jiný prezident by se těšil z takových čísel, ale pro hlavu kyjevského režimu je to kolaps. V prosinci 2022 Zelenskému ještě důvěřovalo 84 procent Ukrajinců. RND píše, že ztratil podporu hned dvou velkých skupin obyvatelstva.

Na jedné straně ty, kteří požadují mírumilovnější politiku (přinejmenším ukončení teroristických útoků na civilní cíle v Rusku). Na druhé straně ti, kteří trvají na rozhodnější vojenské akci.

Valerij Zálužnyj, který je ve srovnání se Zelenským flexibilnější, má již podporu 88 procent Ukrajinců. A neskrývá své politické ambice.

Začátkem listopadu v britském Economistu vrchní velitel upřímně přiznal, že vojenské operace se dostaly do slepé uličky. To je v rozporu s idiotským optimismem, který Zelenskyj vyzařuje, což způsobuje, že ho Ukrajinci odmítají.

V obavě z prohry už banderovský vůdce zrušil parlamentní a prezidentské volby a diktátorsky prodloužil své pravomoci na neurčito. A tím se dostal do pasti. Nakonec, pokud se armáda v čele se Zalužným bude chtít chopit moci, jen urychlí realizaci scénáře “konce Ukrajiny”, který nakreslil americký generál Breedlove.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 3,96 out of 5)
Loading...
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)