29.5.2023
Kategorie: Ze světa

Ukrajina posílala do bachmutského „mlýnku na maso“ i muže, kteří nikdy nedrželi v ruce zbraň

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Jistě jste viděli záběry z Ukrajiny, na nichž jsou doslova loveni muži všeho věku – od pubertálních kluků až po důchodce – aby později posloužili jako potrava pro děla.

Ten, kdo neměl dostatek peněz na úplatky na hranicích, aby se dostal do zahraničí, musel narukovat – a to bez ohledu na věk, vojenské znalosti a zdravotní stav.

A kdo nenarukoval dobrovolně, byl odveden násilně. Nyní se objevily výpovědi těch vojáků, kterým se podařilo snad jen zázrakem přežít.

Ukrajina vyslala do bitvy o Bachmut nevycvičené rekruty, aby zachránila své profesionální vojáky pro očekávanou protiofenzívu, informoval ve čtvrtek deník The Wall Street Journal.

Deník hovořil s muži, kteří byli součástí malé skupiny, která byla poslána do Bachmutu, který se stal známým jako mlýnek na maso, jen několik dní poté, co byli mobilizováni.

Ze 16 mužů ve skupině branců bylo 11 buď zabito, nebo zajato. Deník je popsal jako „většinou chudé muže z vesnic v severovýchodní Charkovské oblasti, z nichž mnozí jsou nezaměstnaní, vykonávají příležitostné práce jako údržbáři nebo pracují na směny v továrnách v regionálním hlavním městě.“

Někteří z mužů měli vojenský výcvik před lety nebo desetiletími, ale žádný z nich neměl bojové zkušenosti. Několik z nich vyhrožovalo, že odmítnou rozkazy, když jim bylo řečeno, že budou 21. února posláni na frontu, s odvoláním na nedostatek výcviku, ale nakonec šli.

Jeden muž, Vladyslav Judin, vypověděl, že řekl seržantovi, že nikdy předtím nevystřelil, ani nedržel v ruce zbraň. „Bachmut tě to naučí,“ řekli Judinovi.

Muži se účastnili brutálních bojů dům od domu v Bachmutu. Mnozí z nich jsou považováni za mrtvé, ale jejich rodiny stále doufají, že byli zajati Rusy a jsou stále naživu.

Výpovědi mužů se shodují s tím, co Ukrajinci bojující na frontových liniích říkali médiím, když bitva ještě zuřila. Vyprávěli příběhy o vojácích, kteří byli vysláni s malou podporou, minimálním výcvikem nebo municí.

Navzdory tomu, že západní podporovatelé Kyjeva radili nevynakládat prostředky na Bachmut, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se snažil udržet město tak dlouho, jak jen mohl, ale minulý víkend bylo plně obsazeno skupinou Wagner a ruskými silami.

Šéf Wagneru Jevgenij Prigožin odhadl, že v boji o město přišlo o život 50 000 Ukrajinců, ale toto číslo není potvrzeno. Prigožin také řekl, že naverboval 50 000 lidí z vězení, aby bojovali v Bachmutu a asi 20% z nich bylo zabito.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
47 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)