7.9.2023
Kategorie: Ekonomika

Tragické výsledky unijního socialismu už se dostavily

Sdílejte článek:

IUHLI

Třetina lidí v EU nemá letos ani na týdenní dovolenou (zde). A desetina jich loni spadla do energetické chudoby (zde). Některé odhady celkového množství lidí, na které tato chudoba může dopadnout, přitom mluví až o třetině. Což je stav, kterého už Česko dosáhlo.

„Až třicet procent domácností se dotýká některý z aspektů energetické chudoby,“ 

uvedly letos v květnu Novinky.cz (zde). To odpovídá zhruba 1,35 milionu domácností.

Tragické výsledky unijního socialismu už se dostavily

A bude hůř, protože v socialismu se situace nikdy nezlepšuje. Všechno regulovat, všechno řídit, všechno dotovat a přikrývat to pláštíkem „evropských hodnot“ a „bojem za klima“.  Jenže právě to je to, co vede k růstu cen energií, jež jsou jednou z hlavních příčin současné české i unijní mizérie. Což ovšem současné vedení unie a většina europoslanců zřejmě nikdy nepochopí. Přitom mají k dispozici všechna fakta. I ta o samotné energetické chudobě.

Přes veškeré regulační a dotační kroky, zaštítěné snahou o záchranu světového klimatu a snahou o „spravedlnost“ totiž počet lidí, kterých dotýká, od začátku energetické krize vzrostl. Ona krize přitom začala víc, než půl roku před ruským vpádem na Ukrajinu. Leckdo z levicově zelených unijních funkcionářů by to jistě přičetl tomu, že regulace je nedostatečná. Že jen dalším zdaněním a přerozdělováním je možné tenhle stav zvrátit. Což se zdá, že vůbec není menšinový názor. Jenže právě ta fakta, která mají k dispozici, tenhle názor usvědčují z omylu.

Protože již v roce 2019 se europarlament zabýval energetickou chudobou. Tehdy se, ještě s Velkou Británií, uvádělo, že se energetická chudoba týká 54 milionů lidí v EU, tedy 11 procent obyvatel (zde). Již tehdy přitom europoslanci mluvili o vysokých cenách energií. Nyní, po odchodu 60 milionů Britů je to 10 procent a ceny prý již nikdy neklesnou na úroveň před začátkem energetické krize…

EU si může vybrat pouze ze dvou cest

Po jedné z nich zatím kráčí. Jejím majákem je snaha udržet klimatické podmínky na světě v současném stavu. Bez ohledu na to, že něčeho takového nemůžou státy v EU nikdy dosáhnout. Bez ohledu na to, že největší emitent oxidu uhličitého, kterým je Čína, stále staví a spouští uhelné elektrárny jako na běžícím pásu. Bez ohledu na to, že to fatálně ohrožuje konkurenceschopnost evropských firem. Bez ohledu na cokoli. Cílem je regulovat vše a řídit vše. Což není nic jiného, než socialismus. Že ten je konečným řešením, se evropská zelená levice tají čím dál méně.

Druhá cesta, po které by se EU mohla vydat po volbách příštího roku, je pravý opak. Méně regulace, méně státního či unijního řízení. Že to jde, je zřejmé z příkladu Spojených států. Ty svoje emise oxidu uhličitého snižovaly i za prezidenta Donalda Trumpa, který odvolal americký podpis pod Pařížskou klimatickou dohodou. Bez bruselské regulace.

Jeden příklad na závěr

Cena emisních povolenek, zavedených EU, již dosáhla úrovně, která ohrožuje ekonomiku uhelných elektráren. Nejen českých, ale všech v prostoru EU. K jejich odstavení z ekonomických důvodů, by prý mohlo dojít již v letech 2026 – 27. Kromě plynových zdrojů jsou to přitom jediné elektrárny, které se dají ve velkém používat k regulaci výkyvů v síti. Za tyto zdroje přitom nebude permanentní řiditelná náhrada. Rozhodně ne tak brzy. A až bude, bude plynová. Jenže ten zelená klika také nechce. Z čeho pak bude elektřina? Třeba v lednu a únoru? Nebo při výpadku OZE v červenci? A budou si ji moci dovolit lidé v energetické chudobě, tedy chudí lidé?

 iUhli.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)