20.6.2019
Kategorie: Ekonomika

Toxický dolar

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

S tím, jak poslední data TIC ukazují, že Čína se přidala k Rusku a snižuje svoji zranitelnost vystavením americkým dluhopisům (s dosažením dvouletého minima), zatímco zvyšuje svoje zlaté rezervy (po šest po sobě jdoucích měsíců), tak ten unipolární hegemon USA se potýká se stejným trendem i ve zbytku světa, který se pokouší o de-dolarizaci, přičemž ředitel ruské Služby zahraničního zpravodajství Sergej Naryškin americký dolar v doderní světové ekonomice prohlašuje za anachronismus.

Země po celé planetě, včetně Ruska, Číny, Indie a dalších už pracují na diverzifikaci svých zahraničních rezerv s odvracením se od zelených bankovek.

Horní křivka stoupající ruská a čínská držba zlatých rezerv, klesající křivka držby ruských a čínských dolarových dluhopisů.

A jak hlásí RT, šéf ruské zpravodajské služby už tyto obavy vyjádřil otevřeně – že používání dolaru představuje riziko a čím dál více zemí hledá alternativní nástroje k provozování businessu než tento mocenský nástroj sledování a vynucování sankcí.

„Vypadá to dost abnormálně, když si Spojené státy, které se chovají tak agresivně a nepředvídatelně, ještě pořád drží postavení držitele hlavní rezervní měny.“

„V důsledku objektivního posilování multipolarity se začíná to monopolní postavení dolaru v mezinárodních ekonomických vztazích jevit jako anachronismus. Dolar začíná pozvolna být toxický.“

A nejsou to jen řeči, jak si všímá RT, Rusko přijalo konkrétní kroky k de-dolarizaci ekonomiky. Moskvě se už částečně podařilo dolar utlumit ve svém exportu, kdy podepisuje dohody o měnových swapech s četnými zeměmi včetně Číny, Indie a Íránu. Nedávno Rusko navrhlo v obchodech s Evropskou unií používání eura místo amerického dolaru.

V patách tomu přichází malajský ministerský předseda Dr. Mahathir Mohamad, který navrhuje zlatem podloženou měnu jako jednotku pro účtování obchodu mezi východoasijskými zeměmi.

„V posledních více než 40 letech jsme se pokoušeli odtrhnout od zlatého standardu, předstírali jsme, že ten neexistuje… a to selhalo, protože zlato vždy mluví pravdu… a nemůžete věřit někomu, kdo si tiskne celé hromady peněz.“

Obchodování s měnami je v dnešní době velice manipulativní, dodal.

Autor: Tyler Durden

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,61 out of 5)
Loading...