27.12.2016
Kategorie: Ekonomika

To nejlepší z pavučin byznysu: Podnikání Andreje Babiše, aneb čeho se v lednu (ne)zbaví

Sdílejte článek:

Ministr financí Andrej Babiš vlastní obrovské množství firem. HlídacíPes.org přehledně zmapoval, které všechny firmy Babišovi patří, kde sídlí, či jaké získávají zakázky a dotace. Psali jsme také o tom, jak ne-vlastnil Čapí hnízdo v době získání dotace.

[ad#clanek-respo]

V rámci projektu Pavučiny Babišova byznysu jsme přinesli detailní analýzy dodavatelů veřejných zakázek, přehled státních podniků, které koncernu zakázky nejčastěji udělují. A také analýzu evropských dotací, či přehled zisků a ztrát Babišových klíčových firem.

Zmapovali jsme také srdcový byznys ministra financí, který vyčlenil z hlavního koncernu Agrofert pod skupinu SynBiol.

Suma 3,1 miliardy korun, kterou Babišův koncern inkasoval v roce 2014 z veřejných prostředků a dotací Evropské unie, přesahuje o miliardu zisk samotného Agrofertu v daném roce (1,9 mld Kč) a odpovídá polovině konsolidovaného zisku celé skupiny za daný rok (6,1 miliardy korun).

V současné době ovládá Andrej Babiš prostřednictvím společnosti Agrofert 173 českých a slovenských společností. Vyplývá to z aktuálních dat aplikace Cribis společnosti CRIF. Dalších 18 firem vlastněných Agrofertem sídlí v deseti zahraničních zemích, například v Německu, Maďarsku, nebo v Číně. Dalších 44 firem ovládá prostřednictvím koncenru SynBiol.

Zákonodárci na sklonku roku schválili novelu zákona, která by od ledna roku 2017, znemožila Andreji Babišovi po dobu výkonu politické funkce, vlastnit média a čerpat dotace, či získávat veřejné zakázky.

Jak je patrné z analýzy, pro Babiše by to byla citelná ztráta. Před tou jej však doslova na poslední chvíli zachránil prezident Miloš Zeman, který v prosinci – poté, co jej na Hradě Babiš osobně navštívil, novelu zákona vetoval.

Pokud Sněmovna veto prezidenta Zemana k zákonu o střetu zájmů, Andrej Babiš podle svých slov pro Novinky.cz prý normě vyhoví a  holdingu Agrofert se zbaví. Dolní parlamentní komora by měla „lex Babiš“ řešit 10. ledna.

1. Andrej Babiš a veřejné zakázky

Mnohonásobně vyšší částky se ale firmám ze skupiny Agrofert podařilo získat ze státního rozpočtu. Za období let 2007-2016 inkasovaly společnosti koncernu prostřednictvím veřejných zakázek celkem až 35,2 miliardy korun. Přičemž nejvíce zakázek co do objemu získaly od státní společnosti ČEPRO, které vlastníMinisterstvo financí řízení Andrejem Babišem. V roce2014 získaly firmy ze skupiny Agrofert ještě 703 milionů korun v rámci zemědělských dotací.

(Pro přesnost dat je třeba uvést, že: 1) některé firmy Andrej Babiš dokoupil do koncernu až po roce 2007, ve výpočtech však uvádíme veškeré zakázky získané ve sledovaném období. 2) v sumě veřejných zakázek jsou zahrnuty také rámcové smlouvy, kde je uváděna poměrná část objemu kontraktu. Vyplacená částka se může lišit.)

2. Andrej Babiš a evropské dotace

Z unikátní analýzy dat HlídacíPes.org vyplývá, že v rámci programovacího období 2007-2013 (projekty fakticky dobíhaly ještě do konce roku 2015) získaly Babišovy společnosti dotace z Evropské unie v celkové výši 1,6 miliard korun. Fakticky jim bylo proplaceno 1,2 miliardy. Největší objem peněz získaly Babišovy firmy prostřednictvím Ministerstva životního prostředí řízeném Richardem Brabcem, členem Babišova hnutí ANO.

3. Andrej Babiš a hospodaření jeho firem

Zatímco řada společností v Babišově vedlejším koncernu SynBiol, přes který ovládá firmy vyčleněné z centrálního holdingu Agrofert, jako například společnost IMOBA s farmou Čapí hnízdo, či francouzské společnost provozující Babišovu michelinskou restauraci Paloma, se v minulých letech ocitla v červených číslech, skupině Agrofert se daří.

Jak vyplývá z analýzy hospodaření 173 českých a slovenských firem ovládaných ať už přímo, či nepřímo společností Agrofert, pouze šestnáct z nich vykázalo v uplynulém roce ztrátu.

4. Andrej Babiš a jeho podnikání mimo Agrofert

Zatímco skupině Agrofert se daří, a zisk se každým rokem zvyšuje, společnosti ovládané prostřednictvím koncernu SynBiol vykazují často ztrátu. V červených číslech se ocitla například společnost IMOBA, vlastnící farmu Čapí hnízdo, či francouzská firma provozující ve Francii Babišovu michelinskou restauraci Paloma.

5. VIZUALIZACE vlastnických vazeb v rámci koncernu AGROFERT

Agrofert, vlajková loď Babišova podnikání. Ale poslední dobou taky zdroj vrásek na čele. Stále totiž není například vyřešen problém s obžalobou hustopečského podniku Agrotec, který má stanout před soudem kvůli machinacím s veřejnými zakázkami státního podniku Česká pošta.

agf-final-x

6. VIZUALIZACE vlastnických vazeb Andreje Babiše MIMO koncern AGROFERT

A pak jsou firmy stojící mimo Agrofert. Klíč k nim představuje například Babišův investiční fond Hartenberg Holding, ve kterém má podíl také podnikatel Jozef Janov. Fond již proinvestoval 3 miliardy korun a v příštím roce plánuje expanzi za 2 miliardy.

ab-mimo-agf-final

7. Mapa Babišova impéria

ab-mapaAndrej Babiš vlastní napřímo tři společnosti: Agrofert, SynBiol a Kostelecké maso uzeniny. Prostřednictvím koncernu Agrofert ovládá 173 českých a slovenských firem, 18 dalších sídlí v zahraničí. Přes koncern SynBiol pak ovládá dalších 44 společností. V interaktivní mapě jsou zanesena sídla firem, které místopředseda vlády vlastní ať už přímo, či prostřednictví sítě dceřinných a vnukovských společností.

8. Jak Andrej Babiš ne/vlastnil farmu Čapí hnízdo

Ačkoliv místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) tvrdil, že za farmou v době čerpání 50 milionové dotace z EU nestál, u strategických rozhodnutí figuroval podle zjištění HlídacíPes.org, Babišův klíčový muž – jeho dvorní právník Václav Knotek.

Knotek-Babiš-final1

Analýza vznikla za podpory Nadačního fondu proti korupci.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Eliška Hradílková Bártová, hlidacipes.org

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...