21.7.2016
Kategorie: Společnost

Tanec šílenců, pomocníků na dluh

Sdílejte článek:

MARTIN FINGERLAND 21|06|2016

Česká vláda vydala v roce 2015 na tzv „rozvojovou pomoc” neuvěřitelných 4,95 miliard korun. Tanec šílenců, pomocníků na dluh.

[ad#clanek-respo]
 .
Ministerstvo zahraničí vydalo informaci, že ČR poskytlo v minulém roce na tzv. „rozvojovou pomoc” neuvěřitelných 4,95 miliard korun. Prý se jedná o mírné navýšení proti roku 2014 a celkově prý naše „rozvojová pomoc” dosáhla 0,12 procenta HDP. Primárně prý bude rozvojová pomoc poskytována Afganistánu, Bosně-Herzegovině, Etopii, Moldavsku a Mongolsku. Další tradiční příjemci české rozvojové pomoci jako Vietnam, či Palestina také ale nepřijdou zkrátka…..
 .
K obecnému překvapení nevzbudila tato zpráva téměř žádnou pozornost. Přitom by měla.
 .
1) ČR má velmi výrazný rozpočtový deficit! To znamená, že tahle „rozvojová” pomoc je na dluh, který jedou budou muset naši lidé zaplatit. Přitom se jich nikdo neptal, zda s tím souhlasí! 5 miliard ročně není žádná malá částka. Dalo by se za ní postavit pěkných pár kilometrů dálnic, či přidat zdravotníkům za jejich práci…
 .
2) Efekt této tzv. „rozvojové pomoci” je zcela nulový, nebo dokonce záporný. Uveďme si to na následujících příkladech. Afganistán: Když před více než 10 lety západní státy pod vedením USA vtrhly do Afganistánu a svrhly tamější talibánskou vládu, tak slibovaly období prosperity. Nicméně dnes je z nějakého záhadného důvodu jedna z hlavních imigrantských skupin přicházející do Evropy právě mladí muži vojenského věku z Afganistánu. Nutno podotknout, že opiový obchod v Afganistánu rovněž kvete jako nikdy předtím. Nebo Vietnam, za masivní českou rozvojovou pomoc se nám dostalo agresivního drogového marketingu vůči české mládeži  vedeného prostřednictvím vietnamských večerek a bister. Nárůst palestinského terorismu v Izraeli  a okolí také myslím nemusím připomínat. Takže o nějakém vděku ze strany „příjemců” nemůže být ani slovo…
 .
Jak taková rozvojová pomoc vypadá? Připraví se „projekt”, který předloží spřátelené firmy, či „neziskovky” ke schválení MZV ČR. Může se jednat o sebevětší nesmysl, ale pokud je formálně vše v pořádku, ministerstvo peníze přidělí. Projekt se pak na oko realizuje a o přidělené peníze se rozdělí ona firma, na ní napojeni politici a své dostanou i odpovědní úředníci. Svou roli, zde také mohou sehrát politické neziskovky jako „Člověk v tísni”, které poskytují projektu politické a mediální kryti. O skutečnou pomoc místnímu obyvatelstvu tedy v 99 procentech případů vůbec nejde a nikdy nešlo.
 .
3) „Rozvojová pomoc” ničí místní ekonomiky a odnaučila tamější obyvatelstvo pracovatPokud snad k nějaké pomoci skutečně dojde, pak je to obvykle zcela kontraproduktivní proces. Na příkladu Afriky vidíme, že si tamější obyvatelstvo odvyklo pracovat a naopak získalo pocit, že má nárok na příjemný a bezpracný život.
 .
[ad#clanek-respo]
 .
Jaké politické strany „rozvojovou pomoc” podporují? Jedná se o celý současný politický establishment. Tedy ČSSD, Babišovo ANO, KDU-ČSL, ODS, TOP 09, Zelení apod. … prý je naší povinností „pomáhat” říkají unisono. Také mnoho z jejich politiků na „rozvojové pomoci” pokoutně participuje. Výjimku tvoří pouze některé nové politické strany mimo hlavní proud. Tyto subjekty navrhují její úplné zrušení, či alespoň výrazné omezení. Určitě to stojí za zamyšlení, zda máme tohle dál trpět.
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...