21.10.2014
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Tak je tady ta krize nebo není?

Sdílejte článek:

JIŘÍ KOBZA 21|10|2014

Tuto otázku si kladu pokaždé, když vidím v ČT nějakého bankovního experta v bezvadném obleku od Vesaceho, jak moudře hovoří o tom, že se česká ekonomika už odrazila ode dna a už vyletí vzhůru jako Fénix. Toto dokládá statistikami astronomických nárůstů zisků bank. Jenže když vyrazím mezi lidi, na trh, mezi malé podnikatele, vidím něco úplně jiného.

 

[ad#hornisiroka]

 

Vidím lidi, pro které je i 20 kč za atrakci pro dítě příliš mnoho, pro které dopřát si 2 deci vína za 30 Kč je luxus. Na mělnickém vinobraní bylo určitě přes deset tisíc návštěvníků, ale dosažené obchodní obraty dokládali nejlépe stánkaři, kteří v půlce slavností balili krámy a jeli pryč. Takže jak je to s tou krizí? Začínám si vážně myslet, že krize je zde jen pro ty chudé, protože ti bohatí na ní ještě více bohatnou a spíše bych tedy řekl, že krizi chápou jako účinný nástroj dalšího přerozdělování majetků od těch chudých k těm bohatým. Už nejméně 4 roky posloucháme z našich “objektivních, nestranných a radou pro čt účinně kontrolovaných” médií jak jsme na tom čím dál lépe.

 

ZIVNOSTSTANEK

 

Asi žiju v jiné zemi, protože pokud zůstanu u té naivní skupiny občanů, kteří stále věří tomu, že je správné se živit prací, tak ať se rozhlížím kolem sebe jak chci, vidím jenom spoustu zadlužených, vystrašených a horko těžko přežívajících lidí. Krize je totiž především STRACH. Strach z nenadálých výdajů, ze ztráty zaměstnání, z nenadálých exekucí, strach, který vyvolává oprávněnou potřebu a nutnost našetřit si nějakou rezervu aby bylo možno přežít alespoň pár měsíců, když se věci pokazí. Proto vklady v bankách rostou a banky vydělávají. Jenže to není signál, že krize pominula, to je signál, že nabývá na síle, že se do nás zakusuje stále hlouběji. Znamená to, že lidé stahují finanční prostředky z trhu a ukládají je neproduktivně do bank, právě ze strachu z toho co přijde a co ještě může přijít.

 

Jenže! Pokud se lidé budou bát utrácet, firmy nebudou prodávat, když nebudou prodávat, nebudou vyrábět, když nebudou vyrábět, tak nemohou zaměstnávat a dostáváme se do kolotoče nezaměstnanosti a chudoby. A je tu krize jako z učebnice. Když k tomu připočteme Kalouskovy zběsilé škrty, Drábkovy šílené zákony o zaměstnávání, registrační kasy a další „prorůstová opatření vlády“ (ta jsou zde asi proto, rostla administrativa a počty úředníků), dostáváme opravdu ďábelský koktejl, ve kterém se drobný živnostník snadno ztratí. Konec konců, počty zkrachovalých živností (skoro 400 jenom za září), kdy většinu údajně tvořily pohostinské podniky, hovoří samo za sebe. Jenže to asi k těm expertům ve Versace oblecích nedosáhne.

 

Minulé vlády považovaly pracující lidi za plebs, hodný jenom dalšího odírání, a současná vláda se od těch minulých moc neliší. Konec konců, vždyť v ní většinou sedí politici, kteří sami v životě neudělali nic užitečného, nic nevytvořili, co by umožnilo lepší život zejména těm, kteří vytváří národní bohatství (pokud se o něčem takovém v naší vydrancované zemi dá vůbec ještě mluvit), to znamená drobní a střední podnikatelé a živnostníci. Lidé, kteří pracují a vytvářejí hodnoty si zaslouží lepší stát než nenasytný moloch, který na jedné straně občany vysává ze všech stran, na druhé velkoryse utrácí za nepotřebná dobrodružství a přehlíží obrovské zlodějiny mocných. 

 

ZDROJ: Mgr. Jiří Kobza 

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...