27.7.2023
Kategorie: Ekonomika

Ta nejlepší nejhorší doprava světa? A proč neumíme pracovat s konceptem Evropské unie?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Premiér Fiala na festivalu Colours of Ostrava pobavil oznámením, že máme jednu z nejlepších doprav. Jeho mluvčí Smolka pak premiérova slova musel dovysvětlovat s tím, že máme výborný dopravní potenciál šikovných firem, které dopravu budují. Třeba ano, potenciál by tu byl, ale jak je zvykem, dokonale nevyužitý, protože naše nešťastná dopravní infrastruktura nestojí za nic jiného, než za záplavu lidového humoru, kde tankodrom je druhé nejužívanější slovo. První nejužívanější slovo pak ve slušné společnosti člověk neužije. Ale možná stojí za zamyšlení, kde a proč jsme udělali chybu a jak by se dala napravit.

Letos to bylo 19 let od doby, kdy Klaus se Špidlou podepsali náš vstup do Evropské unie. Před námi byla nová budoucnost, která slibovala rozvoj a těsnou spolupráci zemí prakticky celé Evropy. Potenciál. Zase. A velký, protože celý kontinent spojený do jednoho chumlu přátelských zemí nic jiného nenabízel. Alespoň na první pohled. Na druhý pohled jsme, alespoň mnozí, došli ke zjištění, že je to jen soubor rostoucí byrokracie a skryté i otevřené ideologie podivné formy levice.

Vztáhněme věc na dopravu. Ta je prvním krokem k prosperitě. Po vstupu do Evropské unie jsme měli okamžitě začít volat po dopravní provázaností všech zemí Evropské unie. Ve Francii jezdily rychlovlaky a trhaly světové rychlostní rekordy. Jak to, že jsme po vstupu do unie nezačali mluvit o tom, že taková rychlotrať by měla vést nejen mezi největšími městy Francie, ale mezi největšími městy celé Evropy? Jak to, že jsme okamžitě nezahájili silný politický tlak na to, aby rychlotratě pod patronací unie propojovaly západ s východem, sever s jihem?

Pro nás by to pak mělo velmi výhodnou stránku. Jsme střed Evropy. Sever s jihem, západ s východem by jezdil přes Brno, přes Prahu, přes Plzeň nebo přes Liberec. To by našim městům i naší ekonomice doneslo víc, než když si tady šušníme své vlastní ministerstvo dopravy, které je snad až nemravně neschopné. Vždyť dálniční propojení na Vídeň stále není (!). Už dávno, dávno mělo být. Nemluvě pak o propojení s dalšími státy, městy.

Z toho mi i plyne, že by dávalo smysl, kdyby se národní ministerstva dopravy zrušila zcela a zřídilo se jedno ministerstvo dopravy celounijní. To by organizovalo propojování evropských metropolí do jedné rychlé a velmi efektivní sítě jak železnic, tak i dálnic. Okresní silnice a malé tratě by mohlo mít na starost ministerstvo pro místní rozvoj. Nebo kraje. Krom jiného by nám to dost snížilo výdaje na stavbu dálnic, protože ty jsou u nás nejdražší z celé Evropy. Nikdo netuší proč… tedy, ten co kasíruje, ten to asi tuší.

I když je to už 19 let od našeho vstupu do Evropské unie, nikdy není pozdě začít. Na začátku prázdnin mi děti s mírnou výčitkou oznámily, že by rády alespoň jednou k moři. Dosud se mi nezadařilo ušetřit na takovou avantýru. A tak jsem si řekl, proč ne, vezmu je vlakem k Baltu. Hezky do Polska, do Gdaňsku. Nakoukl jsem jako neřidič do jízdních řádů. Cesta z Liberce autobusem 11 hodin v kuse. Kdyby byl Gdaňsk propojený s Libercem rychlotratí, jsme tam nejpozději za čtyři hodiny i s pauzou ve Varšavě a já bych do toho i šel. Ale 11 hodin se mořit v autobusu? Ne, děkuji, zaskočte si do nedalekého lomu. Tam je vody dost.

Komické je, že úspěch měříme tím, kolik jsme vyčerpali z unie dotací, neměříme ho tím, jaké je dopravní propojení se zbytkem světa. V čerpání dotací jsme velmistry, v propojenosti pak hrajeme nějakou okresní ligu koktavých belhavců.

Teď jsme pod unijním tlakem zakázat spalovací motory aut a přejít na elektromobily. Kdyby byla v minulosti vůle skutečně spolupracovat, za těch 19 let už mohla být rychlotratí propojená všechna velká města Evropy a do auta by sedalo o to méně lidí. Ale to my ne, radši pojedeme přes zákazy a příkazy, místo toho, abychom naplňovali potenciál, který ve spolupráci zemí EU byl. A možná ještě nějaký zbyl. Taková unie by dávala smysl. Jenže v takové nežijeme.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)