26.6.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Světlo na konci tunelu?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilU našich západních sousedů, v Německu, se v těchto dnech rozproudila velice zajímavá debata. O které se nám ovšem, naše media jako z udělání,  ani slůvkem nezmínila  Něco málo bylo, před pár dny, jen na slovenské alternativě – webu Hlavné správy (zde). Jinak je ticho po pěšině.  O co tedy jde?

O Německo, politicky i ekonomicky vůdčí zemi EU a o jeho Bundeswehr a policii. Renomovaný politik CDU a jeden z možných kandidátů na úřad německého kancléře, Friedrich Merz, vyjádřil totiž, před pár dny, veřejně a natvrdo, své velice vážné obavy o osud demokracie v Německu.  Kterou prý velice vážně ohrožují stoupající sympatie příslušníků ozbrojených složek k AfD. Merz doslova prohlásil, že: „orgány státní bezpečnosti musí jednat rychle, aby zastavily dalekosáhlé šíření myšlenek (AfD) mezi vojáky a policisty.” (zde).

Svěřil se, jak byl šokován sděleními svých příbuzných, známých a přátel, kteří pracují pro Bundeswehr, že velká část jeho příslušníku už zcela neskrývaně přešla na názorové pozice AfD. A pak, že ho úplně dorazilo, když mu tyto poznatky otevřeně potvrdili i kolegové, poslanci Bundestagu, pracující ve výborech pro obranu a vnitro.

Ono se sice už nějakou dobu vědělo, nebo spíše tušilo, že určitá část armády a policie je velice nespokojena s uprchlickou politikou kancléřky Merkelové. Ale takový rozsah „vnitřního disentu” nikdo nečekal. Ostatně o tom, nakolik je situace vážná svědčí i samotný fakt, že se s takovou věcí vůbec vyšlo navenek, do medií, místo aby se pečlivě tutlala. Friedrich  Merz ve svých vystoupeních doslova běduje, že „že velké části armády a policie byly ztraceny”. A celý pokrokový německý tisk naříká s ním a klade si čím dál rozhořčenější otázku „jak je to možné”?

Odpovědět se pokusil šéf německé Federální policie Ernst G. Walter. (zde) Na úvod potvrdil mírně šokovaným novinářům páně Merzovy názory slovy: „Mohu rozhodně potvrdit prohlášení Friedricha Merze. Dlouhodobě jsem se obával, že stále více a více kolegů již nezastupují etablované strany.” Pak se pokusil zdůvodnit proč k tomu došlo: “Například, pokud každý den chytíte stejného kapsáře, drogového dealera nebo jiného zločince jako federální policejní důstojník na vlakovém nádraží, ale soudy okamžitě propustí pachatele za údajně dobré předpoklady socializace, může to být z dlouhodobého hlediska velmi frustrující.”

Také místopředseda policejní unie (GdP) Jörg Radek potvrdil, že spolková policie sympatizuje s tzv „pravicovými stranami”. A přidal i jedno z možných vysvětlení: „vláda nikdy nevysvětlila federální policii, proč se v roce 2015 museli úředníci odchýlit se od svých zákonných postupů, pro zábranu neoprávněného vstupu (do Německa)….. Politickým následkem toho je, že dnes členové federální policie hlasují ve státních volbách pro AfD.” (zde). Na závěr pak (na Němce) až nezvykle otevřeně dodal, že na obnovu důvěry je už pozdě.

Že by světélko na konci tunelu?  Naděje na obrat? Když už i německý, sluníčkový, pokrokářský tisk připustí podobnou, veřejnou debatu, tak musí být rozsah „problému” pro liberální demokraty skutečně hrozivý… Ale ne, nemylte se. Diskuse se rozhodně nevede o tom, kde se staly chyby, co změnit, co napravit a co dělat jinak. O nějakém, alespoň mírném pootočení oficiálního politického kurzu Německa pak už vůbec ne. Debata se spíše vede o tom, jak ty hnusné nácky „ze struktur” vyšťourat, jak je paralyzovat, nebo převychovat, aby nezastavitelný pochod Německa k zářivé, liberální budoucnosti nikdo nenarušoval.

Ale přesto se v téhle informaci o Německu, Bundeswehru a policii skrývá jedno malinké zrnko optimismu. Taková, spíše tušená, nepatrná šance na obrat; nejdřív v Německu a pak, následně, i celé EU. Spočívá v naději, že vnitřní disent a bratrství v odporu už postupně prosákly silové složky natolik, že někde, v nějaké zapadlé kanceláři operační správy generálního štábu Bundeswehru, zavalené tabulkami a mapami, sedí bezejmenný podplukovník s majorem a sepisují, zatím do šuplíku, velice, velice zajímavé rozkazy. To jediné by snad ještě mohlo současný Západ zachránit.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (48 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...