14.12.2018
Kategorie: Ekonomika

Stát proti chudým XXVIII: EET

Sdílejte článek:

FVL 

Elektronická evidence tržeb srovnává podnikatelské prostředí, pomáhá vybrat o miliardy na daních víc do státní kasy a zásadním způsobem bojuje proti šedé ekonomice. Mnohým lidem to zní velmi dobře, realita je ale bohužel poněkud smutnější a nejvíce na ni doplácí malí a chudí podnikatelé.

 [ad#textova1]

Data jasně ukazují, že se významným způsobem přecenil přínos EET pro státní kasu, přínos opatření je i minimální co se týče boje s šedou zónou, protože se pouze změnily způsoby, jak přelévat prodeje do šedé zóny. Takže EET ve výsledku nevyřešila nic, ale je to byrokratická zátěž, další překážka, kterou člověk musí vyřešit, aby mohl fungovat. To filtruje lidi, kteří to řešit nedokážou, nechtějí nebo si to jednoduše nemůžou dovolit řešit. Tyto lidi to poškozuje přímo, přičemž nejvíce jsou v této skupině lidí zastoupení malí a chudí podnikatelé, protože pro velkou firmu to zpravidla není problém, protože má svoje oddělení, které to vyřeší a navíc náklady na zavedení jsou zpravidla u velkých podniků relativně menší. Navíc menších podnikatelů je největší množství. Menší množství subjektů na trhu způsobuje menší konkurenci, což znamená horší cenu nebo plnění pro spotřebitele. Takže EET poškozuje nepřímo i spotřebitele – přičemž opět platí to, že chudý spotřebitel je citlivější na cenu nebo horší plnění. Další negativní jev pro podnikatele i spotřebitele jsou samotné režijní náklady na vyšší byrokracii a realizaci – která se opět projeví vyšší koncovou cenou nebo menší marží.

Další skupinou poškozených jsou malé minority pro které neexistují vhodná řešení, jako třeba postižení, na které často podobné paušální zákony nepamatují – je například EET pro slepé? Není, ale prý možná dostanou výjimku, nechalo se ministerstvo slyšet po roce od spuštění EET.

Řešení je neznásilňovat lidi zbytečnou regulací. Ideální je zrušit povinnost elektronické evidence tržeb a nechat ji na dobrovolné bázi.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: FrantzVonLibrntaun, stoky.urza.cz
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...