8.9.2023
Kategorie: Ekonomika

Nejdřív zničit, pak zprivatizovat?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Česká pošta je očividně na odpis. Nepočítá se s ní jako s dominantním dopravcem, ani jako s dopravcem bezvýznamným. Je to zvláštní strategie. Česká pošta očividně míří k privatizaci a odloučení od státu. Teď je otázkou, proč předtím musí být zničená její pověst i její služby. Uvedu na příkladu.

Před dvěma týdny jsem udělal malý experiment. Objednal jsem si ze stejného e-shopu ve stejný den a ve stejnou hodinu zásilku. V úterý, kolem 21 hodiny večerní. Jednu zásilku jsem si nechal dopravit soukromým dopravcem, druhou zásilku pak Českou poštou. Ve středu kolem poledního už mi e-shop hlásil, že jsou obě zásilky připravené na převzetí dopravcem. Ve čtvrtek odpoledne mi před domem stepoval soukromý dopravce se zásilkou v ruce. Česká pošta nikde. No což, stane se. V pátek? Nic. Přes víkend tajuplné ticho. V pondělí? V nížinách severních Čech by se pošťáka nikdo nedovolal. V úterý? Před domem zatroubilo neoznačené bílé auto. Z něj vystoupila nasupená paní, vrazila mi do ruky zásilku a odjela. Z jejího vzteklého výrazu jsem poznal, že mě navštívila Česká pošta… a to jsme před zásahem do České pošty měli tak milou a vtipnou paní pošťačku. Cena za služby: Soukromý dopravce 79,-, Česká pošta 89,-.

Česká pošta tak nesměřuje jen k likvidaci privatizací, ale také k likvidaci důvěry a ochoty využívat jejích služeb. Teď je otázka, jestli je to zapotřebí. Jistě, nynější vláda je nakloněná zbavit se toho předluženého molochu. Však Česká pošta začala padat už v době Andreje Babiše, když její tehdejší šéf Roman Knap ještě bez problémů laškoval s „dozimetrem“ a šedou eminencí STAN Michalem Redlem. Ale je potřeba předtím zásadně snižovat její hodnotu tím, že zlikvidujeme její už tak nakloněnou důvěryhodnost?

V čí prospěch? Je snad nějaká milá domluva s budoucím majitelem o tom, že budeme rok nebo dva likvidovat hodnotu České pošty a on ji pak, včetně jejích nemovitostí, získá prakticky za hubičku? Takhle probíhala často privatizace v devadesátých letech. Zlikvidovat hodnotu a prodat za všimné, nikoliv za tržní hodnotu… a pak likvidace z rukou zahraničních „investorů“, kteří tak velmi výhodně vyšachovali z trhu levnou konkurenci z východu.

Jak jsem se dozvěděl z vesnických klepů, tak rozvoz České pošty máme u nás na vesnici stanovený na každé úterý. Ostatní dny v týdnu nás bude Česká pošta ignorovat a psát k našemu poštovnímu směrovacímu číslu heslo – hic sunt leones. Což logicky povede k tomu, že se lidé z vesnice při nákupu přes internet budou dopravci České pošty vyhýbat jako nakaženému. Hodnota České pošty bude klesat. A nějaký „investor“ s nahozenou udičkou ve Strakovce, nejlépe zaháčkovanou v ústním otvoru ministra pro poštu, tedy Rakušana, bude s úsměvem sledovat pád České pošty a počítat se vzestupem vlastního impéria.

Samotnou obrodu České pošty chápu. Fanoušků ručně psaných dopisů valem ubývá, komunikace se přesunula na internet, přesunula se tam podstatná část agendy, kterou Česká pošta zajišťovala dřív. Její koncept je zastaralý a bylo by potřeba u ní udělat radikální řez. Ale proč zase tak českou cestou? Zlikvidovat hodnotu a přeprodat za všimné. Ale třeba se mýlím. Třeba je úterní termín závozu naší vesnice (a jistě stovek dalších) nějaká skutečně vypečená futurologická vychytávka hodná génia naší vlády. Za rok touto strategií Česká pošta v balíkových službách porazí všechny soukromé dopravce. Jen nevidím ten trik. Asi na génia naší vlády prostě nestačím.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)