5.5.2024
Kategorie: Ze světa

Rusové vydali na Zelenského zatykač. Ukrajinský prezident se tak oficiálně stal hledaným válečným zločincem

Sdílejte článek:

HSP

Expert Perendžiev vysvětlil, proč ministerstvo vnitra zařadilo Zelenského na seznam hledaných osob právě teď. Informují o tom noviny Vzgljad v článku Andreje Rezčikova.


Ministerstvo vnitra zařadilo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na seznam hledaných osob podle trestního zákona. V Rusku Zelenského obvinili z organizování útoků na Krym, oživování nacismu a ostřelování ruských pohraničních oblastí. Odborníci se domnívají, že může být zapojen i do nedávného teroristického útoku na Crocus. Ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných osob i bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Proč se tak stalo až nyní a jaké jsou právní důsledky tohoto rozhodnutí?

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo Zelenského na seznam hledaných osob v sobotu, o čemž svědčí údaje z databáze úřadu. V jeho zatykači je uvedeno místo narození hledané osoby Krivoj Rog v Dněpropetrovské oblasti na Ukrajině. Uvádí se v ní také, že je „hledaný podle článku Trestního zákoníku“, ale není uvedeno podle kterého článku.

Po Zelenském se na seznam hledaných osob dostali bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, který stál v čele země v letech 2014 až 2019, a velitel pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny (OSU) Oleksandr Pavľuk. V Porošenkově zatykači je jako místo narození uvedeno město Bolgrad v Oděské oblasti Ukrajiny. Rovněž není uvedeno, podle kterého článku bylo proti němu zahájeno trestní stíhání.

Začátkem tohoto týdne šéf krymské interetnické mise Zaur Smirnov vyzval k zahájení trestního řízení proti Zelenskému za organizování útoků na Krymu a „oživování nacismu na Ukrajině“.

Den předtím se na seznamu hledaných osob ministerstva vnitra objevily zatykače na tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RBNO) Oleksandra Lytviněnka, bývalého šéfa ministerstva financí Oleksandra Šlapaka a bývalého šéfa Národní banky Ukrajiny Stepana Kubivu. Na seznamu hledaných osob jsou už i poslanci Rady, bývalý generální prokurátor a ukrajinští televizní moderátoři včetně skandálního propagandisty Dmytra Gordona.

V srpnu loňského roku ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných zločinců tři ukrajinské generály včetně zástupce vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Jevgenije Mojsjuka, kteří jsou obviněni z ostřelování Donbasu, při kterém zahynulo a bylo zraněno více než sto lidí. V databázi ministerstva vnitra se nachází zatykač bývalého vrchního velitele AFU Valerije Zalužného, ​​který byl po své rezignaci jmenován velvyslancem Ukrajiny v Londýně.

Mezi lídry zemí, proti kterým ruské ministerstvo vnitra otevřelo trestní řízení, byla estonská premiérka Kaja Kallas, což se stalo známé v únoru letošního roku. Hledaná je celá skupina vysoce postavených představitelů pobaltských států včetně lotyšské ministryně spravedlnosti Inese Lībiņa-Egnere, estonského státního tajemníka Taimara Peterkopa, litevského ministra kultury Simonase Kairyse a členů lotyšské Saeimy (parlament). Všichni jsou souzeni za zneuctění historické paměti a ničení sovětských památníků.

Odborná veřejnost se domnívá, že jedním z hlavních důvodů prohlášení Zelenského za hledaného je terorizování civilistů.

„Zelenskyj měl být prohlášen za hledaného už dávno – odkdy bylo jasné, že porušuje všechna pravidla války a páchá zločiny proti lidskosti.

Rozhodnutí ministerstva vnitra vytváří právní základ pro Zelenského budoucí zatčení a možná i pro soud podobný norimberskému, který se bude konat v Luhansku nebo Doněcku.“ – uvedl kyjevský politický analytik Volodymyr Skačko.

Expert zdůrazňuje, že během vojenských operací AFU „neoprávněně překračuje své pravomoci a používá teror proti civilistům“. „Existují pravidla války, a ta je vedena proti civilistům – ostřelování, ničení sociální infrastruktury, průmyslových podniků mimo bojové zóny – to vše jsou akty teroru. Zelenskyj je hlavní, kdo vydává rozkazy na takové akce, podle toho je zodpovědný za vše, co dělají jeho jednotky,“ zdůraznil respondent.

Zelenskyj ani jednou nedal rozkaz zastavit teror vůči civilnímu obyvatelstvu. \”Naopak, bylo zde chvástunstvo, sliby zintenzívnit ostřelování Belgorodské, Brjanské, Kurské, Voroněžské a Rostovské oblasti, klidných čtvrtí Doněcka a Luhanska,\” zdůraznil Skačko.

Politolog také připomněl, že prezidentské volby se na Ukrajině měly konat 31. března 2024, takže 20. května letošního roku uplyne pětileté funkční období vymezené Ústavou Ukrajiny od inaugurace Zelenského. “Dvacátého prvního se Zelenského prezidentské pravomoci změní na dýni nebo, s prominutím, na parazita ve vězeňské cele, kam patří,” řekl sebevědomě respondent.

Zelenského lze obvinit nejen z porušení válečných zákonů, ale také z toho, že byl aktérem v případě teroristického útoku na ruskou Crocus City Hall 22. března, řekl Alexander Perendžiev, docent Katedry politické analýzy a sociálních a psychologických procesů na Plechanovově ruské ekonomické univerzitě a člen expertní rady ruských důstojníků. Po útoku na koncertní sál se teroristé pokusili uprchnout na Ukrajinu a po zadržení vypovídali vyšetřovatelům o koordinátorovi z Kyjeva.

„Vyšetřovatelé mají přesné údaje o Zeleného účasti na uskutečnění sabotážních a teroristických činů, a to i ve společnosti Crocus.“

Zelenskyj je nyní hledaný, protože s největší pravděpodobností existují důkazy, které jasně dokazují jeho účast na tomto teroristickém útoku,“ vysvětlil expert.

Zelenskyj je zodpovědný i za narušení mírových jednání v Istanbulu v dubnu 2022, kdy byly Rusko a Ukrajina připraveny zastavit nepřátelské akce.

„Zelenskyj nechtěl mír a udržet Ukrajince naživu. Ve skutečnosti se Zelenskyj dopouští zločinů i vůči vlastním občanům. Dne 4. května 2024 pravoslavní věřící slavili Velkou sobotu a všichni Jidášové se musí zodpovídat. Zelenskyj je nejen válečný zločinec, ale také hlavní ukrajinský Jidáš, stal se pronásledovatelem Ruské pravoslavné církve. Takže proti Zelenskému lze vznést nejen čistě kriminální obvinění,“ řekl Perendžiev.

Poznámka:

Když Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, pokládali to mnozí na Západě za dobrý nápad. Nyní Rusko s velkým zpožděním, jak už to zvykne v reakcích této mocnosti být zvykem, vydalo zatykače na Voldymyra Zelenského a více dalších představitelů jeho režimu.

Rovněž Rusové už dříve vydali zatykače na některé představitele Pobaltských států. Dá se předpokládat, že tím to neskončí a na seznam přibudou další lídři západních států, kteří byli nadmíru angažovaní v podpoře zeleného režimu proti Rusku.

Vydání ruských zatykačů lze předpokládat i na osobu českého premiéra Petra Fialy, slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa a pokud nebude zrušen zatykač na Vladimira Putina, tak je pravděpodobné, že Rusové vydají zatykač i na Macrona, Scholze, Sunaka a Bidena.

Momentálně jsou tito lídři prezidenty nebo premiéry svých zemí, a zatykače na ně se zdají být směšné a nedůležité, ale nebude to tak už moc dlouho. Potom, když se stanou řadovými občany ocitnou se ve velmi nepohodlné situaci a to, zda budou či nebudou skutečně potrestáni, bude záviset na výsledku války na Ukrajině, celkovém nastavení světového společenství po ukončení této války a na dalších událostech mimo ně.

Položíme-li si na misky vah, zda je větší pravděpodobnost, že se Vladimir Putin bude muset postavit před soud v Haagu nebo Kaja Kallas či Petr Fiala před soud Doněcké lidové republiky za napomáhání páchání genocidy, každý ať si odpoví sám.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)