7.4.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Starosti EU v době koronakrize

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilV posledních dnech a týdnech rezonují naším veřejným prostorem čím dál silnější hlasy, že Evropská Unie v „koronavirové” krizi (opět) trapně selhala. Že svým občanům v ničem podstatném nepomáhá, že jen bezradně přešlapuje, peskuje aktivní, soudí neposlušné, ale nic užitečného nepřináší. Že zkrátka není k ničemu.

Nic však nemůže být vzdálenějšího pravdě! Evropská unie koná! Zatímco my se tu zabýváme margináliemi, jako je jakýsi „netopýří” virus a řešíme pomíjivé prkotiny okolo úmrtnosti, nakažlivosti a ekonomických dopadů karantény, EU už plánuje naši budoucnost. Světlou, pochopitelně. A k tomu ještě bezuhlíkovou.

Opravdu. Uprostřed pandemie koronaviru, 19. března letošního roku, zveřejnila Evropská komise zásadní dokument. (zde). Jedná se o studii nákladů na přechod k „uhlíkové neutralitě” do roku 2050. A to je výživné čtení. Tím nejpodstatnější je v něm „ambiciozní” zvýšení závazků, oproti původní, ještě Barrosově strategii s názvem 2030 z roku 2013. Pokud jde o vlajkovou loď environmentalistů, o snižování emisí CO2, chce nyní Komise dosáhnout až na laťku 60% snížení, oproti roku 1990, ale přiznává, že je ochotna uvažovat i o úrovni 55%, jako o jakémsi případném kompromisu.

Co by to pro nás znamenalo? Autoři studie to naznačují s neuvěřitelnou, nonšalantní lehkostí: „Zatímco se očekává, že některá odvětví porostou – jako obnovitelné zdroje energie, energetika a stavebnictví – jiná se pravděpodobně změní”, uvádí se v dokumentu. Jako příklad odvětví co „se změní” jmenují autoři automobilový průmysl, energeticky náročná odvětví, dopravní služby a zemědělství.

A jak těch kýžených změn chtějí dosáhnout? Jako vždy, předpisy a daněmi. Tvrdšími předpisy a vyššími daněmi. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyen v té souvislosti doslova uvádí, že „uhlíkovou daň” považuje za „klíčový nástroj”. Současně vyjadřuje obavy, že kvůli tomu hloupému koronaviru mohou přijít zbytečné problémy: „Reakce na kronavírusovou krizi by skutečně mohla odvrátit pozornost od jiných diskusí, jako je například uhlíková daň….”

 Jako jediný, nepatrný záblesk realismu pak ze zmiňované studie září věta: „Klíčovým cílem bude zabránit společnostem v pohybu do zahraničí, protože Evropa utahuje smyčku průmyslových emisí.”

Na tuto erupci mimoňsví vzápětí navázal další euro-dokument. (zde). Podle kterého by měla být současná koronavirová krize využita k ještě rychlejšímu zavedení „opatření v oblasti změny klimatu”. Cílem EU je „…usilovat o klimatickou neutralitu, která prospívá lidem, podnikům a planetě.”

I tento dokument neskrývá obavy z drobnějších problémů a zádrhelů na cestě k šťastné, bezuhlíkové budoucnosti: „S prudkým poklesem cen ropy se může zvýšit krátkodobá motivace držet se fosilních paliv. To by mohlo zpomalit ekologický přechod, protože například elektrická vozidla nemohou konkurovat nízkým cenám ropy. Mnoho zúčastněných stran a odvětví může také požadovat opětovné oživení hospodářského růstu za každou cenu, a to i za cenu klimatu a životního prostředí.”

Takže pandemie, nepandemie, krize, nekrize, na plánovaném přechodu k bezuhlíkové Evropě s auty na baterky, drastickým omezením spotřeby, cestování a občanských svobod se nic nemění. Tvůrci dokumentu to sice vyjadřují diplomatičtěji: „Zvyšování udržitelné prosperity bude vyžadovat trvalé změny v tom, jak vyrábíme a konzumujeme. Bude vyžadovat investice do těch dovedností, odvětví, produktů a služeb, které jsou potřebné k řešení nastávajících změn klimatu a širší krize udržitelnosti”, což však na podstatě plánovaných opatření nic nemění.

Tento svým způsobem bojový plán euro-elity končí, tak jak jsme byli zvyklí v dobách „reálného socialismu”, revolučním zvoláním. Velice zlověstným: „Toto je čas na zrychlení – nikoli zpomalení – práce byla zahájena.”

Ještě máte pocit, že Brusel spí?

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (36 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...