Spor o českou energetiku míří k jádru věci
ZBYNĚK FIALA
Na modernizaci české energetiky se těší něco mezi jedním a dvěma biliony korun. Budou z modernizačního fondu, z fondu národní obnovy a řady dalších evropských zdrojů. Budou to i naše peníze, protože energetická transformace je z velké části financována z tržeb za uhlíkové povolenky. Avšak nejde jen o klima. Musíme taky něco udělat s extrémně drahou českou energetikou, protože konkurenceschopnost českého průmyslu míří za takových podmínek do kytek. Není náhoda, že česká ekonomika stále nedokázala obnovit výkon z časů před covidem.
Takže směje se na nás něco mezi jedním a dvěma biliony korun. Budeme ty obrovské peníze investovat do toho, aby byla energie levnější, třeba ze zdrojů, které nám Bůh (nebo příroda) nabízí ve své nekonečné dobrotě úplně zadarmo, nebo je vrazíme do jádra, aby celkové náklady zamířily ještě výše než dnes? O to se teď vede ve vládě, ve sněmovně i na dalších kolbištích boj. Bitevní fronty se liší také v tom, jestli jim jde víc o tu elektřinu nebo o ty peníze.
Němci jádro vypnuli a po kratším útlumu znovu prudce najíždějí na vítr a slunce. My jim říkáme, že jsou blázni, kteří ještě přijdou škemrat. Jiný argument je, že u nás nesvítí a nefouká. Jenže nakonec je v té obnovitelné složce v uctivém odstupu následujeme a znovu začínáme zvyšovat podíl OZE, dokonce nad úroveň všech dosavadních plánů. Pomohla EU, která nás konečně dokopala k převzetí „zimního energetického balíčku“ z roku 2019 (!), který zavádí sdílení elektřiny z rozptýlených obnovitelných zdrojů a budování komunitní energetiky.
To už máme od začátku letošního roku zakotveno v Lex OZE 2. A na cestě jsou další obrovité příležitosti pro výrobu, jako je agrovoltaika, která už je také v parlamentu. Začaly se zkoušet taky plovoucí solární elektrárny, jaké by se mohly rozšířit třeba na hladině příštích jezer po vytěžených uhelných dolech. Pokročila příprava Lex OZE 3 pro lepší využití kolísavých zdrojů a zpřístupnění velké akumulace elektřiny i mimo centrální elektrárny a teplárny. Podobně pomůže flexibilita výroby a užití elektřiny prostřednictvím služeb agregátorů, kteří prodávají to, že v nouzi někdo spotřebu vypne a při přebytku zapne.
Opravdu se to pořádně pohnulo. Po skončení solárního boomu před dvanácti lety jsme měli fotovoltaiku s kapacitou 2 GW. Pak se dlouho prakticky nic nesmělo, ale loni přišel průlom v uvolnění pravidel a podpory pro střešní elektrárny (Lex OZE 1). V současné době už je nainstalováno 3,5 GW fotovoltaických elektráren, s nejnovějším příspěvkem hlavně na střechách. Začíná se mluvit o energetické revoluci.
Rozbíhají se projekty komunitní energetiky, které už uvažují o tom, jak výrobu vyvažovat i akumulací, biomasou nebo stále častěji větrem. Jak obci zafixovat ceny elektřiny na dlouhá desetiletí na podstatně nižší úrovni. Jak opatřit energetický i finanční zdroj, který oživí lokální ekonomiku na principech nižší závislosti na globalizaci a nenasytných monopolech.
Vláda uvažuje o potenciálu obnovitelných zdrojů lehce nad deseti gigawatty do roku 2030, ale na trhu se očekává nejméně dvojnásobek. A půjdeme ještě dál. Kam? Možnosti jsou najednou neomezené, či spíše omezené jen těmi dráty distribuční sítě.
To, co může znovu postavit dosavadní energetické koncepce na hlavu, je agrovoltaika. Umožňuje souběžné využití pozemku k zemědělské výrobě i produkci elektřiny, protože zemědělské stroje projíždějí širokými pásy mezi panely. To otevírá netušené prostory pro využití slunce a taky pro elektrifikaci a robotizaci zemědělské techniky.
Agrovoltaika může být na venkově nejen prostorově dostupná, ale k tomu i extrémně laciná. Jeden z českých experimentů spočívá v řadě zaražených dřevěných hranolů, na kterých jsou panely přichyceny jednoduchou úchytkou. Výzkum se může soustředit na lepší konzervaci dřeva a zakotvení hranolu v zemi. Když se to povede, instalaci zvládne menší podnik sám a specialisty pozve jen na systémové dokončení.
Bezprostředně podél svislých panelů mohou být nektarodárné pásy. Zachrání opylovače ohrožené nekonečnými plochami monokulturních agropouští. Netřeba dodávat, že když vyhynou opylovači, vyhyneme taky. Alternativně lze panely pověsit nad zemědělskou kulturu, třeba chmelnice nebo vinohradu. Tam je konstrukce náročnější vyžadují, ale poskytne i další služby. Sníží odpar vody, které se rostlinám v důsledku klimatických změn stále více nedostává. Přibývají místa, kde bez závlah prakticky nic neroste.
Takže jádro, nebo OZE? Nebo to máme brát jako vyvažování nahrávky z rockového koncertu, kdy trochu potlačíme funícího zpěváka vpravo a zesílíme kvílející kytaru vlevo?
Vláda už rozhodla, že chce čtyři nové jaderné bloky, protože nakupování ve velkém je vždy výhodnější. Podle odhadů bývalého generálního ředitele společnosti ČEZ Jaroslava Míla by ty čtyři bloky mohly vyjít přibližně na dva biliony korun. Ty bude muset stát někde sehnat, protože je nemá. Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR zase upozorňuje na problém budoucího nedostat vody v Česku, která je potřebná ke chlazení reaktorů. Provoz jaderných elektráren by mohl být rizikovější než dnes.
https://echo24.cz/a/H2qsD/zpravy-ekonomika-odbornici-vidi-rozsireni-dukovan-rozporuplne
S tou vodou to může být horší než s těmi penězi, které se vždycky nějak seženou. Jak známo ze Švejka: „To se nám to hoduje, když nám cizí lidi pučujou.“
Je tu i to vyvažování. Nové zákony obecně otevírají prostor pro rozvoj obnovitelných zdrojů, ale současně zavádějí tolik brzd, že teoreticky skoro nic nejde. Prakticky se však vždycky řešení najde, jak ukazuje bouřlivý růst instalované kapacity OZE. Očekávám, že omezení nakonec uskočí před touhle lavinou. Pak se ale otevře otázka, kdo by kupoval drahou elektřinu z jádra, když budeme mít svoji vlastní ze střechy nebo z mezí mezi poli?
Zkrátka, když je kupovaná elektřina ze sítě drahá, je mnohem lákavější sdílená elektřina od sousedů. Ve skutečnosti se i ta česká centrální vyrábí levně, ale pak se přeprodává přes lipskou burzu, aby cena potřebně nakynula. Občan, který se chce bránit, se tedy schová za panely na střeše.
A kdo vlastně ten nesmysl s lipskou burzou potřebuje? Vznikl nad nápadem, že manažeři ČEZ budou odměňovány podle kurzu akcií. Měli přidělené opce v dnešní ceně a směli je prodat někdy za pět let za budoucí cenu. Proto měli zájem, aby elektřina byla drahá a zvyšovala kurz elektrárny na burze. Také další akcionáři taky měli z vysokých cen radost. I vláda měla pusu od ucha k uchu, protože jako většinový vlastník dostává 70 procent dividend.
Aktuální růst výroby z decentralizovaných zdrojů a pokles podílu produkce z těch centralizovaných ukazuje, že tady soudruzi z nenasytných energetických monopolů udělali krátkozrakou chybu. Ale co teď? Pomůžeme si, když vláda vykoupí menšinové akcionáře ČEZ a začne prodávat elektřinu jen „s přiměřeným ziskem“? Jistěže ano.
Jenže vláda uvažuje o plném zestátnění ČEZ v souvislosti se svou jadernou strategií. To je úplně jiná situace. Někdo by ty čtyři nové velké jaderné bloky musel zaplatit. Cenou elektřiny by to asi nešlo, byla by násobně vyšší než u konkurence. Nikdo by ji nechtěl. Nikdo však placení neuteče, když se přesune do daní a různých povinných poplatků.
Konkurenceschopnost české ekonomiky se tak může dusit další desetiletí. Po celou životnost jaderné elektrárny, snad 60 let. Pro ty, kdo pracují za mzdu, aby mohli v poledne na oběd, by to znamenalo, že konkurenceschopnost se bude znovu zachraňovat na nich. Musí se mzdově uskrovnit, aby se ekonomice a burze dařilo. Pomoci mohou laciní imigranti, kteří nám podtrhnou mzdovou hladinu pod nohama.
Kolik bude nové jádro stát, to nikdo neví. Evropa nezná něco takového, jako je dostavba jaderné elektrárny za plánované peníze a v plánovaném termínu. Dva biliony korun jsou takové hezké zapamatovatelné číslo. Podobně jako údaj od expertů, kteří to dlouhodobě sledují, že tři čtvrtiny konečné ceny u protahované stavby jaderné elektrárny tvoří náklady financování. Úroky. Proto finančníci stavbě tak tleskají.
Ale ještě se nestaví. Ve hvězdách je i samotné odkoupení minoritních akcionářů ČEZ, které by to podle některých představ usnadnilo. Nejčastější mluvčí minoritních akcionářů Michal Šnobr se rozčiluje, když vidí pokusy vlády, jak srazit cenu akcií ČEZ, aby to vykupování vyšlo levněji. Šnobr poukazuje na 71procentní daň z mimořádných zisků. Ta má platit i příští rok. A na cenu tlačí i negativní očekávání akcionářů spojená s vládním návrhem zákona přezdívaného Lex ČEZ, který případné rozhodování o odkupu akcií pohodlně strhne na stranu státu.
V zákulisí se odehrává bitva, jestli to vláda udělá. STAN, vážený koaliční partner, který má šest procent volebních preferencí, a tak vydá stejně jako ti dva malí vzadu, to vyvalil jako hotovou zprávu. Dokonce ústy svého předsedy Víta Rakušana. Vzápětí však ústavně-právní výbor sněmovny na návrh předsedy poslanců ODS Marka Bendy znovu, už popáté, odložil projednávání zmíněného zákona Lex ČEZ. Oficiální reakce z vlády zní, že ČEZ se odkupovat nebude, aspoň ne v tomto funkčním období.
Je to odveta na Rakušanovo sdělení Fialovi z volejbalové šatny, že pod jiným vedením by se hrálo líp?
„Představte si, co by se stalo, kdyby americká vláda udělala útok na minoritního akcionáře, jakýmkoliv způsobem. To je v podstatě větší útok než útok na Kapitol,“ varoval investor a podnikatel Ondřej Tomek na sympoziu Ekonomického deníku. Vidí to hodně černě: „Polovina celkové kapitalizace burzy a více jak polovina jejích obchodů stojí na ČEZu. V okamžiku, kdy se stáhne, tak všechny firmy, které na burzu natekly, patrně budou v prostředí, které nebude zajímavé pro žádné zahraniční investory. Burza se stane totálně marginální, bude v opičím stádiu vývoje.“
Pokud má být burza jen kanálem, kterým se vypouští české peníze do zahraničí, starosti zahraničních investorů nás moc nerozpláčou. Zajímavější bude, jestli taky někdy dojde na zájmy českých malých a středních podniků a českých domácností.
Autor článku si tady plácá játra a problematice elektroenergetiky vůbec nerozumí. Jeho článek je takový kočkopes. Mele tady věci kolem zdrojů OZE a tedy fotovoltaiky a naváží se v podstatě do jaderné energetiky. Už jsem to tady nejméně 3x psal, vy skopové hlavy, které elektroenergetice nerozumíte, tak vám to po lopatě zopakuji.
El. soustava pracuje tak, že výroba a spotřeba v soustavě je v každém okamžiku v rovnováze a pokud nastávají změny, ty se musí okamžitě hradit zvýšenou výrobou z elektráren v soustavě nebo je to dodáváno okamžitě zvenčí. Jde tady o opravdu velké výkony v řádu GigaWatt, např. naše soustava pracuje dle zátěže v rozmezí výkonového zatížení od cca 6 do 12,5 GW! Tyto zdroje nejdou nahradit nějakými náhradnímu akumulačními zdroji, trochu to je řešeno vodními elektrárnami, jak těmi na přehradách, tak přečerpávacími. Další významnějšími pomocnými zdroji jsou elektrárny plynově. Zbytek nestojí za řeč. Část elektřiny si můžeme vzít od sousedů, nicméně přenosové schopnosti linek VVN mezi státy (našimi sousedy) jsou výkonově omezené a navíc většina zemí EU nemá dnes až na Francii, přebytek elektřiny, tedy pohotového výkonu. Drtivou část výroby elektřiny zajišťují u nás v podstatě dnes jaderné a uhelné elektrárny. A teď to hlavní, stabilita el. soustavy je životně závislá na dostatečném pohotovém výkonu zdrojů, tedy elektráren, pokud není k dispozici, např. u nás nebo zvenčí, systém zkolabuje!
Proto vy hlupáci nesmíte dovolit, aby byly zlikvidovány uhelné a jaderné zdroje (u nás je jejich celkový výkon 14,5 GW), které jsou jisté v dodávce a výrobě elektřiny a hlavně regulovatelné! Toto zdroje OZE (nikoliv Obnovitelné, ale Občasné) tedy hlavně fotovoltaika a větrné, nejsou schopny ani náhodou zajistit! Max. při přebytku zdrojů v soustavě (v létě) jsou na dálku vypínatelné dispečinkem.
Takže vy hlupáci, nesmíte zlikvidovat ani jeden z pilířů naší elektroenergetiky tj. jádro a uhlí, pokud nebude stejná náhrada! A ta není ani náhodou! A řeči o tom, že jádro je drahé si nechte od cesty, elektřina je základem a pilířem hospodářství moderní průmyslové země, pokud nebude v potřebném množství a budou dodávky nestabilní, nejen rozvoj ale už i stabilita hospodářství končí! Jaderné zdroje je možné postavit např. jeden blok 1 GW za 300 mld. korun, což jsou peníze, kterými vláda politických hlupáků sanovala Ukrajinu a Ukrajince za poslední rok, přičemž válka na Ukrajině není naše ani náhodou, to je válka těch globalistických vylízanců z USA, kteří touto proxy válkou útočí na Rusko a podařilo se jim na Ukrajině totálně zpitomnět většinu Ukrajinců a zavést tam nenávist (nacionalismus) vůči Rusům a Rusku.
A my jako pitomí to hradíme na úkor bezpečnosti jak hospodářské, tak i vojenské naší země. I když se nabízí otázka, kdo nás tady v ČR ohrožuje! Max. tupí a hloupí politici!
Za 300 mld. Kč by ruský Rosatom dokázal u nás postavit a v termínu několika let nový blok elektrárny a ještě by na tom více než z poloviny dodávek profitovaly české firmy, jako tomu bylo při výstavbě JDU a JTE! Většina dodávek tehdy byla od českých firem.
Všichni se tady montují do energetiky, ale v podstatě tomu rozumí jen zlomek lidí. A čas pracuje proti nám, potřebujeme jako sůl postavit nové bloky jaderných elektráren, minimálně čtyři, jedna pro zajištění budoucnosti fungování hospodářství země, dále pak, že zejména Dukovany stárnou a blíží se konec životnosti. Na malé modulární JE zapomeňte, to není ve světě ještě zavedeno ve velkém a stejně by tady vyvstaly problémy s jejich umístěním a provozem, to nemůžou provozovat amatéři spadající např. pod magistrát nějakého města.
Bože, co to tady v Česku je za pitomce, kde se berou a odkud vylézají? Nerozumí problematice a všichni se do toho montují!
Ještě ke zdrojům OZE a speciálně fotovoltaice FVE.
Jako náhrada paliva klasických elektráren tj. uhlí, jádro a plyn jsou FVE dobré, nicméně, jejich instalovaný výkon je vhodný max. do třetiny instalovaného výkonu těch klasických zdrojů. Důvodů k omezení a tudíž limitu je více.
Jedním je, že tyto elektrárny vůči nestabilitě, jak přes den, tak v noci (v noci nefungují a v podstatě celou zimu i přes den), musí být stejně zálohovány klasickými elektrárnami, pro případ, že FVE nezajišťují potřebný výkon. A tyto vyčleněné uhelné elektrárny pracují v naprosto nevhodném záložním režimu, kdy jejich účinnost je sakra mizerná.
Dalším spešl nepříznivým jevem je okolnost, že neumí jako třífázové zdroje alternátory v případě náhlé ztráty výkonu v soustavě reagovat jako alternátory v elektrárnách, kdy při takovém rychlém náhlém jevu v řádu sekund, dodávají alternátory kinetickou energii z roztočených turbosoustrojí a sanují svými příspěvky nedostatek elektřiny v soustavě. To fotovoltaika neumí ani náhodou.
Dále klasické zdroje umí dodávat (kompenzovat) a vyrovnávat tzv. jalovou elektřinu v soustavě, podle potřeby. Proud v soustavě a platí to samozřejmě i pro výkon, je složen (vektorově) z činné a jalové složky. Ta činná je potřebná složka, ta jalová většinou nikoliv a musí se kompenzovat, vyrovnávat. To také je u FVE technický problém.
Prostě “točivá” elektrická třífázová sousta od pana Tesly je geniální vynález, je tady přenášen nejen výkon, ale i točivá energie, která umí pohánět zejména třífázové motory, základ průmyslu. A navíc jde lehce transformovat, kdy lze tudíž omezit přenosové ztráty v soustavě na přijatelnou úroveň.
no to je slátanina. Za komunistů, lépe řečeno v předcházející vývojové etapě, kdy jsme byli stát přebohatý průmyslem a ten ,úměrně tehdejším ekonomickým podmínkám ,nebyl nijakým energetickým střízlikem, jsme byli schopni všechny energetické nároky úspěšně zvládat.
A mohli jsme si dovolit svítit i ve psí boudě. Dnešní energetická drahota nemá objekrivní příčiny, je postavena na sprostém kšeftu a umocněna našim podřízeným, nesuverénním postavením, nesvépravného státu. Tento stát má drahou politiku
Efektivnost fotovoltaických polí v německu činí údajně 13%, větrných generátorů u moře 40 %.
Ty úlety až pohádkových vidin jsou produktem podivuhodných přání toho že to bude fungovat oproti perpetum mobile když fotovoltaiky nikdy prý nevyrobí tolik energie co se spotřebuje při její výrobě a u větrných elektráren je prý tomu jakbysmet tak je to pseudoprůmysl na energetický dluh který ani původní spotřebu na jejich výstavbu a provoz nenahradí. A je to provoz který je od začátku v principu ztrátový. Tak ať bludaři nevykládají nic o ekologii a efektivitě při slepé koleji na zánik. Ale ano sní to sladce a děti z obecné to obludí a co hůř může žvástavé politiky který vám to zařídí na váš úkor se zájmovci do ztrátových pekel zániků. Kdy se jistě “zabukáči těší z blahobytných živobití parazitacemi že blbouny zavedli do dluhových pekel z nesmyslných blábolů “prodané propagandou reklamy stylem po nás potopa. Může to být doplňkový zdroj z blahobytu ale rozhodně ne základ prosperujícího odvětví životaschopné energetiky. to že to funguje na dotace a inflacikdy ceny byli jinde před zavedením tohodle a podobných kejblů neznamená že je to k životu a jde to jenom prostřednictvím systému dluhového bláznivého peněžnictví dominance banksterů kteří vás zotročí cu grunt a jistě se to neofeudálům 2:00 šwábace transhumanizave otroků typu zdebilizace harariho obětí WEF WHO bude na nevolnictví bezprIzorných cílově zasranými podrazáky a pastičkaři obětí kejklířů líbit.
Dejte třeba čas cca. 38:00
https://www.svobodny-vysilac.cz/2024-02-03-starnuti-je-prezitek-s-petrem-vaclavem-108-dil-122-min/
https://odysee.com/@lesapan5:a/1706814056:7
Jo a také tebe, osobu zadarmo drahou.
Díky Maxime!
Podařilo se vám dokonale roznést na kopytech slátaninu pošuka ze slonovinové věže grýndýlového bruselského cirkusu. Oni budou pořád vymýšlet nesmysly, než jim někdo obě uši utrhne.
Nojo 4.2.2024 06:27:44
.. je postavena na sprostém kšeftu a umocněna našim podřízeným, nesuverénním postavením, nesvépravného státu ..
A doprčič kdopak nám za to asi může, že jo. Snad ne 5 – 6. demolice chunty 108 parazitace a přelivu zdrojů buď hlupáky nebo podrazáky v cizím zájmu či snad kombinace nekompetentních motáků ale jistě obluzující naivy což si umožnili imunitou neodvolatelnosti škodičů bez odpovědnosti za škody z neprofesionality kteří berou na hůl zaměstnavatele voliče strojkem arogance a korupce moci. Fuj
Král žblabunilských ultrapablbců Šlak je dyslektický patlal úplně zdegenerovaných slov a úplně zdegenerovaných vět a úplně blbých průpovídek, – je to holt kretén Šlak.
“sergej” – to je jen jeden z mnoha idiotských najcků dyslektika Šlaka, pod kterými prasí ty svoje zdegenerované příšerné vejžblechty všude možně v diskuzích pod články.
Blbče Šlaku, tvoje hatlaniny chápat? Kdo se má snažit, ty blbenče, vůbec luštit ty tvoje kreténiny, když jen letmý pohled na ně úplně stačí ke zjištění, že to je hatlanina sesmolená debilem? Když se nedokážeš vyjádřit aspoň na jazykové úrovni třetí třídy ZDŠ, tak nikam nic nesmol, ty magore.
Šlaku, ty vypatlanče, kdo ti nakukal, že ty tvoje hatlaniny má někdo po tobě luštit? Tady, ty dobytku žblabunivej, tady jde o to, cos napsal, a né o to, co sis u toho myslel, ty hovado.
Komu to tady vystavuješ, ty svoje zdegenerované sračky? Ty dobytku? Vždyť se na ten sajrajt po sobě koukni!
Ty blbenče, svoje zdegenerované idiotské vejžblechty vo hovně si patlej a vystavuj někde v blbečkáriu, – tam, mezi svejma.
Šlaku, ty blbenče, když má někdo kratší nohu, tak nezávodí ve sprintu, byl by pro smích, že je tak blbej, když to zkouší.
A když je někdo slabomyslný dyslektik, který nesestaví správně ani větu holou, tak nemá nikde nic publikovat, aby nikde neprasil těma svejma zdegenerovanejma vejžblechtama.
Šlaku, ty blbenče, jen se koukni na tu zdegenerovanou hatlaninu, na ten příšerný dyslektický kravinec, cos tady zase a znovu upustil. Jen se na to svoje lejno koukni, ty patlale vymatlanej.
Šlaku, ty pablbenče pablbej, ty svoje zdegenerované idiotské vejžblechty vo hovně si patlej a vystavuj někde v blbečkáriu, – tam, mezi svejma.
Šlak je dyslektický patlal úplně zdegenerovaných slov a úplně zdegenerovaných vět a úplně blbých průpovídek, – je to kretén Šlak.
Tautolog spamer vřískal ešlakotkan se svémi ariemi devianta stesků mimoně v odstavcích blbouna nejapného, bezmozka. Uráááááá
Buditel
https://www.youtube.com/shorts/DqAxAS15hiY
Kejhale robotizace oblud hrůz zrůd aparátčíkem rozbitý boot bot bludaře CTRL kryplace spamu nechápavého vřískavého invalidního mentála. Už bavíš vrzající kolovrátku.
Tautolog vřískal
Šlak je dyslektický patlal úplně zdegenerovaných slov a úplně zdegenerovaných vět a úplně blbých průpovídek, – je to kretén Šlak.
K Maximus 4.2.2024 05:50:48:
Zbyněk Fiala není hloupý, on je zaplacený.
To Maximus:
Ano, je to tak. Samozřejmě, nejlevnější zdroje jsou ty, které mají nízké provozní náklady a jejichž investice jsou dávno splacené. Je ekonomický zločin takové zdroje zavírat z politických důvodů. A novou jaderku s takovými ignoranty u vesla nebudeme mít ani za dvacet let.
Proti OZE bych nic neměl, pokud by
– neexistoval povinný výkup
– provozovatel zodpovídal za odchylku (a platil za ni tučné pokuty).
V tom případě by je ovšem stavěli jen ti, kteří nemají jinou možnost (výhradně v ostrovním provozu).
Bože, to byl ale hloupý článek. Založit energetiku u nás na fotovoltaice může jen magor odtržený od reality. Sám mám na střeše fotovoltaickou minielektrárnu a moc dobře vím, že celou zimu ( od listopadu do konce února) jede sotva na 10% toho, co dodá v létě. I v létě stačí jeden mrak a výkon okamžitě spadne. S něčím takovým nelze provozovat průmyslovou výrobu. Jistě, na střeše baráčku je to fajn, dvě třetiny roku to ohřívá vodu, případně v létě honí klimatizaci. Ale třeba vize, že FVE vám v zimě bude napájet tepelné čerpadlo je čirá fantasmagorie (bylo by třeba mít desetinásobně předimenzovanou FVE kvůli nízké účinnosti v zimních měsících a to se vám už na střechu nevejde). Jediná možnost je dostavět jaderné elektrárny a FVE mohou mít lidé na střechách či parkovištích jako pomocné zdroje. A to spíše na letní chlazení a ohřev vody než na zimní vytápění. Nenechte si věšet bulíky na nos.
Halaláku, tím hůř ! Nicméně se pletete, je to zaplacený hlupák. Brouk pytlík , chtělo by se napsat: jděte s těmi odborníky už do p r d e l e ! hrozný s r a č k y , budeme zkoumat jak zajedovat dřevěný kolík aby vydržel v zemi ?!?
Článek je slátanina. Dobře je to popsané tady:
https://www.michalapetr.com/
Všechno, co dělají ti neumětelové, dopadne špatně a všechno zaplatíme, ale z čeho? Kde budou brát palivo a vodu na chlazení??
Pokud jde u agrofoltaiku, tam autor píše taky nesmysly. Pokud zastíní chmelnice nebo jiné plodiny panely, nebude na ně pršet a mít to v pruzích na polích si nedovedu představit – nedalo by se tam pořádně dělat. Pak taky je třeba vzít v úvahu sklon panelů – v létě by měl být jiný než v zimě, jinak to zase vyrobí míň. Dát to na vodu – to je dystopický horor. Když už, tak nad silnice a parkoviště nebo haly. Ale v zimě to nevyrobí nic, takže to zvedá jen náklady, které bude platit potom každý v daních a zisk půjde mimo republiku.Dřív stát zkrachuje, než vůbec k něčemu dojde. Nákup F35 + ty elektrárny máme na to?? Ani kdyby euthanazovali všechny důchodce, tak to dohromady nedají, zadlužení to jen prodraží, už máme 2 bilióny dluhu i tak. Nejdřív je třeba vládu poslat do pekel, aby se vůbec něco mohlo začít plánovat.
Benda, ktery nikdy v zivote nepracoval, stale skodi kudy chodi, parazit z povolani.
řešení je dětsky jednoduché. musí to ale provést absolutně jiná vláda. atomku by stavěli čínani s nejmodernější technikou, kdy je spalován i odpad!!!což není nikde na světě.případně rusové,kde je kvalita a levnost a rychlost prioritou.
Co je to za technickeho impotenta? Lidé, kterym nejde matematika a fyziku povazuji za diskriminační, ať jdou lhat do ČT. Ale co dela tady?