18.2.2022
Kategorie: Politika

Sněmovna schválila pandemický zákon

Sdílejte článek:

COM/SPU

Sněmovna dnes přehlasovala koaliční většinou senátní veto k předloze pandemického zákona. Sporná novela tak bude uvedena v platnost. Prezident Miloš Zeman již potvrdil, že ji podepíše.
Pro přijetí novely pandemického zákona hlasovalo 104 poslanců ze 187 přítomných. Pro byli přítomní poslanci pěti vládních stran s výjimkou Vojtěcha Munzara z ODS.

Zákon nepodpořil žádný z poslanců ANO a SPD.

Konečné hlasování o pandemické novele se mělo konat ve čtvrtek, ale po zhruba 6,5hodinové debatě bylo na základě dohody koaličních klubů odloženo na dnešních 13:00. Včera totiž po třetí hodině ranní po skončení debaty o zákonu v sále již nebylo dost poslanců.

Prezident Miloš Zeman už avizoval, že novelu podepíše. „Myslím si, že není na škodu mít dobrý pandemický zákon. Ale souhlasím s těmi, kdo říkají, že tento zákon byl šitý horkou jehlou. Proto uvítám, když v listopadu skončí,“ řekl MF DNES Zeman.

Jaké změny přinese pandemický zákon?

Novela zákona předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. Jako příklad se uvádí, že úřady budou moci nařídit testování na koronavirus i podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, tedy nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.

Důležitý je i bod týkající se nařízení izolace a karantény po telefonu. To totiž budou moci orgány ochrany veřejného zdraví dle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Tento postup se ale v minulosti nelíbil členům výboru za opoziční ANO a SPD.

Dodejme, že resort bude moci nařídit samoizolaci lidem, kteří se vracejí ze zemí se zvýšeným rizikem nákazy koronavirem. Bude moct stanovit povinnost vyplňování příjezdového formuláře.

Za zmínku stojí, že dle novely budou moci nařízení pro své resorty vydávat i ministerstva obrany a vnitra. Důvodem má být to, aby byla „zachována akceschopnost bezpečnostních složek“.

Jisté změny by mohly proběhnout i co se týče omezení kulturních akcí i sportovišť. Například mimořádná opatření resortu zdravotnictví nebo krajských hygienických stanic budou moci nově regulovat jakoukoli činnost provozovanou v provozovně, na tržišti a v tržnici, a to včetně provozní doby.

Měly by se tak týkat i zoologických a botanických zahrad, různých kulturních institucí, památek nebo třeba hvězdáren. Pravomoc omezovat dle pandemického zákona budou moci úřady také hudební, divadelní a filmová představení, taneční produkce, slavnosti, kulturní festivaly či veletrhy, dětské zotavovací akce a příměstské tábory.

V neposlední řadě zmiňme i omezení provozu vnitřních a venkovních sportovišť, stejně jako výuku ve všech typech škol i v předškolních zařízeních. Dále se regulace dotkne činností vykonávaných mimo provozovny, například přímo u zákazníka (včetně kadeřnických služeb a kosmetiky). Dále by úplný zákaz provozu mohl hrozit hudebním, tanečním a herním klubům, diskotékám, hernám a kasinům.

Platnost zákona nakonec bude nejspíš omezená. Zdravotnický výbor Sněmovny totiž doporučil, aby jeho platnost vypršela k 30. listopadu letošního roku.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...