26.12.2019
Kategorie: Politika

Šéf NATO signalizuje ochotu k rozhovorům s Moskvou – na podnět prezidenta Trumpa

Sdílejte článek:

ROMAN BEDNÁR

Vztahy na nejvyšší úrovni mezi Moskvou a NATO jsou od roku 2014 na bodu mrazu. Je to teď proto velmi překvapivá změna postoje NATO vůči Moskvě, vždyť právě Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO byl tvrdým a zarytým odpůrcem ruské oblasti politiky prezidenta Putina a neustále ho označoval za nebezpečnou hrozbu pro Západ a za nevyzpytatelného muže, který je schopný všeho (špatného).

.
Signál, který nyní vyslal Stoltenberg směrem do Moskvy, přišel krátce poté, co ho k tomu veřejně vyzval Donald Trump. Stoltenberg najednou prohlásil, že je ochoten se osobně setkat s Vladimírem Putinem. Řekl to pro Deutsche Presseagentur v Bruselu.

Možná je to třeba vnímat i jako příkaz a nebo rozkaz Trumpa vyjádřený diplomatickou řečí. Americký prezident řekl před novináři, že si nemyslí, že by existovalo něco, co by mluvilo proti tomu, aby Stoltenberg začal s ruským prezidentem mluvit.

Trump také důrazně přizvukuje, že z jeho pohledu je možné mít s Ruskem velmi dobré vztahy a dodal, že NATO by mělo s Moskvou pravidelně mluvit.

Takové vyjádření si prezident USA ještě před rokem nebo dvěma nemohl dovolit, i když by se byl nejraději hned po svém vítězství ve volbách v roce 2016 setkal s Vladimírem Putinem, kterého už dávno jako státníka i jako osobnost obdivoval.

Již během volebního boje dal vícekrát najevo, že pokud se stane prezidentem, tak udělá vše proto, aby se velmi špatné vztahy USA a Ruska nejen zlepšily, ale aby byly vysloveně přátelské.

To vše pak ale překazili Demokraté, kteří dělali vše pro to, aby ho jako prezidenta znemožnili a nesmyslně ho obviňovali z toho, že se nezákonně spojil s Putinem, a že mu jen ten pomohl porazit ve volbách kandidátku Demokratů, Hillary Clinton.

Proto v prvních letech musel Trump vynaložit nesmírně mnoho úsilí a času na dokazování své neviny. Nemohl si dovolit žádné přátelské kontakty k prezidentovi Putinovi a musel se dávat vůči Moskvě jen tvrdě a nekompromisně. Zdá se však, že tyto časy už pomalu pominou, pokud prezident Trump zůstane i v budoucnu prezidentem USA.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...