Sedm příznaků rozkladu režimu. Jak je na tom Česko?
PAVEL CIMBÁL
Za sto let své existence zažila Česká republika pád dosavadního systému a nástup nového společenského uspořádání více než desetkrát. A tak si může dovolit srovnávat, generalizovat a předpovídat. Některé zmíněné jevy už ze své historie poměrně dobře zná.
1) Ekonomický úpadek
Režimy v České republice, ale i jinde na světě, nikdy nekončí ve fázi rozkvětu a prosperity, vyjma přírodních katastrof. Ekonomický úpadek je nutnou podmínkou změny, protože zasahuje do komfortní zóny většiny obyvatel a nabourává jejich loajalitu. Ta je v České republice vyšší, než leckde v zahraničí, ale stále nesnese srovnání se sousedním Německem. Nespokojenost a protesty v Německu tak mají potenciál přelévat se do dalších zemí, protože přichází typicky v okamžiku, kdy už je situace kritická úplně všude. Krásně to ilustruje rozpad bývalého Východního bloku v roce 1989, kdy stačilo pár stovek trabantů a problém byl rázem i v ČSSR. Ukrajinská krize a Zelený úděl nás pak této eventualitě přibližují úplně stejně, jako ztráta třetiny úspor většiny obyvatel a pokračující inflace za přihlížení Fialovy vlády. Tuto podmínku tedy považuji za když už ne splněnou, tak neochvějně k splnění směřující.
2) Scházející vize
Kam se má směřovat, by měla určovat nějaká celospolečenská vize, ale ta se vytratila. Nefungovalo to u Tisícileté říše, které se nacisté ve své propagandě zbavili ještě před vypuknutím druhé světové války, a nefungovalo to ani u světlých zítřků, které vyvanuly hned s koncem stalinismu 50. let, protože se z nich staly nenaplněné včerejšky. Současný režim se svými vizemi také nikoho nepřesvědčil, Zelený úděl ani boj proti dezinformacím nemohou u voličů uspět, protože jsou prázdné a nic kromě bídy a cenzury nenabízí. Proto v podstatě mizí, zatímco jsou občany vysmívány úplně stejně, jako jejich historické předobrazy. Žádné vize dalšího rozvoje tak už od vládnoucí moci nepřichází, a kde není vize, nejsou ani její následovatelé. Přichází tak změna a otěže přeberou ti, kdo vizi mají, ať už je to návrat k tržnímu hospodářství před pětatřiceti lety nebo k identitární suverénní politice bez progresivistických globalistických nesmyslů dnes. Podmínka je splněna.
3) Války minulosti
Kde chybí vize za co bojovat, nastupuje její náhrada, a sice boj umělý. Jako malého mne vždy udivovalo, jaký důraz kladlo husákovské školství na boj s fašismem, jakkoli u nás tou dobou žádný neexistoval, a to ani náznakem. Vést boj proti několik dekád poraženému nepříteli je snadné propagandistické vítězství, ale funguje. Od pádu komunismu to budou brzy čtyři dekády, ale přesto je i dnes laciný antikomunismus stále hratelnou politickou kartou v domácí i zahraniční politice. A navíc kartou cinknutou, protože virtuální boj můžete vést podle potřeby, když se to zrovna hodí. Příkladem je osoba současného prezidenta, generála Petra Pavla, který by měl být optikou antikomunismu doslova etalonem veřejného nepřítele, ale je prezentován jako vzor. U válek minulosti rozpory a nekonzistence nevadí, protože se nebojují, pouze předstírají. Podmínka tak platí.
4) Vnitřní nepřátelé
Virtuální války ale mají jednu nevýhodu. Nejsou v nich žádné autentické střety, a tudíž ani žádné reálné oběti. V určité fázi tak režimu začne scházet příklad exemplárně trestaných odpůrců, a začne vhodné veřejné nepřátele systematicky hledat. Mezi původně vytyčenými -ismy jich zpravidla moc nenajde, a ani to nemůže dost dobře předstírat, protože by pak celý předchozí boj vypadal jako fraška. Proto označí skupinu občanů, jejichž kritické názory a hlasy považuje za nejvíce ohrožující, za nové, dosud nepodchycené nebezpečí, a vyrazí proti nim. Je jedno, zda jsou to kulaci, páskové, zaprodanci nebo revanšisté. Současní dezoláti a proruští dezinformátoři, nově zvaní už toliko „svině“, sem spadají zcela jistě. Tato fáze je ohyzdná v tom, že na dané represe a osekávání občanských svobod přispívá i postižená skupina ze svých daní, a podmínka je tím splněna.
5) Absurdní cenzura
Jakmile zesílí represe, zesílí i kritické hlasy postižených, kteří si svou roli občanů druhé kategorie odmítají nechat líbit. A protože boj režimu s občanem je již zcela reálný a prokazatelný, a mají tak ve svých výhradách zřejmou a doložitelnou pravdu, nastupuje cenzura. Zpravidla pod záminkou boje proti lžím, štvavým vysílačkám, případně dezinformacím, ale princip zůstává stejný. Se lží se dá bojovat jednoduše. Pravdou. Ale pravda samotná se dá umlčet pouze cenzurou, a to ještě jen dočasně. Proto nastupuje její mladší sestra, autocenzura. Co není vyřčeno ani napsáno, cenzurovat se nemusí. Ale na tu je potřeba ve společnosti vytvořit atmosféru strachu a obav, což se, bohužel, zejména díky nejvyššímu státnímu zástupci JUDr. Igoru Střížovi, před dvěma lety cíleným ohnutím některých zákonů podařilo. Podmínku proto považuji za již delší dobu splněnou.
6) Věrní netleskají
V atmosféře strachu, represí a cenzury se pak musí dané vychýlení společnosti, které bývá dočasné, něčím pojistit. Opatření dostávají jména, vznikají nové odbory, nové úřady a nové agendy. O žádné vize ale nejde, nesměřují k vývoji kupředu, ani nic neslibují. Jen konzervují daný stav. A protože postižených přibývá, začínají se objevovat i případy, kdy dopadne represe do tábora podporovatelů věrných režimu. A ti cítí, stejně jako na konci 50. let, že mohou být poměrně lehce na řadě také, a stačí k tomu jen malý přešlap. Cítí to, ale nic neříkají, aby na sebe neupozornili. Vlastně je tak jedinou indicií to, že daným opatřením přestanou postupně tleskat a jásavě je podporovat. Režim ztratí momentum. A toho si všímám už nějaký čas. Nejpozději od nástupu pana Foltýna to pak začalo být zcela zjevné. Tleskají už jen ti nejhloupější, ze setrvačnosti, protože netuší, co může následovat. Podmínku máme splněnou.
7) Zahraniční autority
Režim tak přichází o oporu vlastních občanů, kdy se k již etablovanému táboru odpůrců přidává mizející loajalita podporovatelů. Ve strachu žít trvale nelze, bez ohledu na politický názor, a občané se ptají, proč. Zde pak nastupují externí vysvětlení, zejména ve formě požadavků zahraničních autorit. Patříme na Západ nebo Jsme součástí EU jsou podobné teze, jako se Sovětským svazem na věčné časy nebo o spojování proletářů všech zemí. Vytváří falešnou iluzi, že jsme pod drobnohledem světového veřejného mínění, které by nás za jakoukoli herezi a třetí cestu okamžitě káralo. Občas tomu napomohou i různé vhleduplné články ze západních médií, za kterými lze ale často vystopovat přispívajícího domácího autora. Svět se dívá, zda stále patříme, kam patřit máme, tak tu moc nezlobte, říká režim, ale říká to ve chvíli, když už se doma nemá o koho a o co opřít. Podmínka je tím také beze zbytku splněna.
Suma sumárum, režim, který nám vládne, splňuje všech sedm atributů rozkladu známých z dávné i nedávné minulosti. Padne tedy? Sám od sebe nikoliv. Jde o podmínky nutné, nikoli postačující, řečeno matematicky. Ale je ve stavu, kdy jej jakýkoli externí podnět, zpravidla neočekávaný, může celkem rychle položit. Tak na to buďme připravení.
Protože, kdo je připraven, není překvapen…
DENÍK.TO
- Nejhorší vláda na světě - 14.9.2024
- Plán EUSSR splníme na 130 procent! - 14.9.2024
- A zavrtávají se stále hlouběji a hlouběji - 14.9.2024
Kdo už jednou nějaký pád režimu zažil,
ten to tu cítí už několik let. Od “vítězství” Pětikoalice pak velmi silně. Ano, přichází to. Je tu jen jediný problém – nelze odhadnout, jak dlouho ještě…
Pamatuji, že za minulého režimu to vypadalo podobně po nástupu Gorbačova. Režim ztratil zahraniční podporu. Ale ještě dalších cca 5 let se “snažil”. Rozháněl demonstrace, vyhazoval lidi z práce…. Ještě v létě 1989 jsme to viděli na léta dalšího zahnívání a zmaru. No a pak to šlo rychle.
Nelze předem odhadnout, kdy zpráchnivělý dub někdo popostrčí, aby se z rachotem zřítil. Ale jak správně říká autor – buďme připraveni.
No, my budeme tradičně čekat až někdo do te naší ztrouchnivělé lípy strčí a postaví okolo nás za velké slávy svůj ozdobný plot.
Také se říká, proč se zabývat shnilým a červy prožraným “ovocem”, když za čas se stromu spadne samo. Otázkou však je, kolik to shnilé “ovoce” ještě napáchá nenapravitelných škod, než od toho stromu odpadne. Či-li, pasivní čekání (současný stav) na události, které padání shnilého ovoce možná způsobí nikdy nebyla a není žádná dobrá alternativa k tomu, učinit aktivně, cíleně a vědomě to, co je nutné, aby strom ozdravěl a nesl opět dobré ovoce. Ve smyslu naše země, náš život, naše pravidla.
Ale člověk je buď dobrý, nebo špatný a ten se vyskytuje jak mezi vrchností, tak mezi ovčany. Hrdinové existují jen v Hollywoodu a tak není těžké udělat i z dobrého člověka špatného. Lze ho koupit za peníze, nátlakem a vyhrožováním smrtí a udělá vše. Lidi jako byl Jan Hus a podobní jsou vzácnou vyjímkou. A tak jako ten zajíc ve svém dolíčku čekáme a budem čekat až se něco stane, aniž bychom hnuli prstem a jako vždy o nás bez nás bude rozhodnuto.
Kdo je připraven na pád Putina, nebude překvapen prohrou Trumpa v prezidentském klání … ✌️
Když jsem vojančil v osmdesátkách u VÚ 9108 ve Znojmě, bylo už jasně cítit, že režim padne – jenže nikdo zatím nevěděl, kdy a jakým způsobem se to stane. Tuhle jednou byl svolán celý útvar na besedu s jakýmsi sovětským lampasáckým politrukem, který se snažil jakýmsi rusko-ukrajinsko-slovensko-českým esperantem vysvětlovat, jak “étot zagnivájuščij imperialízm gnijot”, k čemuž kdosi tiše dodal “no nezgnijot”… Jak vidno, nastal obrat o 180 stupňů, tak pozor, abys nebyl zklamán… Oni tehdy taky věřili a doufali…
Už se těším jak padne Fiala přivandrovalec do Štatlu z Haliča.
Za svůj život jsem prožil dva politické kotrmelce – osmašedesátý a devětaosmdesátý. Mám tedy možnost srovnávat. A právě proto jsem stále optimistou, některé symptomy se nedají okecat a jsou jasné…
Aby byl obraz ucelený, je třeba doladit odstíny jeho šedi
Tím prvním, zřetelným odstínem je skutečnost, že všichni, kdo měli v dějinných proměnách na svědomí bezpráví, kdy (horlivě) vědomě spolupracovali s našimi nepřáteli, se s celou společností přesunuli do nových pořádků a rychle se jím přizpůsobili, protože měli, jako kolaboranti větší majetek, než ti, které v jiném státním zřízení pronásledovali, zatýkali i popravovali.
V novém převlečení se rychle dosazovali na vyšší společenské posty, z nichž kryli svou původní činnost od udavačství, až po přímé působení po boku (okupační) moci. Byli a jsou navzájem provázaní a v případě potřeby si navzájem kryjí záda. Typičtí u nás byli bývalí estébáci, kteří založili těsně po “sametu” banky, z nichž po dosažení velkého zisku od důvěřivců vytunelovali všechny jejich úspory. To by se jako rozkrádačky dalo řešit klasickou cestou – Hospodářská kriminálka, soudní procesy a vynesené tresty a odnětí svobody. K tomu nedošlo. Proč? Protože pachatelé měli své bývalé kamarády v justici. Ti je ze všech podvodů vysekali. Za socíku se všichni znali, studovali ve stejné škole práva a tykali si. Průběh soudních líčení byl tak formální. Samozřejmě, že tito gauneři, zloději vše co udělali, tak bylo projevem jejich dobré vůle, kdy především mysleli na zisk pro ty, jež o zisk připravili. Tak snadné jejich zproštění viny bylo. Vznikla tak vrstva nepostižitelných.
Tito jedinci se dostali do čela posametové společnosti a diktovali si podmínky, protože s jejich jměním proti nim neměl nikdo šanci se jim postavit. Vždyť i plk. Junek z StB zakoupil Lucernu od bratrů Havlových, a to za 200 milionů. Ty získal při provozování Škody Plzeň, kterou při té příležitosti, jako diletant, zcela zničil. Do bezedných kapes “bývalých” komunistů se přelily zisky z prodeje našeho “rodinného stříbra”, tedy všech podniků, které prosperovaly. “Prosperitu” převzal nadnárodní kapitál, který zařídil, abychom zde měli třetinové platy v porovnání se zeměmi západní Evropy , k níž jsme vzhlíželi. Židům, kteří jsou v čele mnoha těchto koncernů, korporací, kooperací a bank, bylo jasné, od koho ty podniky kupují. A tak nás zařízli. Protože věděli, že estébáci vedli veškeré naše popřevratové bankovnictví, dodnes nás zbavili rozhodování o penězích, které tu vygenerujeme. Peníze, o něž nás připravili bolševičtí zloději, jdou tedy do kapes těm, kdo od estébáckých zločinců “zakoupili”, spíše převzali bankovnictví.
Tím byly splněny všechny parametry k našemu společenskému rozkladu. Do čela státu se postupně dostávali lidé, kteří byli, co se týče aktivní obrany vůči těmto živlům, naprosto nemohoucí, čili hloupí. Vedli a vedou politiku z pozice těch, kteří pro svou neschopnost nemohou proti rafinovaným zločincům zasahovat. Jejich plány a úmysly nepřečtou. Nechají je být na pokoji. Tím otevřeli dveře pro tyto živly dokořán.
Nemohli jsme jinak dopadnout, než s komunistickým rozvědčíkem v roli prezidenta na Pražském hradě a s ubožáky, kteří mají bludnou vizi (svého) vítězství na všech frontách. Je to typická, mylná představa parazitů, že společnost, na jejímž zisku, bohatství se vůbec nepodílejí, bude pod jejich vedením prosperovat. Ta ovšem nebude, ani nemůže.
Paraziti si usmysleli, že budou drtit a ždímat své hostitele. Hostitelé nechali parazity přemnožit se do té míry, že paraziti mají dojem, že jim všechno, co hostitelé vydělají jako jejich živitelé, patří. Paraziti se v případě společenské změny promění na ty, kteří nám znovu ukáží cestu do nové budoucnosti. Do jejich budoucnosti. Tak je tomu vždy.
(Proč v Německu nebyla potrestána válečná zvěrstva tisíců zločinců? V poválečném Německu soudili zločince bývalí příslušníci SS kteří se s nimi znali, byli s nimi na jedné lodi, tak se navzájem při soudních procesech kryli). Esesák esesákovi neublížil).
Mějte se hezky.
Paraziti si neuvědomují, že bez hostitelů nepřežijí ani oni. Globální paraziti ale budou mít delší životy.
Např. tenhle gauner:
Jednou z hlavních příčin úpadku Liberty Ostrava je podle insolvenčního správce odčerpání miliard korun majitelem hutí Sandžívem Guptou. Guptovy firmy nyní do Ostravy vzkázaly, že chtějí další miliardy.
Platit budeme zase my a tak to bude se vším.
to je tak, Gupta asi pamatuje na své věrné státní podržtašky , takže další miliardy do Londýna co ? nejspíše poputují přesně ve shodě s podepsanými dohodami, které podepsal kdo ?
Ještě přidám naše přísloví:
VRÁNA VRÁNĚ OČI NEVYKLOVE
Ne, tihle parazité zahubí i svého hostitele. Klofáci
https://www.youtube.com/watch?v=g1N5ModMtPI
Chybí ještě 1 podmínka. A to někdo, kdo krizi využije a bude vládnout po ní. Za protektorátu jsme měli zahraniční odboj a Beneš stále vystupoval jako prezident aktuálně neexistujícího státu (a intrikařil za sebe v GB a US). Dlouho před 89. se u nás budovala kasta disidentů, většinou příbuzensky spojených, ze kterých byl vybrán symbol Havel, i když sám byl neschopný a bez reálné moci. A dneska? Koho máme? Spoustu opozičních pidistraniček, který jsou tak rozhádaný, až to vypadá, že je platí sám pětihnus. Osobnost žádná. Řečma možná Rajchl, ale neumí nic prosadit. (Okamurovi už nejdou ani ty řeči a vládnout nikdy nechtěl).
Po nějaké době, a je to celkem pravidelně, zase fňuky fňuky o dobrovolné příspěvky k příznivcům tohoto plátku.