13.7.2015
Kategorie: Společnost

Řecké drama je testem míry fanatismu jedné zpackané utopie

Sdílejte článek:

VILIAM ČERNÁK 13|07|2015

Každý, kdo má špetku rozumu, předpověděl už na začátku, že záchranné balíčky pro Řecko k ničemu dobrému nepovedou. Je stále zřejmější, že to tak je. A řecká krize se mění v nekonečné drama. Řecko má dodat splátku, na kterou nemá a chce další peníze. Hlupáci nechali přerůst celý problém do takových rozměrů, že jakékoliv rozuzlení bude pro většinu špatné. Doslova: zintegrovali ho.

[ad#hornisiroka]

Proč to takhle muselo být?

Na jedné straně jsou zde nějaké zájmy mocných: snaha oddálit nekontrolovaný pád, získat čas na úpravu svých vztahů na ekonomickém poli tak, aby se pádem Řecka utrpělo co nejméně, nebo aby se na tom co nejvíce vydělalo.

Mezinárodní měnový fond je v takovém malém šoku: zatím se nestalo, aby vyspělá země neuhradila splátku.

Kromě tohoto typu lobby je tu však snad ještě silnější hnací motor, kterému došel olej a snad se už konečně zadře. Tím motorem je jedna nesmyslná utopická fanatická myšlenka, že evropské země by měly bezmezně integrovat co nejvíce do hloubky a co nejvíce do šířky. 

Evropské národy mají tisícileté vlastní identity a svá specifika. Naše identity se nedají utopit v jednom velkém varném kotli.

za-europsku-integraciu

Chronicky problémový jih

Řecko bylo v tomto směru časovanou bombou. Příliš neefektivní sociální stát. A k tomu mizerný výběr daní – to je kombinace, která logicky vede z zadlužování a následnému kolapsu. Řecká strategie je poměrně jednoznačná a pouze hlupák ji nevidí: zadlužovat se, zadlužovat se, zadlužovat se! A když to nakonec povede ke krachu, tak se dluhy odpustí a začne se znovu. Jak jednoduché.

Věřitelé Řecka požadují reformy: lze je shrnout do dvou hlavních věcí: zvýšení DPH, která je v Řecku mimořádně nízká, snížení výdajů na armádu a zvýšení důchodového věku ze 62 na 67 let. Je to až směšné, pokud si někdo myslí, že tato opatření by v Řecku něco změnila.

Dostat v Řecku doklad o zaplacení je dost neobvyklé. Řekové všemožně obcházejí daňový systém – je to součást jejich kultury – všichni to vědí – a nikdo s tím není ochoten nic dělat. A co se týče důchodového věku, tak už dnes si Řek určuje podle své chuti věk odchodu do důchodu, pro řecký systém být invalidním není žádný problém.

Řecko by potřebovalo mnohem razantnější reformy, avšak pokud budou diktovány zvenčí, nikdy nebudou mít potřebný efekt. To musí přijít od Řeků samotných v momentě, když zjistí, že jsou odkázáni sami na sebe.

Jak upozornil spolužák současného řeckého ministra financí, současní Řekové – to už není ten vybájnený národ vznešených filozofů. Dnes představují Řekové balkán plný genů jejich někdejších úhlavních nepřátel. A pro tuto mentalitu je odpovědnost v našem pojetí cizí. Řecko je pouze vrcholem. Itálie a Španělsko má v závěsu. Pokud se Řecku neřekne dost, naběhnou další země na řeckou cestu.

Krok zpět: ano či ne?

K celé řecké krizi se mělo přistupovat od začátku úplně jinak: připravte a přijměte reformy a když se nám to bude zdát životaschopné, půjčíme vám. Ale ne: Řecku se půjčovalo a změna jejich hospodaření se požadovala až následně a to velmi neurčitě. Přičemž cosi takového není vymahatelné.

V Řecku je stále hůř a i utahování opasků by hodně věcem neprospělo. Díky volnému pohybu pracovních sil, ti nejschopnější Řekové odcházejí do západní Evropy, díky čemuž zbytek Řecka půjde ještě rychleji ke dnu.

[ad#velkadolni]

Vypadá to tak, že Řecko bude muset eurozónu nakonec opustit. Možná už toto léto, možná až v příštích letech. Byl by to první nejdůležitější moment, kdy se v tzv. evropské integraci couvnulo. Dosud se EU pouze rozšiřovala, eurozóna se pouze rozšiřovala, kompetence pouze narůstaly. Fanatičtí nositelé myšlenky evropské integrace nechtějí spolknout, že z těchto rámců bude nucen někdo vystoupit. Brání se tomu všemožně, ačkoli rozum velí, že se tak už mělo dávno stát.

Řecko nebude nikdy schopno uhradit své závazky, na které jsme se skládali i my. Uhradí to snad naši zaprodání politici z vlastního? Kdyby jim to aspoň lidé ve volbách spočítali, ale to je, bohužel, zřejmě naivní představa.

Já osobně považuji EU za zlo. Řecký odchod z eurozóny ji pouze osvěží. Takže ideální by bylo, kdyby tento shnilý zub postupně tak přerostl, že bude třeba vytrhat celý chrup. Zdá se, že Babylon svůj pád prozatím oddálí. No my si počkáme.

ZDROJ: Viliam Černák

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...