15.11.2020
Kategorie: Společnost

Přelidněný supermarket aneb když se kromě matematických modelů nepoužívá i zdravý rozum

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Nebylo by možná od věci, kdyby někteří vládní politici vyrazili v sobotu do některého ze supermarketů a na vlastní oči se zde přesvědčili, jak současná situace vypadá.

Je sobota kolem půl čtvrté odpoledne a přijíždím autem k supermarketu Tesco v Uherském Hradišti. Zaráží mě už neobvykle velké množství aut na parkovišti – tak plno zde bývá snad jen tehdy, když hraje místní fotbalový klub FC Slovácko se Slavií či Spartou (supermarket se totiž nachází poblíž fotbalového stadionu). Pravda, Slovácko sice dnes odložený zápas první fotbalové ligy hraje, ovšem s Příbramí, a především se utkání povinně hraje bez přítomnosti diváků. Fotbaloví příznivci tak logicky tentokrát plné parkoviště před Tescem na svědomí nemají.

Po několika minutách projíždění uličkami parkoviště se na mě přece jen usměje štěstí a volné místo k zaparkování najdu. Nasadím roušku, vezmu si nákupní vozík a hurá na sice neoblíbený, ovšem nutný nákup. Obvykle se snažím větší nákup vykonat již během týdne, ale tentokrát jsem kromě povinností, souvisejících s distanční výukou, měl i dost práce na zahradě, neb konečně ustalo deštivé počasí a půda aspoň trochu vyschla, takže jsem se k nakupování dostal až v sobotu. Již záhy po příchodu do obchodu jsem však litoval, že jsem přece jen nestihl nakoupit přes týden.

S tak velkým množstvím lidí jsem se totiž v tomto supermarketu ještě nikdy v sobotu či v neděli nesetkal. Dodržovat dvoumetrové rozestupy mezi nakupujícími bylo absolutně nemožné, a pokud by platila vládou včera avizovaná povinnost ohledně 15 metrů čtverečních provozní plochy pro jednu osobu, tak by nejspíš polovina zákazníků musela čekat venku před obchodem. Ostatně, při čekání ve frontě u pokladny slyším podobné názory i od některých ostatních nakupujících, přičemž poznámky některých lidí na adresu vládních činovníků, kteří vymysleli zmíněná opatření, stejně jako povinný zákaz nedělního prodeje do doby, než se ve včera představeném systému PES dostaneme aspoň na stupeň tři, zde raději citovat nebudu…

Zcela se tak naplňuje to, co mnozí předpovídali již před necelými třemi týdny, kdy vláda o zákazu nedělního prodeje pro převážnou většinu obchodů rozhodla: o to větší bude koncentrace lidí v obchodech v sobotu, případně v pondělí. Lidí, kteří mají ve zvyku chodit do supermarketů každý den od pondělí do neděle, totiž dle mých zkušeností opravdu moc není. Pokud tedy přistoupila vláda k tomuto rozhodnutí z důvodu snížení rizika přenosu viru Covid-19 mezi nakupujícími v obchodech, tak tím spíše docílila pravého opaku.

Jistě se i diskusi pod tímto článkem najdou ti, kteří budou rozhodnutí vlády hájit a argumentovat tím, že lidé mají být v souvislosti s nebezpečím koronavirové nákazy více uvědomělí a mají se vyhýbat místům, kde je vysoká koncentrace osob. Případně tím, že v řadě jiných evropských zemí platí nedělní zákaz prodeje již delší dobu a tamní lidé s tím problém nemají. Jenže od vládních politiků bylo v tomhle směru trochu naivní očekávat, že se myšlení většiny lidí v České republice změní ze dne na den. Proto si myslím, že ti, co o potřebných protikoronavirových opatřeních rozhodují, by měli kromě nezbytných matematických modelů používat i zdravý rozum. Třeba by v této souvislosti neškodilo, kdyby příslušní ministři vyrazili někdy v sobotu do některého ze supermarketů a na vlastní oči se přesvědčili o tom, jak současná situace vypadá…

Redakce
Sledujte PP
Latest posts by Redakce (see all)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)