26.7.2019
Kategorie: Společnost

Právní okénko: Nikdy, za žádných okolností se nebavte s policií

Sdílejte článek:

JAN PALUSKA

Myslím, že ten případ toho kluka, který dovezl ty dva žháře k dřevěnému kostelu v Gutech je dostatečně ilustrativní. Na začátku si řekněme, že absolutně neschvaluji jejich čin. Žhářství je odsouzení hodná věc a je dobře, že na ní náš trestní řád pamatuje a poměrně tvrdě jej trestá. Zapálení zmíněného svatostánku je rozhodně odporné a trestuhodné a z tohoto pohledu je jen dobře, že za něj pachatelé ponesou následky.

 

Přesto je případ mladíka, který se samotného činu přímo neúčastnil, je blízký věku mladistvých, prvotrestaný, aktivně spolupracoval s policí, k činu se přiznal a projevil účinnou lítost a podílel se značnou měrou na objasnění celého případu (rozuměj den po činu kontaktoval policii a všechny “napráskal”, včetně sebe) zajímavý. Nepatřím mezi útlocitné altruisty zastávající se za každých okolností pachatelů tr. činů, ale skutečnost, že tento spolupachatel výše zmíněného činu dostal pravomocně 8 let nepodmíněně (což je mimochodem více, než navrhoval státní zástupce) mě přijde skutečně fantasmagorická.

Takže milé děti, pokud nechcete do vězení, tak si prosím vtlučte do hlavy, že k odsouzení v trestní věci vám musí být státní žalobou nezpochybnitelným způsobem prokázána vina, do té doby jste z pohledu práva neviní! Přiznání je sice polehčující okolnost, ale zároveň jednoznačné prokázání vinny( byť v trestním řádu přibyly procesní alternativní odklony, podmíněné zastavení trestního stíhání (§ 307) a narovnání (§ 309), které jsou podmíněny doznáním, respektive prohlášením obviněného, že spáchal skutek, pro který je stíhán. Stále je to ovšem jistý trest!).

Nikdy, za žádných okolností se nebavte s policií. Nejsou tu od toho (i když by dle litery měli) aby při vyšetřování zjišťovali všechny skutečnosti činu, které svědčí jak ve váš neprospěch, tak i ve váš prospěch. Jsou tu od toho, aby uzavřeli případ a dostali bonusy na výplatě.

Máte svá práva. Každý obviněný má právo vyjádřit se ke všem skutečnostem, které se mu kladou za vinu, a k důkazům o nich, není však povinen vypovídat. O tomto právu musí být poučen. Právo odmítnout výpověď může obviněný uplatnit v kterékoli fázi trestního stíhání. Tedy i v přípravném řízení. Důrazně doporučuji svých práv využívat, nejsou pro srandu králíkům!

V rámci kultivace českého právního prostředí a mému celoživotní boji proti nekontrolovatelné prokurátorské despocii a bolševickému přístupu k “sprostému podezřelému”, který si naše soudnictví žel Bohu nese jako relikt minulého režimu, vám tuto radu dávám zadarmo a rád.

PS: Když už se budete zamýšlet nad svými právy a výkonem spravedlnosti, zkuste se taky zamyslet nad novou snahou Pirátské strany o nezávislost (sic!) státního zastupitelství. Myslím, že každý příčetný člověk si dvakrát rozmyslí, jestli svým hlasem chce podporovat někoho, kdo touží po nezávislé (tudíž de facto nekontrolovatelné) složce moci výkonné……

Autor: Honza Paluska

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...