22.8.2016
Kategorie: Ekonomika

Právně posvěcená platba výpalného za to, že žijeme?

Sdílejte článek:

PAVEL OPL

Již dlouhá léta každý, kdo je odběratelem elektřiny musí platit “výpalné” v podobě televizních a rozhlasových poplatků.

[ad#clanek-respo]

Za co? Elektřinou se topí, vaří, ohřívá voda, “napájí” všemožné elektrospotřebiče jako lednice, pračka, myčka, osvětlení … A také TV, případně rádio … Co na tom, že vás veřejnoprávní televize, ani rozhlas nezajímá. Dle presumpce viny musíte platit, nebo se dost nepříjemně obhajovat, že nic takového doma nemáte.

Ochranný svaz autorský prý zase údajně chce “natvrdo” platby za každý prodaný mobil, tedy za virtuální možnost přehrávaní veškerých “autorsky chráněných” děl. Co na tom, že chcete pouze telefonovat a posílat SMS, MMS či se podívat na net jaké bude zítra počasí …

Takže už zbývá pouze “vzdušné”, které platí každý, legálně ubytovaný rekreant hor a dalších rekreačních lokalit.
Jsem si jist, že již nyní všemožným “zmetkům” nedá spát, že vítr žene čerstvý a zdravý vítr z hor do městských aglomerací a ty miliony “kavek” za to nic neplatí.

Kdo asi toto téma uchopí pevně do rukou a budeme muset platit výpalné za život, protože koho bude zajímat argument, že vzduch (tedy minimálně určité množství kyslíku) prostě k životu potřebujeme, když je přeci “obohacen” tou exkluzivní esencí jinak placeného vzduchu hor a dalších rekreačních lokalit.

Mám velké obavy, že politická reprezentace “klasických” politických stran nás v tomto směru moc neochrání …

K textu Pavla Opla jen ještě jedna malá poznámka: „Starostové obcí a měst nesouhlasí s dramatickým nárůstem poplatků děl autorů hudby až o 50 %, který kolektivní správce OSA zdůvodňuje tvrzením, že jsou jeho sazby až osmkrát nižší oproti situaci v Evropě. SMS ČR však zjistilo, že situace v Evropě je velmi různorodá a například sazby ve Švýcarsku, Slovensku a dalších evropských zemích jsou už dnes srovnatelné nebo dokonce nižší než v ČR,“ uvedlo sdružení v tiskové zprávě. Starostové jsou prý přesvědčeni, že nárůst poplatků až o polovinu v jednom jediném roce navíc není zdůvodnitelné žádným argumentem. „Relevantní důvod nepředstavují ani sazby v jiných zemích Evropy, protože výše sazeb se v každém státě vyvíjela odlišně a byla tak nastavena jiná tržní úroveň autorských poplatků,“ říká k tomu místopředseda SMS ČR a starosta obce Křižánky Jan Sedláček.

Obce hudbu pouštějí především při různých akcích, které pořádají, ale také v institucích, které provozují, jako jsou školy a domovy důchodců.

Postoj SMS ČR vítá Asociace hotelů a restaurací České republiky, která od loňska opakovaně upozorňuje ministerstvo kultury, že kolektivní správci autorských děl OSA a Intergram zneužívají své monopolní postavení. Pokud chce mít provozovatel ubytovacího zařízení na pokoji televizor, musí platit dle diktátu sazebníků, a to do nedávna i za neobsazené pokoje. Autorské svazy mají dle současného zákona povinnost dodržovat maximální výši požadovaných odměn 90 korun za pokoj a měsíc. Podle sazebníků však žádají mnohem více. Že překračují zákon, je prý ministerstvem tiše tolerováno, navíc se chystá zrušení tohoto „stropu“.

„Již v režimu maximálního limitu 90 korun jsou sazby jedny z nejvyšších v Evropské unii, navíc v porovnání s reálným ekonomickým přínosem užití děl a výkony služeb stravování a ubytování v Česku jsou požadované odměny zcela nepřiměřené,“ tvrdí prezident asociace Václav Stárek. 

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Pavel Opl

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...