19.7.2016
Kategorie: Ekonomika

Práce na černo prý přerůstá státu přes hlavu

Sdílejte článek:

MILENA ZELENKOVÁ 19|07|2016

Pokud je trh práce nastavený tak, s prominutím, blbě, pak se není čemu divit. Zaměstnavatelé se odmítají nechat dřít z kůže neadekvátními odvody státu a zaměstnanci nemají vždycky moc možností k rozhodování jak se uživit.

[ad#clanek-respo]

Švarcsystém (ostatně i v něm musí přece pracovníci odvádět daně a další odvody!) plus další vychytávky jako je něco oficiálně a zbytek bokem a další varianty, jsou jen odpovědí na pracovní politiku státu. Ostatně sám státní aparát má spoustu “spolupracovníků” na různé dohody a fakturované právní a poradenské služby za nehorázné částky. Není i toto onen stíhaný švarc?

Hořekuje se, že u nás pracuje moře cizinců na nekvalifikovaných (a často špatně placených) pozicích nebo že firmy marně hledají lidi na dělnické profese. Proč? Když tu máme tisíce a tisíce nekvalifikovaných, volných, i hodně mladých lidí, co se dožadují teoreticky lepšího vzdělání pro jejich menšinovou skupinu, kteří dřepí doma už od absolvování základní školy a mohly by se klidně na jednoduché práce rekvalifikovat nebo zaučit? Na pracovních úřadech je spousta možností. Tak proč konečně nezačít pracovat s těmito obrovskými rezervami, jiným způsobem než zatím bylo v kraji zvykem?

Vůbec nejlepším řešením by bylo překopat celý systém pracovního trhu tak, aby si zaměstnavatelé mohli oddechnout a nemuseli švindlovat, zaměstnanci mohli pracovat za slušnou mzdu oficiálně, daně a odvody nebyly likvidační a netlačili lidi k černému trhu. Snad každý soudný člověk v tomto státě přece musí chápat, že pokuty a kontroly inspekce nezabrání v zaměstnávání cizinců a fintám, jak obcházet vypečené zákony. Tím se rozhodně situace nezlepší. Ostatně mi vůbec rozum nebere, jak je možné převést firmu v průšvihu na bílého koně – bezdomovce či narkomana – sídlícího na adrese obecního úřadu, od kterého se nikdo nedočká ani žádné pokuty natož placení jakýchkoliv dluhů v částkách o mnoha nulách na konci.

Potíž je také v tom, že se všeobecně nevěří, že stát využívá vybrané peníze kvalitním způsobem a za druhé od státu chybí nastavení férových podmínek jak se moderně říká win-win, neboli metoda dohody prospěšná pro obě strany. Tedy lidé a firmy prospívají, což se odráží v prospěchu celého státu. Menší odvody, ale od všech, všeobecný zájem pracovat a zaměstnávat legálně i podmínky pro práci, která člověka uživí (dnes ještě není samozřejmost všude, nabídka práce na HPP ve výši minimální mzdy stále existuje!), by se odrazila i ve státním rozpočtu mnohem pozitivněji. Takhle je to jen soutěž v tom, kdo koho víc obere.

[ad#clanek-respo]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...