19.10.2017
Kategorie: Společnost

Politika pro každého

Sdílejte článek:

JAROMÍR TŮMA

Nelekejte se. Není to nic o Janu Procházkovi ani o jeho skvělé stejnojmenné knize. Doufám, že to vysvětlení nechá klidnými i patologické diskusbijce. Jde zde zase jen a jen o peníze!

[ad#clanek-respo]

O tom, že volební systém v ČR je k ničemu netřeba debatovat. Je nutné zvolit systém většinový. Dnes v poměrném systému prakticky nelze sestavit funkční a silnou vládu. Vždy jsou to jen podivné koaliční slepence. Pak lze snadno “vládní odpovědnost” relativizovat: To my ne, to oni to prosadili! Konečně toho jsme všichni svědci dnes, pár dní před volbami.

Vzpomeňme si na “opo” smlouvu ODS s ČSSD. Slepenec na nejvyšší státní úrovni. Tam to bylo zcela veřejné a dodnes pokrytci ze všech stran a medií kritizované. Ale dodnes spolupracují parlamentní strany, ti kritizující pokrytci, neveřejně jaksi v ilegalitě (přihrávají si různé kšefty a kšeftíky, souhlasí s jakýmkoli nesmyslem přicházejícím z Bruselu, neboť i to je svázáno s penězi, které se opět dají zneužít a zneužívají).

K ničemu je ovšem také systém povolebního odměňování. A o tom dále:

Nastavený systém povolebního odměňování politických stran ve své podstatě znemožňuje vznik větší (silnější) protestní strany. Záměrně neříkám pravicové nebo levicové, prostě jakékoliv. Jeho působení v naší společnosti bych rozdělil do dvou etap:

Období naivity a snad ještě čistých úmyslů:

Již kdysi po prvních parlamentních to “semknutí” koalic mnozí pochopili a zakládali protestní strany a tehdy možná ještě s čistými úmysly. Ty se však obvykle do parlamentu nedostaly, neboť jejich zakladatelé a jejich přehnané ego nedovolilo, aby se spolu mohli domluvit i přesto, za průniky jejich programů byly mnohdy značné. Prostě každý z nich chtěl být “šéfem”, ovšem jak známo pouze jeden kohout může být na jednom hnojišti. A tak se stalo, že vládní establishment ať pravý nebo levý nikdy nemohl být ohrožen, neboť lidské a morální kvality zakladatelů protestních stran to nedovolovaly. Přesto štědrý systém povolebního odměňování (a možná takto byl schválně nastaven) těmto stranám dovolil přežít do dalších voleb, aby mohly posloužit ke stejnému účelu stranám velkým.

Příspěvky státu po volbách:

Když strana získá ve volbách 1,5 % hlasů dostává jednorázový příspěvek od státu, který činí 100 Kč za každý hlas.

Když strana získá 3 % hlasů, dostává od státu každý rok 6 milionů korun a tento příspěvek se zvyšuje za každou 0,1 % hlasů o 200 tisíc Kč.

Když strana získá 5 % hlasů a už vstupuje do Sněmovny, dostává strana každoročně 10 milionů Kč.

Atd. viz 

Období ekonomického vystřízlivění:

Letos kandiduje do parlamentu rekordní počet 31 stran. Zatím co např. v roce 2006 to bylo jen 26 stran. Reálnou šanci má však zhruba 6 stran.

Proč 31 stran? No proto, že političtí zlatokopové, mnozí bez “rozumného” programu, sní o 1,5 % hlasů s tučnou odměnu od státu. A co teprve ti, co dostanou 3 % hlasů. To se to bude politikařit! Berou z našich daní na své “sekretářky”, chlebíčky, kafe, šampáňo a další pamlsky.

Velkým politickým stranám takový systém povolebního financování nevadí, ba naopak vyhovuje. Je to pro ně jen přínosem o mandáty nepřijdou ba naopak ty silné jich budou mít ještě víc než by to odpovídalo skutečnému procentuálnímu zisku. A co je snad ještě důležitější tyto strany odsají hlasy protestních stran, které mají šanci se do parlamentu dostat. A tak je možné se jich už na vstupu do parlamentu zbavit, bez intrik, bez zapojení zkorumpovaných medií tedy zcela legálně díky odfláknutému systému odměňování politických stran. A tak mohou zase zasednout staří političtí matadoři, kteří se dobře znají a ledaco si navzájem přihrají. Lehce se dohodnou, kdo bude vládnout a kdo bude tzv. “konstruktivní opozice”. Všechny mají totiž velký “koaliční potenciál” (fuj to je odporné slovo). Jinak řečeno: Pro prachy a funkce jsou ty strany schopny udělat cokoliv.

Také mainstreamovým mediím to velmi vyhovuje. Vždy členům takových stran mohou nabídnou diskuzi “o ničem” v nějakém nedůležitém vysílacím čase, aby mohla u posluchačů či diváků (ti pokrytci) vzbudit dojem “demokracie”.

Zdá se, že je něco shnilého v českém systému odměňování politických stran, stejně jako ve volebním systému. Mnoho lidí si neuvědomuje nebo nechce uvědomit, že jakákoliv politická strana je pro nás občany jen “spotřební materiál”. Stejně jako např. pračka, televizor atd. Když už dobře neslouží a nedá se opravit, tak je třeba vyměnit za funkční, obvykle nový, typ. Bez ohledu na jakési tradice zmíněné strany. Přece si sami doma neudržujete vetešnictví.

Náprava by měla být provedena “zdola” ve dvou krocích:

Zaprvé: Je nutné zrušit odměny stranám, které získají ve volbách pod 4,5 % hlasů a tím značně znepříjemníme život politickým matadorům zleva či zprava.

Zadruhé: Změnit poměrný systém na většinový. Čili bereš vše, ale taky za vše odpovídáš!

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...