24.10.2014
Kategorie: Ekonomika

Politika levných peněz neničí ekonomiku jenom pomocí inflace

Sdílejte článek:

MIKE 24|10|2014

Americká centrální banka bude pokračovat ve stimulaci ekonomiky, protože inflace nepředstavuje velkou hrozbu. Prezident Minneapoliského FEDu Kocherlakota řekl: “Očekávám míru inflace pod dvěma procenty v nejbližších čtyřech letech do roku 2018. To znamená, že máme víc prostoru pro monetární politiku, aby pomohla… zvýšit spotřebu aniž by vygenerovala příliš mnoho inflace.”

 

[ad#hornisiroka]

 

Roční růst oficiální inflace podle spotřebitelského koše (CPI) představoval v srpnu 1,7 procent oproti 2 procentům v červenci. Podle našeho odhadu, roční růst CPI, by mohl skončit na hodnotě 1.4 procenta v prosinci. Do prosince příštího roku předpovídáme roční růst cen na hodnotě 0,6 procent.

 

Vytváří poptávka víc nabídky?

 

Vypadá to, že prezident  Minneapoliského FEDu si myslí, že zvýšením poptávky po zboží – pomocí monetárního pumpování – zvýší ekonomický růst. Myslí si, že pomocí zvýšené poptávky po zboží bude následovat jeho zvýšená produkce. Proč by to tak ale mělo být?

Pokud bychom mohli pomoci tištění peněz posílit ekonomický růst, znamenalo by to, že by bylo možné pouhým pumpováním peněz do ekonomiky vytvořit nekonečnou ekonomickou prosperitu.

To by také znamenalo, že celosvětová chudoba by byla už dávno odstraněna. Koneckonců, většina zemí má svoje vlastní centrální banky, které dokáží vytvářet peníze ve velkém množství. Ale chudoba tady stále je.

Navzdory masivnímu tištění peněz od roku 2008 a politice nulových úrokových sazeb, představitelé FEDu stále nejsou spokojeni s úrovní takzvaného ekonomického zotavení. Je nutné poznamenat, že rozvaha Fedu, která byla na hodnotě 0,86 bilionu dolarů v lednu 2007, stoupla na hodnotu 4,4 bilionu v záři tohoto roku.

 

1fedmoneyfed590

 

Produkce přichází před poptávkou

 

Myslíme si, že neexistuje nějaká nezávislá kategorie, která se jmenuje poptávka. Předtím, než chce někdo uskutečnit svou poptávku po tovaru a službách, musí vyprodukovat nějaké užitečné tovary a služby. Když jsou tyto tovary a služby vyprodukovány, jednotlivci je můžou směnit za zboží, které potřebují. To se dosáhne tak, že vymění vyprodukované zboží za peníze, které následně smění za zboží, co potřebuje. Je nutné poznamenat, že peníze zde slouží jako prostředek směny – sami o sobě neprodukují nic. Pouze dovolují změnit jednu věc za jinou. A politika tištění peněz teda vede k výměně ničeho za něco. To vede k oslabení tvorby skutečného bohatství a redukuje prospekty pro budoucí expanzi ekonomiky.

Co je nejdůležitější na podporu ekonomického růstu – teda k tvorbě skutečného bohatství je odstranit všechny faktory, které podkopávají proces generace bohatství. Jedním z hlavních negativních faktorů je uvolněná monetární politika centrálních bank, která podporuje poptávku, aniž by se předtím vytvořilo jakékoliv bohatství. Když proces vytváření peněz z ničeho zastavíme, ukončíme tím i různé neproduktivní aktivity (bubliny) v ekonomice. Tím zůstane víc zdrojů v rukách těch, co bohatství vytvářejí a co zesílí proces generace bohatství a ekonomický růst.

 

[ad#hornisiroka]

 

Uměle podporovaná poptávka ničí bohatství

 

Pokud poptávku podporujeme uměle pomocí tištění peněz, vede to k vyčerpávání množství skutečného bohatství. Vede to k tomu, že si víc jedinců ukrajuje z koláče, aniž by cokoliv nového přidali – k ekonomickému zbídačování.

Čím déle tahle politika Fedu trvá, tím těžším se generování skutečného bohatství stává.

Konečně, pokud meziroční růst spotřebitelské inflace klesá, neznamená to, že je pumpování peněz neškodné. Bez ohledu na cenovou inflaci, výsledek směny něčeho za nic vede k ekonomickému zbídačování.

 

[ad#velkadolni]

 

ZDROJ: Frank Shostak, mises.org (přeložil Mike)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...