19.6.2013
Kategorie: Politika

Politická reprezentace ničí morálku

Sdílejte článek:

IVO VAŠÍČEK 19/06/2013

Obhajoba mocenské korupce, kterou nyní sledujeme rozšiřuje prostor nepotismu. Kšeftující politici se snaží  změnit vnímání společnosti co je morální. Možná se budou brzy prodávat poslanecké hlasy v aukci na Internetu.

[ad#hornisiroka] 

Každé obsazování známých do mocenských pozic může mít dva důvody. První, že vím, že je to schopný člověk a že mu můžu více důvěřovat, protože se známe. Ten druhý může být protislužba – forma zaplacení nějaké pohledávky – zprostředkovaný úplatek na splátky.

 

Bez ohledu na zákony si myslím, že běžný člověk vnímá morální hranici při posuzování různě. Sám si však každý dokáže uvědomit, zda dělá rozhodnutí ku prospěchu svého zaměstnavatele (státu) nebo zneužívá moc.

 

Dnes nám politici podsouvají, že je obsazování manažerských pozic předmětem obchodu. Myslím si, že to s tou neviditelnou rukou trhu přehánějí. Každý posun morálky se v důsledku projevuje v chování celé společnosti.

Když někdo pro udržení se, ve vlastní funkci obsadí manažerskou pozici méně kvalitním člověkem poškodí zájmy země, kterou spravuje. V soukromé firmě by za to majitel manažera vyhodil. V současném případě zneužívají funkce politici a další naši zaměstnanci organizovaně ve skupině. Vůbec se nedivím, že to někdo označuje jako organizovaný zločin.

 

 

Musím však dodat, že z vlastní zkušenosti vím, že „práce“ v dozorčí radě může spočívat v celé škále možností. Od ovlivňování rozhodování ve firmě až po nicnedělání přerušené jednodenní účastí na zasedání dozorčí rady.

 

Při obhajobě zřejmě prokazatelného obchodu s poslaneckým mandátem a zneužitím funkce, se někteří politici brání „argumentem“: Vždyť jsme to tak dělali vždycky, bez toho nejde dělat politika. Já bych jim vzkázal, že když to bez toho neumí, ať se nehrnou ke správě věcí veřejných.

 

Školácky demagogické mi přijde tvrzení, při kterém přirovnávají obsazování ministerských pozic. Možná jim však křivdím, a oni to obsazování ministerských pozic považují za běžný obchod. Já se nějak domníval, že při vytváření koalice se dělají kompromisy v programových a ideologických požadavcích. Ministerstva, že dostává pozici ta strana, která chce příslušný programový bod prosadit. Možná se však mýlím, a kriteriem je “cena” ministerstva (kolik se tam dá nakrást).

 

Ve správě země už se stalo morálním přidělovat „trafiky“ na oplátku. Je to takové důchodové opoziční pojištění. Dalším účelem bývá obsazení pozic za účelem “nasměrování” veřejných zakázek. Zde je zdroj ekonomické moci o kterou soupeří. Nyní se trh snaží rozšířit. 

 

Vláda, která je nyní v demisi měla už dávno problém s legitimitou. Vláda založená na koalici se stranou, která neprošla volbami je dle mého názoru v civilizované zemi nelegitimní.

 

Hranice morálky se posouvá stále. Bude-li to tak pokračovat, brzy se dočkáme „poslaneckých žoldáků“, kteří budou prodávat své hlasy ve dražbě. A možná to bude lidem připadat úplně normální. Já věřím že ne.  

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...