2.5.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

POKROKOVÝ EUROOBČAN: Co přinesl duben 2019

Sdílejte článek:

POKROKOVÝ EUROOBČAN

Utekl další měsíc a já jsem tady opět, abych se podělil o některé myšlenky, které jsem publikoval na svém facebookovém profilu, a zrekapituloval je. Tentokrát to vezmeme od novějších komentářů ke starším.

Podpořil jsem předního českého herce v jeho vymezení se vůči Číně a Rusku poklonkujícímu Jaromíru Jágrovi.

Velikán české televizní tvorby a herec známý z toho nejkvalitnějšího, co kdy vzniklo v oblasti českých seriálů, legendární herec Jakub Štáfek se rozhodl nemlčet k aktivitám rádobysportovců, kteří se rozhodli na poli sportovním i politickém hájit čínské a ruské zájmy. Jeho kvalifikované kritice neušel hokejista druholigového klubu z Kladna Jaromír Jágr a zapomenout nesmíme ani na fotbalistu Pavla Nedvěda, který je registrován jako hráč krajského přeboru v týmu FK Skalná na Chebsku. Je dobře, že se herec, jehož celý národ obdivuje v roli syna v seriálu Ulice, nebojí jít do střetu s lidmi, kteří kazí pověst našeho sportu. Věřím, že to od podobného počínání odradí sportovce, kteří hrají třeba i vyšší soutěže než oba podprůměrní poloamatéři.

***

Příspěvek o tom, kudy by se mohla ubírat rekonstrukce hořící katedrály Notre Dam, jsem napsal ve chvíli, kdy stavba ještě hořela. Potěšilo mě, že se jím později inspiroval prezident Macron i přední francouzští architekti a začali navrhovat to samé. Věřím, že je to dostatečná rána všem, kteří považují mé komentáře za recesistické.

Francouzští hasiči už dostali pod kontrolu velký požár. Požár, který se stal další rozbuškou v rozdělování společnosti. Ta xenofobně a rasisticky naladěná část má už bez jediného důkazu jasno. Že to udělali muslimové, aby mohla na místě vyrůst mešita. My, zástupci té vzdělanější části společnosti, ale dokážeme vidět i v takové tragédii příležitost. Příležitost k novému začátku. Vybudujme nový Notre-Dame. Ještě honosnější než ten současný. A reflektujme v něm to, jak se společnost změnila a jakou cestu kupředu jsme od stavby původní katedrály urazili. Udělejme z něj chrám multikulturalismu, který bude sloužit křesťanům i muslimům a bude připomínat obě tato náboženství, která utvářejí naši současnou evropskou kulturu.

***

Ocenil jsem, že firmy jako Apple, Google, Facebook či Twitter napomáhají vládnoucím garniturám v boji proti podvratným živlům jen v Evropě, ale už i v Číně.

Velké a úctyhodné firmy, jako jsou Apple, Google, Facebook, Twitter, v našich poměrech třeba Seznam, mají velkou společenskou odpovědnost. Jsem proto velice rád, že se zapojují do veřejného dění a svým působením ovlivňují uživatele tím směrem, který je pro vývoj celé naší společnosti žádoucí. Každá z firem dle vlastních možností stimuluje své uživatele tak, aby se k nim dostávaly informace, které jsou žádoucí, a naopak se k nim co nejméně dostávaly informace, které by mohly narušovat důvěru v budování pokrokové socialistické multikulturní společnosti. Vidím jako veliký klad a přínos, že se toto blahodárné působení těchto firem neomezuje jen na Evropu, ale že spolupracují na tom, aby se i lidem v Číně a dalších koutech světa dostávaly jen informace, které jsou žádoucí a nejsou v rozporu se směřování, které určuje vládnoucí garnitura, a ta pak má, stejně jako ta evropská, více klidu na svou práci.

***

Ocenil jsem, že Evropská unie neřeší jen problémy, které mohou někomu připadat abstraktní, ale promlouvá především do oblastí, které se týkají našeho každodenního života, čímž se dostává blíž lidem. Tak jako při řešení názvosloví vegetariánských hamburgerů.

Symbolický význam Evropské unie je jasný každému z nás a všichni kromě několika zpátečnických živlů jej dokáží ocenit. Ale je důležité si uvědomit, že Evropskou unii potřebujeme i v našem praktickém každodenním životě. Představte si například konzumenta produtů z rychlého občerstvení. Uvidí v nabídce dva hamburgery. Hovězí a kapustový. Ač jde o dva různé produkty, oba jsou nabízeny pod označením hamburger (byť samozřejmě s přívlastkem “hovězí” či “kapustový”). Spotřebitel je tak klamán a vystavován nejistotě, který z těchto dvou produktů je bezmasý a který s masem. Brusel se rozhodl tuto věc řešit a nařídit, aby bezmasý produkt nemohl nést název hamburger. Věřím, že jsem touto informací přispěl k tomu, aby I nejzarytější euroskeptik pochopil, že Evropská unie řeší běžné problémy každodenního života a není nějakým od reality odtrženým subjektem., jak je občas vykreslována svými odpůrci.

***

Zastal jsem se novináře Marka Wollnera v jeho boji za to, aby se Česká televize nemusela zpovídat žádným pochybným kontrolním orgánům.

Marek Wollner je novinář, na kterého se my, pokrokoví euroobčané, můžeme vždy spolehnout. Vždy hájí správné názory a strany jako TOP 09, STAN, Piráti, ODS, ANO, ČSSD či KDU-ČSL v jeho pořadech vždy najdou zastání. Ale dokáže i nemilosrdně tepat do všech opozičních názorů, které by narušovaly důvěru pracujícího lidu v budování eurosocialismu a multikulturalismu. Jak můžete vidět v titulku rozhovoru, který sdílím, Marek Wollner přišel s převratnou myšlenkou, která rozhodně stojí za zvážení. Proč by nějaká RRTV měla bdít nad televizním vysíláním? Proč by tomu nemohlo být naopak, tedy tak, aby se RRTV musela zpovídat jednotlivým redaktorům České televize? Já s tímto přístupem rozhodně souhlasím a děkuji panu Wolllnerovi, že tento nápad přinesl do veřejné diskuse.

***

Pozastavil jsem se nad tím, že Ukrajina buduje zřizuje plot na hranici se zemí, která je členem Evropské unie.

Jako pokrokovému občanovi mi zůstává rozum stát nad tím, že má stát jako Ukrajina potřebu stavět plot na hranici se zemí, která je členem Evropské unie, tedy spolku, ve kterém vládne mír, láska, multikulturalismus a humanismus. Podle mě by Ukrajina naopak měla dělat vše pro to, aby se stala členem Evropské unie a mohla požívat stejných socialistických výdobytků jako společnost na vyspělém Západě.

***

V neposlední řadě jsem na facebooku založil událost, kde by přední osobnosti českého společenského života měli podpořit přejmenování pražského letiště v Ruzyni na Letiště Zuzany Čaputové.

Na Slovensku si zvolili prezidentku, která vyznává evropské hodnoty, humanismus a multikulturalismus. Česká republika by měla na tuto radostnou událost zareagovat. Proto 10. května 2019 pořádáme demonstraci za přejmenování pražského letiště v Ruzyni na “LETIŠTĚ ZUZANY ČAPUTOVÉ”
Na akci promluví Fero Fenič, Andrej Kiska, Jirka Mádl, Aňa Geislerová, Martha Issová, Matěj Hollan, Michael Kocáb a další plejáda osobností z politického, kulturního a veřejného života.

***

Rozvedl jsem nápad pirátského primátora Hřiba, který zabývá tím, jak zatočit s majiteli více bytů.

Nápad Zdeňka Hřiba, pražského primátora za Piráty, na zdanění prázdných bytů samozřejmě jednoznačně schvaluji. Ale nemohu se pozastavit nad tím, že jde opět o řešení problému, kterému se dalo předejít. Proč je někomu umožněno koupit si byt, který pak nevyužívá? Nemají naše úřady dostatečné množství informací k tomu, aby rozhodování o tom, zda si někdo může či nemůže koupit další byt, bylo plně v jejich kompetenci? Přitom by to bylo jednoduché. Občan, který si chce koupit další byt, by prostě předstoupil před komisi, která by zjistila, k čemu byt potřebuje a jak s ním bude nakládat. A poté by mu vydala nebo nevydala povolení. Za tímto účelem bychom samozřejmě zřídili síť dobrovolných domovních důvěrníků, kteří by sbírali informace. 

Ale síť domovních důvěrníků bychom mohli využít i při řešení navrhovaném Piráty. Domovní důvěrník by dozajista dokázal dát úřadům komplexnější informaci než jen výpis odběru elektřiny. A úřady by pak mohly flexibilně reagovat a místo zdanění přidělovat do prázdných bytů nájemníky úředním rozhodnutím.

***

Zastal jsem se státu Brunej, který se stal kvůli zavádění tvrdšího práva šaría terčem nenávistné kampaně xenofobů a rasistů.

Na veřejnosti se v současné době hojně probírá reforma práva v jihovýchodní asijské zemi Brunej. Nově bude možné trestat homosexualitu kamenováním. Nedá mi však příliš velkou práci dokázat, že jde jen o další trapný pokus o očerňování islámu ze strany krajně pravicových extremistů. Přední čeští aktivisté z řad homosexuálů, jako jsou Lukáš Houdek (šéf organizace HateFree Cultura), Jan Cemper (provozovatel webu Manipulatori.cz), se mnohokrát vyjádřili vůči islámu vstřícně, považují ho za mírumilovné náboženství, které je třeba bránit před všemi, kdo ho napadají. Proti nenávisti vůči islámu se pravidelně demonstruje i na akci Prague Pride, kde značnou část průvodu tvoří právě homosexuálové. Rovněž všechny lidskoprávní organizace v čele s Člověkem v tísni dávají právě jihovýchodní Asii za vzor toho, že islám může být dobrým základem pro budování liberální demokracie. Za příklad je dávána nejčastěji Indonésie, kde se homosexuálové sice veřejně bičují, ale rozhodně to není něco, kvůli čemu se respektované subjekty z neziskového sektoru budou přidávat k nenávistnému burcování xenofobních a rasistických extremistů.

Jestliže se takové respektované subjekty, o kterých jsem se zmínil, opakovaně vyjadřují pochvalně a s respektem o islámu, je pak vyloučeno, že by se v Bruneji dělo něco, co by bylo v rozporu s agendou lidských práv, jak ji známe v naší západní civilizaci.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 4,31 out of 5)
Loading...