8.11.2016
Kategorie: Ekonomika

Petice za zrušení zákona o EET: Je to diskriminační, demotivační a likvidační

Sdílejte článek:

COM

Pan Ivo Hucl, který je nejen na západě Čech známý také jako básník, spisovatel a pořadatel kulturních akcí, se jasně vymezil proti novému zákonu o elektronické evidenci tržeb. Zákon je podle jeho slov pro podnikatele diskriminační, demotivační a pro některé i likvidační. On sám provozuje penzion a čajovnu v malé obci na Plzeňsku.

[ad#clanek-respo]
.

Do světa vyslal petici za zrušení zákona, kterou již podepsalo kolem tisíce živnostníků z celé republiky. Petiční archy chce 1. prosince, tedy symbolicky v den, kdy zákon začne platit pro restaurace a ubytovací zařízení, předat Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR:

Petice za zrušení zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb

My, níže podepsaní, jsme si plně vědomi, že zákon č.112/2016 Sb. o evidenci tržeb již platí a účinným se má stát od 1.12. 2016. Přesto dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod a zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním žádáme Vládu a Parlament České Republiky o jeho okamžité zrušení, a to z níže uvedených důvodů:

• praktické přípravy na EET jasně ukázaly, že jeho vliv na české podnikatelské prostředí, zvláště pro drobné venkovské živnostníky, řemeslníky, prodejce a hostinské, je destruktivní a diskriminační. Především tím, jak nabubřele ignoruje reálnou situaci v této oblasti a v neposlední řadě hrubě zasahuje do občanských práv a svobod provozovatelů těchto živností.

• tato mocenská intervence jednoznačně přináší ztrátu motivace podnikat (především v oblastech, kde jsou podmínky k podnikání nejobtížnější) a pokřivuje mezilidské vztahy, neboť šíří nedůvěru a třídní nenávist. • jediným výsledkem zavedení EET bude nárůst byrokracie, prostoru pro korupci, podvody a nakonec jen zvýšení cen pro konečného spotřebitele. Argument o narovnání podmínek v podnikání považujeme za bezprecedentní a prázdnou frázi.

rozhodně odmítáme být rukojmími vašeho „soukromého podnikatelského“ experimentu. Nechceme být součástí „něčí“ firmy za „někým“ vykonstruovaných podmínek. Chceme si budovat vlastní živnosti a vlastní firmy a chceme si o jejich chodu svobodně rozhodovat. Samozřejmě při dodržování platných zákonů, to však neznamená, že veškerá naše činnost bude ve dne v noci monitorována.

zásadně nesouhlasíme s tím, že stát hodlá za naše peníze financovat další nic neprodukující úředníky, kontrolory a byrokratická opatření. Skutečnost, že někdo posuzuje naši práci pouze skrze data v excelových tabulkách, považujeme za svého druhu návrat k totalitě.

důrazně protestujeme proti dalšímu navýšení již i tak značně přebujelé byrokratické zátěže, jež administrace EET přináší. Považujeme za absurdní, abychom pracně vydělané prostředky vynakládali pouze na to, abychom neméně pracně obhájili a prokázali, že nekrademe.

protestujeme též proti aktuální demagogické kampani ve prospěch EET, spuštěnou za peníze nás daňových poplatníků. Socialisticko-inženýrské představy, že stát je moudřejší hospodář než ti, kteří ho svou prací budují, zatím v dějinách vždy ztroskotaly.

• v této souvislosti vás ujišťujeme, že nikdo z nynějších drobných živnostníků nevyužil divoké privatizace a kontaktů z éry komunismu. Nikdo nám neposkytuje daňové prázdniny nebo investiční pobídky. Nemáme týmy ekonomických poradců, kteří nám „optimalizují“ daně. Své živnosti budujeme pouze vlastní prací, vlastními prostředky a vlastním důvtipem. Případné zisky neukládáme v daňových rájích, ale znovu je investujeme ve svých krajích.

připomínáme, že páteří ekonomiky a motorem hospodářského růstu byli vždy kreativní drobní a střední podnikatelé, nikoliv stát se svým byrokratickým a mocenským aparátem. A tolik skloňovaná poctivost a mravnost v podnikání? Ta se nedá vynutit žádným byrokratickým terorem, rozvíjí se jedině na základě důvěry, pocitu svobody a za otevřených společenských podmínek. Pevně věříme, že náš požadavek bude neodkladně projednán a zákon číslo 112/2016 Sb. o evidenci tržeb bez zbytečných odkladů zrušen.

Děkujeme.

Za petiční výbor: Ivo Hucl, Šťáhlavice 63, PSČ 332 04 e-mail: [email protected] telefon: 723 406 787

Podpisový arch k petici Dle §4 zák. č. 85/1990 Sb., o právu petičním

Jak autor petice, mimo jiné, vysvětlil v rozhovoru pro Plzeňský deník: Text petice vznikl spontánně jako občanská iniciativa v reakci na sociálně inženýrskou aroganci, kterou právě tento zákon reprezentuje. V naší společnosti totiž vyvolává tutéž atmosféru, jakou pamatuji z normalizace. Romány 1984 z pera Goerge Orwella, Proces Franze Kafky či My od J. I. Zamjatina se stávají opět aktuálními. Na vlastní kůži zažíváme Úřad strážců, velkého Dobroditele, nové pořádky, umrtvení myšlení, bonzování, mravní vákuum, ztrátu důvěry.

Žiji v malé vesnici s pěti sty obyvateli a když na toto téma hovořím s řemeslníky, hostinskými, instalatéry, drobnými zemědělci, opraváři aut, včelaři nebo zámečníky, prostě se všemi, které ministr Mládek označuje za parazity společnosti a Andrej Babiš za zloděje, zjišťuji, jak je pro ně toto nové opatření demotivující, diskriminační a v mnoha případech likvidační.

Teprve před několika dny jsem si na finančním úřadu vyzvedl přístupové kódy. Na každý živnostenský list je jeden. A já mám čajovnu a penzion. Pracovnice finančního úřadu mi však nedokázala odpovědět, zda budu moci obě propojené živnosti spravovat s jedinou pokladnou, anebo budu muset koupit pokladny dvě. Jsme rodinná firma a stačí nám nejlevnější verze ‘pokladny’. I tak ale vyjde na téměř osm tisíc korun. Instalace je 1600 Kč, měsíční paušál 900 Kč, router 1600 Kč. Podtrženo sečteno jsou to desítky a desítky hodin věnovaných dalšímu účetnictví, což je pro mě celkově asi deset tisíc korun ročně navíc za jeho vedení.

Nutné zdražení samozřejmě zaplatí zákazníci. K velkolepé televizní reklamě k EET z našich daní, ve které rostou nové školky a usměvavé učitelky a důchodci dostávají ‘přidáno’, je třeba ještě přitočit sekvenci v níž zazní: ‘Toto všechno, milí spoluobčané, zaplatíte ze svých kapes.’

Pokud něco destruuje zdejší podnikatelské prostředí, není to absence EET, ale dotace a firmy, které z těchto dotací žijí. A je to například Agrofert. Takové firmy působí v malých ekonomikách stejně invazivně, jako bolševník velkolepý na zdejší ekotop. Ničí kulturní krajinu.

Podnikatele navíc hluboce je uráží lživé a manipulativní označování za zloděje, rozdělování společnosti a programové zasévání nedůvěry a závisti. Pro mnohé je zátěží nákladnost zařízení a náročná obsluha; pro starší živnostníky je nepřekonatelná technologická bariéra, nechtějí nová zařízení a neumějí s nimi zacházet. Někteří se obávají, že budou vystaveni zcela na milost a nemilost byrokratické moci. Stačí, když se například poruchou zařízení či výpadkem internetu neodešle účtenka, vaše podnikání se znelíbí konkurenci nebo budete mít spor se svým zaměstnancem. I anonymní udání musí finanční úřad řešit a byrokratická mašinérie vás jednoduše zničí.

Nejsem ekonom, ale jen ze stovek telefonátů a mailů odhaduji, že zavedením EET bude postiženo kolem dvaceti tisíc živností a drobných podnikatelů především tam, kde je podnikání nejobtížnější. Mnozí samozřejmě živnosti ukončí a uvíznou ve státní sociální síti. Smysl ztratí rekvalifikace a mnohé sociální programy. Když OKD propustí dva tisíce horníků, mimo jiné čest jejich práci, zasedá vláda, odbory burcují národ, straší stávkami a uvolňují se peníze ze státních rezerv. V případě EET stát ničí pracovní podmínky desetinásobku svých občanů, kteří jsou schopni stát na vlastních nohou, živit poctivou prací sebe a své rodiny, neberou si neschopenky, nesedí na úřadu práce a stát jim nemusí dávat nic zadarmo. Je to destruktivní a ekonomicky krátkozraké rozhodnutí.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: petice, plzenskydenik.cz

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...