16.7.2014
Kategorie: Společnost

Peníze jsou podvod a další kruté pravdy …

Sdílejte článek:

OD: GARY Z McGEE 16|07|2014

Unavuje vás neustále bloudit v tomto nefunkčním systému? Shodit ze sebe iluzi, jako by to byl starý klobouk?„Občas lidé nechtějí slyšet pravdu, protože si nechtějí zničit své iluze“ – Friedrich Nietzsche. „Pravda vás osvobodí. Ale nejprve vás pořádně naštve.“ Podívejme se na nejzákladnější prameny iluzí dnešní doby, které je potřeba prohlédnout.

 

[ad#hornisiroka]

 

Peníze jsou podvod

 

„Západní pohled na svět v zásadě říká, že technologický pokrok je nejcennější a my se rodíme, abychom konzumovali, donekonečna používali a vyřadili přírodní zdroje, jiné druhy, zařízení, hračky a často sebe navzájem. Naše nejvíce ceněná svoboda je právo nakupovat. Je to svět komodit, nikoliv entit, a ekonomická expanze je hlavním měřítkem pokroku. Konkurence, braní si a shromažďování jsou vyšší hodnoty než spolupráce, sdílení a dávání. Profity jsou cennější než lidé, peníze cennější než smysl, subjektivní právo nad spravedlností, „my“ nad „ostatními“. Toto je nejnebezpečnější závislost na světě, a nejenom kvůli svému dopadu na lidstvo, ale také proto, že velice rychle podkopává přírodní systémy, které udržovali biosféru.„ – Bill Plotkin

 

Nejedná se o více vyvinutý aspekt nás samotných, který nás nutí myslet, že k přežití potřebujeme peníze – je to ten primitivnější aspekt, jenž nás k tomu nutí. S našimi pokročilými technologiemi si lépe představujeme, jak svět funguje, a přitom v zásadě jsme zapomněli, jak je vše propojené.

 

Dokud si nevzpomeneme na „jazyk starší než slova“, abychom znovu zahájili zdravý dialog s přírodou a kosmem, budeme pokračovat v noření se do našich nižších lstivých aspektů. Čím více pozornosti budeme věnovat tomuto extrémně komplikovanému nesouladu poznávání, tím slibnější bude cesta k dosažení ekologického, ekonomického a sociálně udržitelného světa.

 

Nicméně v současné době ještě stojí domeček z karet zvaný Federální rezerva a stále ho kryje červený štít. Peníze jsou opiátem mas, a masy jsou příliš zaneprázdněné trávením času na bezcenných kravinách jako je poznávání se mezi sebou jakožto zdraví jednotlivci a tvořením zdravých komunit. Stali se z nás psi Pavlova, a peníze jsou náš zvoneček u večeře. Ale peníze nebyly stvořeny k tomu, aby se hromadily, už vůbec ne v masovém množství. Měly být prostředkem cirkulace, aby sloužily lidem. A dnes tu máme jen nesmyslné hromadění, zatímco lidé strádají v nemocích a zmatku. Peníze nás nedělají lepšími lidmi. Být zdravý, soucitný a morální, to je měřítko dobrého člověka.

 

Dluh je fikce

 

„Jsou dvě cesty, jak dobýt a zotročit národ. Jedna je mečem, druhá je dluhem.“ – John Adams

 

Bohužel, současné národy jsou zotročovány dluhem (ne že by meč byl lepší). Náš současný systém není ekonomickým ani trochu, nýbrž přesným opakem. Bohužel efektivita, udržitelnost a ochrana jsou nepřáteli našeho ekonomického systému. Tohle musí být tou nejbizarnější deziluzí v historii lidského myšlení, zvrácené Ponziho schéma pro masy.

 

Ovšem je velice těžké donutit lidi, aby něco pochopili, když jim v tom brání peníze, obzvlášť dluh. Namísto vlastnictví třeba strategický přístup. Namísto nerovnosti rovnost. Namísto krátkozrakého profitování nám dejte lidi s otevřenou myslí. Místo neudržitelné monetární ekonomiky třeba udržitelnou ekonomiku založenou na zdrojích, což je v zásadě vědecká metoda, jež zahrnuje i ekologické a sociální záležitosti.

 

Ač je těžké to slyšet, příroda je diktatura. Buď ji můžeme naslouchat a žít s ní v harmonii, nebo jí odmítat a trpět. Položte si tuto otázku: „Když ekonomický systém zkolabuje, budeme vědět, jak se chovat, co dělat, co ocenit, jak určit hodnoty, jak přežít jak být, jak milovat ve světě, kde už vztahy nebudou určovat peníze?“

 

 

Média jsou manipulace

 

Média vždy byla efektivní metodou, jak manipulovat lidmi. Jsme sociální bytosti, a také psychologické bytosti. Tato kombinace nás dělá, proti naší vůli, zranitelné vůči síly sugesce. Jak to vypadá, média jsou naše Achillova pata. Denní „novinky“, které se k nám dostávají z médií, jsou spíše dezinformacemi. Je třeba, abychom k nim přistupovali skepticky.

 

Klíč je jednoduchý. Prověřujete, co jíte a pijete, než to spolknete. Stejně tak zpochybňujte to, co vám kdo říká, i autorita. Jejich zájmem není vaše zdraví a dobrý život, ale vaše peníze a jejich moc. Jak píše Wendell Berry v Unsettling of America: „Lidé, jejichž vládnoucí zvyk je zřeknutí se moci, kompetence a zodpovědnosti, jsou úžasní v utrácení. Jsou ideálními konzumenty. Tím, že je vtáhnete do trošky paniky či nudy, bezmoci, sexuálního selhání a paranoii, je můžete donutit koupit si i věřit naprosto čemukoliv, co je „atraktivně zabalené“.

 

Pozvolna jsme všímavější k tomu, jakým způsobem jsou nám předkládány lži. Ale oni většinou vědí, že nám lžou. Nakonec to dopadá tak, že si lžeme i my sami.

 

Vláda je korporace

 

„Konec demokracie přijde, když vláda padne do rukou bank a bohatých podniků.“ – Thomas Jefferson

 

Jednoduše: nežijeme v demokracii, a nikdy jsme v ní nejspíš nežili. Nedávno prestižní studie z Princetonu rozhodla, že žijeme v oligarchii: vládě několika jednotlivců. A tito jednotlivci jsou náhodou také plutokraté (= z bohaté vrstvy). Takže žijeme v kombinaci oligarchie a plutokracie.

 

Problém je že peníze jako takové se staly nemorálním agentem uvnitř už i nijak nemorálního systému, jenž sám o sobě mluví jako o morálním. Zeptejte se sami: Přejete si žít stresuplné životy v od 9 do 5 otroctví, vzdávání své energie korporacím, kterým je vše ukradené kromě vydělávání peněz, nebo chcete žít šťastný život v milujícím soucitu, děláním toho, co vás baví, a vykašlat se na plutokraty, oligarchy i tyrany?

 

ZDROJ: Gary Z McGee

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...