8.2.2017
Kategorie: Ekonomika

Pane hospodský, máte cedulku dle zákona o EET? A na webu také?

Sdílejte článek:

REC

Máte hospodu? Dodržujete hygienické předpisy? Máte seznam alergenů? Podáváte kontrolní hlášení? Máte šmírovací systém EET? Máte o tom vyvěšenou cedulku? Máte … další desítky splněných nesmyslných povinností vůči státu? Ukazujete pindíka financům? A co kontrolorům celní správy?

[ad#clanek-respo]

Všechno v pořádku? Že vám nemůže žádná kontrola nic najít? Investovali jste do všech těch hovadin desítky tisíc, aby jste měli klidnější spaní a vůbec mohli v tomto Babišstánu podnikat? Jak to však také může vypadat, když k vám dorazí dva kontroloři z Celní správy a nemůžou nic najít? Vytáhnou na vás, že vlastně máte webové stránky a tam vám nevisí ono “informační oznámení” o tom, že spadáte pod EET a vystavujete nesmyslné EET poukázky. A máte to, správní řížení. Jste vyvrhel, porušovatel, narušovatel, zloděj, Daněk Krátil!

Jeden z hostinských popisuje svoji osobní zkušenost na sociální síti následovně:

To si k Vám na provozovnu takhle jednoho krásného zimního odpoledne naklapou dva nenápadní pánové, tváří se jako zákazníci, dají si večeři a spořádaně zaplatí (dýško nenechají). Když však dostanou účtenku, v ten moment to začne.

Služebáky Celního úřadu na stůl a kde máte kasu, jak účtujete, jak zadáváte na kasu, co všechno máte na účtence, cedulku s nějakými bláboly o EET, kterou nikdo nečte vyvěšenou máte… Hm, ok. Člověk už si začínal myslet, že tedy ukojili svoji touhu “po krvi”, do výkazu činnosti si můžou odšrtnout dalšího “kradače” a tak nějak jsou všichni v mezích spokojeni. Jenže… ono by to bez dalšího skalpu asi nešlo!!! 

“Hm… všechno v pořádku. Ale vy máte i webové stránky, že?” “Noo… ano, máme” “My víme, už jsme je prověřovali. A vývěsku na nich máte?” “Co? Jak, vývěsku?!” “No, takovou tu cedulku, co vám visí za pokladnou (přesně tu, co nikdo nečte). Máte stránky – musíte na nich mít vývěsku! A nemáte, jsme zjistili!

Kolego, zapiš do protokolu porušení zákona o EET.” Taaak! A mají mě! Fakt dobrá práce, chlapi. Odhalili jste jistě závažný delikt se společensky nedozírnou nebezpečností, jelikož by bez této informace na stránkách bylo několik stovek lidí bezradných a zoufalých, pár desítek podvedených a okradených a několik jedinců by zemřelo. Plyne z toho ponaučení – na počátku všeho byla cedulka!

Daniel Dočekal tuto “příhodu” na webu pooh.cz komentoval: Klepete si na čelo? Myslíte si, že vývěsku o EET přece musíte umístit pouze na e-shop? Kde ji finanční správa zarputile chce v nákupním košíku a ještě navíc trvá na tom, že musí být v češtině, ačkoliv máte zcela cizojazyčný e-shop? Chyla lávky. Už podle Metodiky je vidět, že se někdo zbláznil:

Poplatník je dle § 25 ZoET povinen mít na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, umístěno informační oznámení, které je dostatečně viditelné a čitelné, pokud to nevylučuje povaha věci. Informační oznámení je poplatník povinen umístit i na internetové stránky, na kterých jsou nabízeny zboží nebo služby.

Ano, nabízí zboží a služby, nikoliv prodává či přijímá platby. Říkáte si, že to snad není možné a jdete zkoumat Zákon č. 112/2016 Sb.? Špatná zpráva, metodika si to nevymyslela a zákon skutečně říká: Informační oznámení je poplatník povinen umístit na internetové stránky, na kterých jsou nabízeny zboží nebo služby.

eetzakon

Skutečně je tam slovo “nabízeny” a není tam ani slovo o tom, že to platí pouze pro e-shop nebo pouze pro místo na webu, kde dochází k platbám. Špatné, pochopitelně, v tomhle zákoně je tolik nesmyslů, že je jasné, že jde o jeden z největších legislativních zmetků. Jedno slovíčko ale znamená, že pokud něco prodáváte a spadáte pod EET, tak se po vás kdokoliv může vozit, pokud jste “nesplnili informační povinnost”. A jak je vidět, bude se po vás vozit, uzavírá Daniel Dočekal.

Takže hospodští, věděli jste to? 

[ad#clanek-respo]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...