10.2.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Opozice stále hledá krizového manažera

Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

#Pavel VeselyO tom, že dnešní opoziční strany jsou v krizi, netřeba pochybovat. Po zveřejnění posledních výsledků preferencí stran o to víc. A to, i když průzkum je jen průzkum. Pravdou je, že pořadí se nemění ani ve výsledcích voleb. V určité stagnaci se pohybují stále. Vycházejí totiž především z představ, které dnes již dávno neplatí. Nejen na české politické scéně.
Volební systém by jistě snesl jisté úpravy. A to nejen v případě voleb a sil stran. Je to důsledek boje dvou systémů. Ten, který chtěl Václav Havel, byl založen na co nejširším spektru politických stran, a tím zaručené možnosti vyjádření lidí. Je to ona širší demokracie. Druhý systém má za vzor Velkou Británii a USA a boj dvou silných stran. To zastával Václav Klaus a Miloš Zeman. Vítězství dnešních hnutí je především touhou po třetí cestě. Tedy spojení těchto dvou modelů. Navíc dnešní model politiky je navíc nejen u nás postaven na lídrech a jejich týmech. V této situaci není zrovna čas na slučování stran do velkých koalic. Ta doba je dávno pryč. Pokud chce někdo něco měnit, musí i za stávajícího modelu vyhrát volby. A pak je možné uvažovat dál. To, že tradiční demokratické strany zaspaly, je zjevné. Ale již se pomalu probouzí. Snad to nebude trvat dlouho.

Stále se mluví, co udělat, aby se porazil současný premiér. Musíme se spojit atd. Problém je jiný. Souhlasím v tom s Tomášem Zdechovským. Pokud se spojit, je to potřeba pro něco, nikoli proti někomu. Já bych to jen viděl ještě tak, že jen ti silní jsou schopni do Sněmovny projít a pak je na řadě koaliční potenciál sestavit koalici. Nikoli již předem mluvit o tom, kdo s kým a proč. Ale základ je pro něco, nikoli proti někomu. Pokud se toto nezmění, nic se nezmění.

Má opozice viditelnou a jasnou alternativu? Jasnou vizi? To je to na co voliči čekají. Nikoli na anti- Babiš či antiprezident. Ale na jinou jasnou a srozumitelnou vizi. Na jasnou alternativu. A ta není. Bohužel. A není to ve slučování stran. To není cesta. Hledají se krizoví manažeři.

Mnoho lidí mluví o tom, aby politici změnili stav v zemi. Pravda je však jiná. O tom, kdo vládne v zemi, rozhodují především voliči ve svobodných volbách. Tedy lidé samotní. Ti, kteří změnu žádají po politicích. Je to jen lenost voličů a přenesení jejich zodpovědnosti na politiky. Ti totiž po volbách plní svůj mandát, který dostali od voličů. Politolog Ladislav Mrklas má pravdu, že dnes je politika postavena na lídrech. Až poté na stranách. Mluvil jsem o tom také v mnohých komentářích. Je to dnes trend nejen u nás, ale v celé Evropě a také ve světě. Dnes je doba lídrů a jejich týmů, které podpořeni politickými stranami vyjadřují určitý postoj a cestu. Čím víc je politik autentický, tím je věrohodnější. Doba dnes není pro hodné a uhlazené. Ostatně skutečný lídr je takový stále jen výjimečně. Lídr občas i zlobí, protože je právě autentický a svůj. Přejme si více takových. A hlavně je na čase, aby si voliči uvědomili, že sílu na změnu mají v rukou oni. Nikoli jen politici.

Vstupujeme do divoké doby. Naprostý obraz dneška. Zmatenost dnešní doby. Nevaž se, odvaž se. Každý s každým, bez ohledu na pohlaví. Každý má přece právo. Jen někteří mají někdy větší. V ošklivosti se hledá krása a povyražení, adrenalin, něco nového. Zážitek, extrém, život v krabici a virtuál. Možná to chce otevřít oči, nadechnout se a hledat krásu v obyčejných chvílích života. Je v něm tolik krásy.
Nedávno jsem viděl krásný a pravdivý kreslený vtip. Rodiče v něm říkají synovi: Synu zbohatli jsme, můžeš si dovolit mít i levicové myšlení…Jak pravdivé a historicky ověřené. Ostatně ani jeden ze zakladatelů marxisticko-leninské teorie nebyl z chudých poměrů. Nikdo z nich nebyl dělnického původu, o kterém vždy mluvili a preferovali. Na Velehradě podobně mluvil i arcibiskup Graubner předminulý rok. Komunisté nezmizeli. Jen zbohatli. Tyto základní pravdy jsou bohužel stále přítomné. Kolik vysokoškoláků je dnes levicových. Co s tím? Je potřeba ukázat ty, kteří začínali v garážových firmách. Ty, kteří své sny začali vlastním umem z pokojů svých bytů. Tito lidé jsou základní hodnotou společnosti. Mnohdy jako zakladatelé rodinných firem. Važme si těchto mnohdy velmi skromných a pokorných lidí s jasnou vizí. Oni jsou hlavním rodinným zlatem státu.

Nedávno jsem znovu narazil na video k písni Garba Perestojka. Z toho videa mrazí. Budoucnost nebo současnost? Budoucnost nebo současnost a přání mladé generace? Perestrojka vycházela z myšlenek Lenina. Vycházíme i dnes v Evropě z myšlenek Lenina? Chtěli jsme u nás nikoli kapitalismus, ale socialismus s lidskou tváří? Hesla jako: Nové myšlení je perestrojka nebo Konzervovat nebo myslet, mi bohužel zní z různých stran velmi současně. Dnes mluvíme o politické korektnosti, bojíme se konzervativních hodnot a snažíme se budovat nového Evropana, který bude vstřícný pro emancipaci menšin. V čem je mezi tím a perestrojkou rozdíl? V novém a dynamickém rozvoji globalizace a sjednocení v jednom. Od politiky, přes ekonomiku až k náboženství. Vše bude mít jeden základ a bude sjednoceno. Vždyť přece si ten klid nenecháme rozvracet konzervatismem. Žijeme svět, který již před více než 20-ti lety nastínila Esther Dyson. A ještě dříve Orwell. Možná bude dobré začít opravdu znovu svobodně a demokraticky myslet.

Zaměstnanci hodnotí majitele firem, studenti hodnotí profesory a žáci budou hodnotit učitele. Děti budou hodnotit rodiče. Neboť ti zlí majitelé, profesoři, učitelé a někteří rodiče něco po nich chtějí. Muž bude hodnotit ženu a žena muže. A až se všichni navzájem ohodnotíme, budeme natolik hodnotní, že největší hodnotu bude mít znovu normálnost, autentičnost a láska. Ale k tomu vede ještě dlouhá cesta. Zatím jsme pouze na začátku hodnocení.

Současné strany opozice hledají krizového manažera a krizový management. Musí mít především jasnou vizi a jasný program, které budou prezentovat voličům. Čím dříve se tak stane, tím lépe. Do té doby se nic nezmění. Bude se stále hledat krizový manažer a věřit, že se najde.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...