11.8.2020
Kategorie: Historie

Od svržení Kaddáfího uplynulo 9 let. Velmoci si v Libyi hrají své politické hry

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Od svržení Muammara Kaddáfího uplynulo 9 let. Počáteční radost libyjského obyvatelstva vystřídala frustrace a beznaděj. Není se čemu divit, jejich naděje ve svobodnou a prosperující zemi se změnila v noční můru. Země je od roku 2014 v občanské válce mezi jednotkami Libyjské národní armády (LNA) generála Chalífy Haftara a jednotkami vlády národní jednoty (GNA) premiéra Sarrádže.

Libyjský konflikt je složitým diplomatickým problémem. Haftara vojensky a ekonomicky podporují Rusko, Spojené arabské emiráty a Egypt. Zatímco Sarrádže podporuje hlavně Turecko a Katar. Ani Evropská unie není jednotná, ačkoliv všechny její členské země diplomaticky uznávají vládu v Tripolisu. Zatímco Francie podporuje Haftara, Itálie spolupracuje s vládou v Tripolisu.

„Velcí kluci“ světové politiky si hrají v Libyi své politické hry. A pod různými proklamacemi jako je „boj za demokracii“ nebo „boj proti islámskému terorismu“ se snaží prosazovat své zájmy, ve kterých nikdy nešlo o lidi, ale vždy pouze o peníze a moc. Pouze USA se tváří neutrálně a do situace v Libyi se příliš nevměšují.

Přestože se USA snaží zachovat formální neutralitu, nedá se říct, že by dění v Libyi nechávaly úplně bez povšimnutí. USA vybudovaly na letišti Bizerte-Sidi v Tunisu největší základnu dronů v Africe a také zde působí síly SOF. Tyto vojenské struktury patří pod velení AFRICOM , která  má oficiální  sídlo v německém Stuttgartu, a jejímž úkolem je zabránit šíření terorismu z Libye do dalších zemí severní Afriky. Podle tuniské vlády se jedná pouze o neozbrojené drony a přítomnost SOF Tunis popírá. Jenže…..Oficiální přiznání přítomnosti amerických vojenských sil v Africe nezapadá do konceptu America First, ale situace se může v  rychle změnit.

Pokud by se USA rozhodly v budoucnu podpořit některou stranu občanské války v Libyi, existují dva možné scénáře.

Podpora GNA

Americká podpora GNA by byla legitimizována tvrzením, že GNA je vláda oficiálně podporovaná OSN a podpořily by i Turecko, které je členem NATO. Podporou GNA by se USA postavily proti rostoucímu vlivu Ruska v Libyi. Bylo by velmi nepravděpodobné, že by GNA válku vyhrálo, ale podpora USA by mohla posílit pozice GNA a tak dosáhnout dohody o urovnání.

Podpora LNA

Americká podpora LNA by byla legitimizována tvrzením, že LNA bojuje proti teroristům dováženým Tureckem ze Sýrie a že LNA poskytuje nejlepší možnou šanci pro stabilní budoucnost v Libyi. Při podpoře LNA by se USA připojily k dalším mezinárodním podporovatelům, z nichž nejdůležitějším je Rusko. Dalšími významnými mezinárodními podporovateli LNA jsou Egypt, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. Tím, že by se USA stalo novým významným sponzorem LNA, by mohlo vytlačit ruský vliv v oblasti a zcela určitě by vedlo k rychlému ukončení občanské války, ustanovení stabilní vlády a zajištění příznivých podmínek pro těžbu libyjských přírodních zdrojů.

Je sice nepravděpodobné, že by se v blízké budoucnosti USA rozhodly oficiálně podpořit některou ze stran libyjského konfliktu, ale jeden nikdy neví. Každopádně bude zajímavé sledovat vývoj v Libyi.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 3,27 out of 5)
Loading...