5.7.2014
Kategorie: Ekonomika

Občané druhé kategorie

Sdílejte článek:

OD: TOMÁŠ HOUŠKA 05|07|2014

Jak jsem se dočetl, tak  Česko pomůže novému investorovi Nexen téměř čtyřmi miliardami korun. To je príma, ne? Zařídí tu spoustu nových pracovních míst a bude vyrábět až se budou hory zelenat. Nebo ne?

 

[ad#hornisiroka]

 

Bohuslav Sobotka je na to hrdý. Podařilo se mu prokázat, že tu máme podnikatele první kategorie, to jsou ti zahraniční investoři, a podnikatele druhé kategorie, to je ten plebs jako OSVČ, malé a střední firmy a zkrátka všechny ty, kdo drží ekonomiku této země nad vodou.

 

Někdo mě opraví, že přece stát té firmě nic nedá, jen jim odpustí daně. Ale mezi námi: Jaký je v tom rozdíl? Nexen si u nás postaví své montovny, bude tu s minimální přidanou hodnotou lisovat pneumatiky a až vyprší daňové prázdzniny, zabalí fidlátka a odejde do ještě hloupější země. Jako to udělaly všechny podobně přilákané firmy, že bychom tu mohli sepsat seznam.

 

Prý vytvoří soustu pracovních míst. Pokud dobře počítám, stát za jedno takové pracovní místo zaplatí asi 1.300.000 korun. Mezi námi, rozdat tímto, nebo jakýmkoli jiným způsobem, čtyři miliardy českým malým firmám, buďme si jisti, že těch míst by bylo násobně více. Jsou to tak hloupě a nákladně vytvořená pracovní místa, jak jen je možné.

 

Podpoříme prý celé průmyslové odvětví. Popravdě, nechápu, co je na tom tak skvělého. Je výroba pneumatik nebo i klidně celý automobilový průmysl něco obecně prospěšného, bohulibého a pro budoucnost přínosného? Jestli to bude mít nějaký dopad, tak jedině ještě větší závislost ČR na exportu aut. Tedy jev, který by moudrý ekonom nikdy podpořit nemohl.

 

Bude tu fungující průmyslová firma… Ale kdeže. Budou tu výrobní haly, kde najdou práci především nízkokvalifikovaní a špatně zaplacení pracovníci, stejně jako v obdobných případech půjde zhusta o agenturní pracovníky z východní Evropy.

 

Kdo to zaplatí? Samozřejmě ti, kdo čtyřmiliardový dárek nedostanou. Především malé a střední firmy, samozřejmě zaměstnanci. Stát hospodaří jedině s cizími penězi, které přerozděluje. Pokud někomu dává, někde jinde bere. Pokud něco podpoří, něco jiného nepodpoří. (Představme si premiéra, který by řekl, že dá mimořádně 4 miliardy na vzdělání a vědu!) A že tím přiláká zahraniční investory? Něco tak hloupého si přece nemůže myslet ani Bohuslav Sobotka.

 

 

Země láká dlouhodobé investory zcela jinými prostředky. To se lidé opakovaně přesvědčují už několik tisíc let, po které trvá naše písmem dokumentovaná historie:

 

Klíčová je vymahatelnost práva, tedy bezpečnost a spravedlnost. Celých 25 posledních let střídavě vlády ODS a ČSSD (ve vzorné spolupráci s Lidovci) na tuhle elementární podmínku z vysoka kašlou. Jak je to s vymahatelností práva vidíme na případech Janečků, mostecké uhelné a mnoha dalších.

 

Na druhém místě stojí nízká administrativní zátěž. Česko v tomto směru patří k největším peklům v Evropě. K tak velkým administrativním peklům, že z něj utíkají i domácí podnikatelé, natož by přitahovalo cizí.

 

Na třetím místě je stabilní legislativní a daňové prostředí. K smíchu. Co čtyři roky se mění sazby daní, daňová legislativa, poslední opus nejoblíbenějšího politka ODS přispěl k vytvoření totální právní nejistoty, kdy firmy na poslední chvíli mění své základní dokumenty, smlouvy… Proboha, proč by solidní investor vstupoval do tohoto chléva?!

 

Na čtvrtém místě patří spravedlivé daně a flexibilní pracovní síla. Ano, některé země v EU jsou na tom ještě hůř, ale i v tomto bodě si ČSSD může zaznamenat zářez na pažbě: Vysoké daně, progresívní daně, vysoká ochrana zaměstnanců, silné odbory… to jsou momenty, které podnikání v Česku komplikují.

 

A tak vláda, která není ochotna přestat chlemtat a rozhazovat, ač to slibuje a deklaruje, kde může, prostě klidně z těch, kdo stát – a tedy i ty vytlemené politiky ve značkových oblecích – živí, udělá občany druhé kategorie. První kategorii bude uplácet daňovými dárky. Máte také radost, že jste na ně přispěli? To byste měli, je to princip dárku. Správný dárek dělá větší radost darujícímu, a tím není Bohuslav Sobotka, ani vláda, ani imaginární stát, ale my. Každý jeden občan Nexenu přispěje sumou 400,- Kč.

 

ZDROJ: Tomáš Houška

 

[ad#velkadolni]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...