25.9.2015
Kategorie: Ekonomika

Služby státu: Začarovaný kruh nesmyslů bez východiska

Sdílejte článek:

MARTIN BULÁK 25|09|2015

Už jste slyšeli o tom pekaři ze Lhoty, který minulý týden uzavřel nevýhodnou smlouvu na dodávku mouky se svým strýcem? Že ne? Že vás to nezajímá? Ani se nedivím. A myslím si, že by vás to nezajímalo ani tehdy, pokud byste ve Lhotě bydleli a přímo od toho pekaře každý den kupovali čerstvý chléb. Proč by i mělo?

[ad#hornisiroka]

Vy jste zákazník – spotřebitel, a jako spotřebitele vás nezajímají vstupní náklady nebo dodavatelské smluvní vztahy toho, od kterého nakupujete. Vás zajímá jen produkt a cena. Zajímá vás to, jestli vám chléb chutná, zda je zdravý (i když asi to mnohých až tak ne) a pak samozřejmě kolik stojí.

V případě, že se vám něco nezdá, ať už kvalita nebo cena, tak se jednoduše obrátíte na konkurenci a daný podnikatel, který řekněme uzavřel nevýhodnou smlouvu se svým strýcem a proto musel zvýšit ceny, prostě zkrachuje nebo ztratí hodně zákazníků a posílí tak svou konkurenci .

Jiné je to u státu. Stát vám produkt neprodává dobrovolně. On si od vás peníze vytáhne násilím. Pokud si odmítnete produkt koupit, pošle vás do basy.

1141639647_200603060100_DDDPOD_1

V takovém systému a při jeho akceptování u indoktrinovaných mas, je snaha tento model systému u jeho “spotřebitelů” zlepšovat a zdokonalovat, aby byl výstupní produkt co nejlepší (když už je z donucení). Proto u státem vlastněné pekárny by se situace zásadně změnila, a byl by velký problém, pokud by pekař uzavřel nevýhodnou smlouvu se svým strýcem.

Spotřebitel, jako zákazník pekárny, byl již obrán státem o možnost řídit trh. Už si nemůže vybrat lepší pekárnu. Vybral to za něj stát – úředníci stovky kilometrů vzdáleni, kteří rozhodli o tom, jaký chléb má zákazníkovi ve Lhotě chutnat, jak má vypadat a kolik má stát. Jediná možnost která nespokojenému “spotřebiteli” zůstala, je stěžovat si na pekaře, požadovat jeho odstoupení z funkce a doufat, že další pekař, který jej ve funkci nahradí již nevýhodnou smlouvu neuzavře.

No přirozená motivace dosahovat růst a zisk ze své práce bude přirozeně vždy, a zejména v monopolizovaném prostředí bez možnosti tvořit zisk, vést k tomu, že subjekty v něm – jako zmiňovaný pekař, si budou hledat cestičky, jak ten zisk přesto dosahovat.

Přitom řešení celé této situace je jednoduché – vše odstátnit. Pak tak jak vás nezajímal pekař, který uzavřel nevýhodnou smlouvu se svým dodavatelem mouky, vás nebude zajímat ani ředitel zdravotní pojišťovny, který uzavřel nevýhodné smlouvy se svou tetou.

[ad#velkadolni]

Každý, kdo řeší a kritizuje nemorální chování osoby ve státem monopolizovaném systému obchází podstatu problému a topí sebe a své okolí ve státním začarovaném kruhu, které nenabízí žádné reálné východisko. Takoví lidé zbytečně mrhají svým časem, časem lidí kolem sebe, svými a jejich prostředky, aby nakonec zjistili, že výsledek jejich snažení je v lepším případě stejný jako na začátku …

ZDROJ: Martin Bulák

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...