2.11.2021
Kategorie: Společnost

O deset dní později

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Krátký militantní úvodník: 

Včera byl majnstrým plný jednoho koronavirového incidentu kterak muž bez respirátoru dal pěstí prodavačce, která ho odmítla obsloužit. Událost byla patřičně rozmazána, osamělý čin jednotlivce byl okamžitě hozen do jednoho pytle s antiwaxery a dalšími odmítači opatření, konspirátory a dalšími. Takhle to dneska chodí. 

Nepochybuju o tom, že podobně bude v majnstrýmu rozmazán každý podobný čin každého odmítače očkování. A bude zdůrazňována militantnost antiwaxerů, každé případné videjko bude patřičně komentováno a bude zdůrazňováno, že odmítač očkování = násilník, vrahoun, hlupák, atd. atd. 

Vidlácky bych k tomu chtěl říci, že by bylo zajímavé najít nějaký opačný případ. Kdy nějaký příznivec očkování napadl nějakého neočkovaného, kdy ho nakopal, dal mu pěstí, řval na něj přes celou ulici, že má na rukou krev a tak podobně. Čímž vyzývám zdejší čtenáře, aby mi nějaký podobný materiálek dodali. Problém je totiž v tom, že se pořád mluví o militantních očkovaných kterak utiskují chudáky neočkované, ale žádný militantní příklad nebyl nalezen, zatímco na druhé straně už jeden Němec střílel a jeden Čech dal prodavačce pěstí. Nemusím jistě zdůrazňovat,  jak moc je to propagandisticky důležité. 

Netajil jsem se tím, že sám také vidím mnohem větší militantnost v táboře neočkovaných než v táboře očkovaných. Takové články v majnstrýmu to bohužel jen potvrzují. Je mi jasné, že majnstrým bude zprávy o zlých očkovaných potlačovat, ale já to dělat nebudu, takže jsem připraven sbírat a a publikovat odkazy, videa a texty o militantních očkovaných. 

Obávám se ale, že to dopadne jako při prezidentské volbě. Příznivci Zemana byli také zlí hulváti a podlidé, ale (šmejdi jedni) vůbec nechodili útočit na Drahoše, neházeli po něm vajíčka, nerušili jeho projevy hlasitou hudbou, nepískali, nemávali trenýrkami.  

Abychom teď nezjistili něco podobného… že ti očkovaní jsou hrozně agresívní, pořád na někoho nevybíravě útočí, ale (šmejdi jedni) nechtějí nikomu dát pěstí, nechtějí se s z nikým prát, nenarušují veřejný pořádek a vlastně jsou jim neočkovaní úplně ukradení. 

Změňte Vidlákův názor. Ukažte mi zlé očkované z řad široké veřejnosti, kterak nevybíravě útočí na nebohé neočkované spoluobčany. Nejlépe podobně militantně jako ten chlap, co dal pěstí prodavačce. 

A teď už dnešní text: 

Před deseti dny jsem přišel se svým apokalyptickým odpočtem, který definuje den vystřízlivění, kdy bude v nemocnicích deset tisíc pacientů a dále pak definuje den apokalypsy, kdy bude v nemocnicích dvacet tisíc pacientů, protože takový nápor zdravotnictví neustojí.  Tehdy v sobotu vycházel den vystřízlivění na 17. listopadu. Pak se vlivem nižších víkendových čísel posunul na druhou půlku prosince a pak se zase začal přibližovat a vrátil se do listopadu. Včera byl vlivem víkendových nižších čísel opět hluboko v prosinci, ale dneska kolem deváté se zase o něco přiblíží. 

Myslím, že je na čase si zase říci, jak vypadá situace. 

Takže… šíření epidemie se po předminulém týdnu, vrátilo na loňské rychlosti. Zdvojnásobuje se co deset dní. Pozor! nepočítám čísla nakažených, protože ta jsou zavádějící. Ve skutečnosti je nakažených mnohem mnohem více, ale většina očkovaných se do systému nedostane, protože jsou pořád považováni za bezrizikové i když se už dávno ví, že to není pravda. Musíme se proto koukat na to, jak se zahlcují nemocnice a zde vidíme to desetidenní zdvojnásobování. Když jsem naposled na toto téma psal, bylo v nemocnicích cca 800 pacientů. Teď jich je tam cca 1600. Bude jich za dalších deset dní 3200? Uvidíme. 

Průměrný počet nákaz je teď 4900 denně.  Když bylo tolik nákaz loni, bylo v nemocnicích 2200 lidí a na JIPkách jich bylo 400. Dnes máme při obdobných číslech nákaz cca 1600 lidí v nemocnicích a z toho 220 na JIPkách. Ve skutečnosti je denních nákaz určitě mnohem víc, takže zde můžete vidět skutečný vliv očkování a promoření.  Můžeme skutečně vidět, že situace je zhruba dvojnásobně lepší než byla loni. 

Obdobná situace je i ohledně obsazení JIPek. Když bylo loni 1500 lidí v nemocnicích, bylo na JIPkách 300 lidí. Dneska je jich tam asi 200 – zhruba o třetinu méně. 

Problém je ovšem v úmrtích. Když jsme měli loni 1500 lidí v nemocnici, umíralo jich zhruba třicet denně. Fór je ovšem v tom, že dneska jich umírá také zhruba třicet denně. Kdybychom to rozpočítali přesně, tak bychom asi zjistili, že je to o trochu méně, ale je to fakt o hodně málo méně než loni. Jo jo, očkování je super účinné, když při stejných počtech nemocných jako loni máme stejný počet mrtvých jako loni. Můžeme se stokrát bavit, že šance jsou letos vyšší než loni, ale to platí jen potud, pokud se covid bude držet v loňských mezích. 

Mimochodem to docela přesně odpovídá Masterovým grafům o účinnosti vakcíny. Z hlediska prevence nákazy je vakcína vlastně nejúčinnější. Méně účinná je ale z hlediska ochrany před hospitalizací, stejně tak z hlediska ochrany před JIPkou a nejméně účinná je z hlediska úmrtí. Jinými slovy – existuje zřejmě určitá hranice schopnosti těla, kdy už vakcína nepomůže.

Ti mladší vakcínu nepotřebují takřka vůbec. Ať jsou nebo nejsou očkovaní, virus u nich obranu neprorazí. Pak jsou tu takoví ti padesátníci u kterých vakcína nabudí obranyschopnost. Takže se ani nenakazí.  Ale pak je tu velká skupina lidí, kterým se imunita dostatečně nenabudí ani přes očkování a i kdyby se uočkovali, prostě si dost protilátek nevybudují. A to jsou ti, kteří to i přes očkování dotahují nejprve do nemocnice, pak na  JIPku a pak do rakve. Prostě pokud se nakazí, tak v té chvíli už jim očkování k ničemu není. 

Takže nám to méně lidí dotahuje do nemocnice, méně lidí to dotahuje na JIPku, ale ti co to tam dotáhnou, ti mají o to větší šanci že je virus skolí, protože očkování u nich nevyvolává dostatečně silnou imunitu. 

Bohužel je to tak, že ti, kteří by nejvíce potřebovali nějakou formu ochrany, tak u nich je očkování nejméně účinné. 

Čísla jsou v této chvíli “ještě stále příliš nízká”  než aby se dala porovnávat delší časová korelace loňských a letošních úmrtí z hlediska počtu hospitalizovaných, ale bylo by asi na místě raději předpokládat, že by se mohla potvrdit. 

Pokud to tak je, mělo by se postupně se zhoršující se situací ukázat, že počet úmrtí očkovaných postupně značně převýší počet úmrtí neočkovaných. V této chvíli je to pořád cca 50:50 a to ještě pořád ukazuje na cca 3 – 4 x menší šanci neočkovaného proti očkovanému. Ale ten počet mrtvých, který se neliší od loňských čísel je varující. Covid si stále bez problémů nachází lidi u kterých se dostane dovnitř a nadělá paseku.  Postupně by mělo být stále více vidět, že ke starým lidem se breberka prostě dostane a kdo měl loni na čele napsáno, že ho covid může zabít, ten to má na čele napsáno i letos a podle Masterových grafů to vypadá, že jen jeden z pěti “odsouzených” to díky očkování přežije. 

Dvojnásobně lepší situace se může na loňské průsery dostat snadno – stačí aby se epidemie zdvojnásobovala o deset dní déle než loni. A pokud by se zdvojnásobila ještě jednou, zdravotnictví to prostě nedá. 

Je jasné, že jednou to musí mít strop. Že od určité chvíle už covid nebude mít koho skolit. Master předpokládá, že loni se s breberkou potkala zhruba třetina populace. Dvě třetiny neměly příležitost. Teď díky naprosto nekontrolované epidemii očkovaných je celkem vysoká šance, že se s covidem potkají všichni zbylí a to za mnohem kratší časový úsek než loni. Problém je v tom, že to do poslední chvíle nebudeme vědět. Vrchol epidemie bude zřejmě prudký a za ním bude následovat neméně prudký pokles, ale těsně před svítáním bude největší tma. 

Mimochodem – Slovensko má už stejně vysokou vlnu jako loni a zatím to tam vůbec neklesá. My jsme za nimi dva týdny pozadu. Slováci mají podobnou míru proočkovanosti jako my a tamní obyvatelstvo má podobně rezervovaný přístup k experimentálním vakcínám jako my. Pokud se na Slovensku počet případů opět zdvojnásobí, máme u nás asi poslední šanci zasáhnout (a říkám to nerad) nějakým novým lockdownem. 

Říkám to o to více nerad, že ochota dodržovat opatření je nulová a na tom se nic nezmění. Muselo by to být drasticky tvrdé opatření, aby to vůbec mohlo mít nějaký smysl. Jinak to bude jen drahá směrnice, která situaci nijak neuklidní, protože lidi budou předstírat dodržování opatření a vláda bude předstírat, že tomu věří. 

Pokud Slovensko dál poroste v číslech, můžeme my vyrůst stejně vysoko. Není důvod si myslet, že to u nás musí dopadnout lépe.  Máme v našich slovenských bratrech ukazatel, co se i u nás může stát. Pokud to tam poroste dál nad jakoukoliv loňskou míru, tak máme posledních deset dní na nějakou reakci. Pak už to bude víceméně jedno, pak už se stejně všechno stane.

Upřímně… kdybych byl na Babišově nebo Fialově místě, tak bych asi reagoval tím, že bych nereagoval. Tohle se prostě nedá udělat dobře. Buď někomu dojde, co čísla ukazují a pak udělá nepopulární opatření, které omezí všechny bez výjimky, protože i samotní očkovaní epidemii bez problémů udrží v chodu. Pokud nebudou zahrnuti do opatření, budou čísla sice o trochu hezčí, ale ne o moc. A to samé platí, že i kdyby se všichni naočkovali, tak epidemie stejně zůstane při síle, protože bychom sice měli poloviční počet mrtvých než teď, ale to je furt hrozně vysoké číslo. 

Co jako dělat? Rozvolnit a poslouchat mediální řev, že vláda má na rukou krev? Rozvolnit jen pro očkované, což se brzy vrátí jako bumerang, protože i očkované babičky a dědečkové budou umírat v dostatečném množství, aby se to nedalo ignorovat a možná to dokonce dohnalo zdravotnictví ke kolapsu? Nebo rozvolnit úplně a dohnat zdravotnictví k průseru téměř stoprocentně? Na zbožná přání, že by rozvolněním epidemie zmizela, nevěřím. Nebo naopak drsně přitvrdit? Zavřít všechny doma, nahnat policajty do ulic a na silnice, zadlužit stát o další stamiliardy, naštvat tím skoro všechny a stejně zřejmě nic nevyřešit, protože příští podzim se covid vrátí a každý rok se do ohroženého věku dostane nových 100.000 lidí, ze kterých si vezme svůj podíl? 

Není načase udělat referendum? Možná ano, ale jak znám své spoluobčany, nejspíš by to dopadlo ještě těsněji než poslední prezidentská volba a ta menší půlka by mohla hlasitě deklarovat, že přijaté opatření není její opatření. 

Já fakt nevím… vidím jen spoustu špatných možností a vybrat z nich se dá opět jen nějaké menší zlo, které snad ani menší není. 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 2,19 out of 5)
Loading...