4.3.2023
Kategorie: Společnost

Nýmandi?

Sdílejte článek:

JIŘÍ FIALA

Marta Kubišová, opilá slávou svých 80. narozenin, se údajně nedávno vyslovila v tom smyslu, že kdo neobdivuje Václava Havla, je nýmand.

Jeden nýmand měl výročí. Karel Kryl. 

Na rozdíl od Václava Havla, Karel Kryl nikdy neuhnul ze své celoživotní cesty, natož aby ji – jako Václav Havel – zradil. Chtěl zatočit s komunisty, jako to ostatně chtěl po celý život – a proto se stal nepohodlným – a Havlova klika nevěděla, co s ním. Nehodil se do krámu. Zásadovost a nekompromisní antikomunismus, který chtěl uplatňovat v každodenní politice, nešel v žádném případě do souladu s mafiánským kapitalismem předáků z prognosťáku, jinak též Brežněvovy páté kolony.

Zásadovost se nehodila, Kryl se nehodil. Proto pro něj nebylo místa.

Kdyby nebyl včas umřel, dost možná by se byl dočkal pronásledování ze strany oživlých komančů stejně, jako Vladimír Hučín. Možná to tušil, proto radši umřel. Anebo – jak lékaři potvrdili – smrti se nebránil. Nechtěl žít.

Dívat se na to, jak zase vládnou bývalí komunisti, jenom v jiných kabátech. Pořád ti samí. Za každého režimu nahoře.

Napadá mě, že také bratři Mašínové se velmi nelichotivě vyjadřovali jak o Václavu Havlovi, tak především o režimu, který tady pomáhal zavést – a který je nadále měl za zločince, místo za hrdiny.

Taky jistě nýmandi.

Ostatně zpěvačka, jejíž hrdinství končí u telefonátu na úřad, to přeci musí vědět nejlíp.

Říká se – kdo o čem mluví, toho se to hlavně týká. Pro obdivovatele Václava Havla to pak platí beze zbytku. Nic jiného než parta vcelku zbabělých známých, evidentních nýmandů, rozdali si funkce a prebendy mezi sebe – a tím pro ně revoluce skončila. Hlavně, že si nezapomněli všude postavit pomníky.

Karel Kryl by ho měl správně mít v každém českém městě. A to i přesto, že nemohl udělat to, co udělat chtěl – a měl.

Dodneska to chybí. Stejně, jako chybí on.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (48 votes, average: 4,46 out of 5)
Loading...
70 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)