10.1.2020
Kategorie: Politika

(Ne)Úmyslné sestřelení ukrajinského letadla

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPodle zpráv z kanadských a amerických vládních špiček bylo ukrajinské letadlo sestřeleno „neúmyslně“ íránskou raketou. Írán zatlouká a tvrdí naprosté nesmysly.

Ukrajinský letoun Boeing 737-800 společnosti UIA ve středu nad Teheránem zřejmě zasáhla íránská raketa, ukazuje video, které zveřejnil New York Times. Stroj se následně zřítil k zemi a na jeho palubě zemřelo 176 lidí.

 

V ranním vysílání ČT24 se k sestřelení ukrajinského letadla vyjádřil i blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek. Mimochodem, jeho zpravodajské aktivity považuji za nesmírně objektivní. Prohlásil, že v podstatě se dnes o sestřelení letadla íránskou raketou nepochybuje, vedou se nyní spekulace pouze o tom, zda se jednalo o „náhodu“ anebo úmysl. Prohlásil, že letecká doprava ze států Blízkého a Středního východu je velmi závislá na využívání íránského vzdušného prostoru a zatím například společnost Quatar Airways i po sestřelení letadla stále vzdušný prostor Íránu využívá.

Borek uvedl, že právě státy v oblasti Perského zálivu a Hormuzské úžiny situaci sledují s velkým zájmem. Írán už totiž dokázal, že umí „zastavit“ lodě států, které považuje za „nepřátelské“ (například bombovým útokem nebo nájezdem „Revolučních gard“). Pokud by cílem Íránu bylo „vyslat signál“ o tom, že umí destabilizovat i svůj vzdušný prostor, byl by to další krok na cestě zastrašování svých arabských „nespolupracujících“ sousedů.

Navíc bych vůbec nevylučoval ani to, že Írán mohl sestřelit právě ukrajinské letadlo proto, že Írán v Sýrii s Ruskem spolupracuje a mohl tím dát Rusku na vědomí, že ve sporu s Ukrajinou je právě Írán na jeho straně.

Logo Ukrajinských aerolinek uvedené výše pak evokuje i další možnost záměny písmen UIA za USA, takže „omyl“ mohl vzniknout i tímto způsobem. Někdo „aktivní“ v íránských „Revolučních gardách“ situaci vyhodnotil jako odpověď na íránský raketový útok a katastrofa byla na světě.

Již po zveřejnění prvních snímků trosek letadla bylo zřejmé, že letadlo explodovalo ve vzduchu. Pokud by to bylo technickou závadou na motoru, pak bych se skutečně bál s Boeingy létat. Sestřelení letadla vylučuje technický problém (svědčí o tom i to, že posádka letadla nic o technických problémech nehlásila a že letadlo dva dny před tím prošlo technickou prohlídkou) a potvrzuje tak první reakce, které hovořily o tom, že při vyšetřování pádu letadla musí být varianta jeho sestřelení brána jako nejpravděpodobnější.

Íránské vedení bude jistě podporovat „technické problémy“, a bude mezinárodní vyšetřování zpochybňovat. Velmi by mne překvapil opak, tj. kdyby „přiznalo barvu“. Toho se ale od režimu ajatolláhů a policejního íránského státu asi nedočkáme.

Dodatek: Video o sestřelení ukrajinského letadla je zde. Ukazuje se,že Írán lže a mlží v této záležitosti od samého počátku. Pokud letadlo ještě chvíli po zásahu pokračovalo v letu a chtělo se vrátit na letiště, musela nějaká komunikace s letištěm probíhat. Samozřejmě, jde také o to, jakou “náhodou” se podařilo sestřelení letadla natočit a odkud ho list The New York Times vlastně má.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 3,45 out of 5)
Loading...