7.9.2019
Kategorie: Historie

Není první ani poslední

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Dneska bych krátce také pohovořil na téma Koněv a jeho socha. Jistě již všichni víte, že Koněvova socha na Praze 6 se dostala do hledáčku tamního starosty Koláře, který nejspíš dostal od svého tatínka Koláře (loutkovodiče Jakuba Jandy) kartáč za jeho málo protiruské postoje a tak v posledních dnecha  týdnech přitvrdil.

Nejprve přišel s tím, že Koněv má na rukou krev a přisoudil mu všechno zlo druhé poloviny dvacátého století, pak to zkusil z druhé strany, že nemá peníze sochu furt čistit od vandalů, pak se objevila zajímavá myšlenka, že Koněvova socha vlastně překážela developerskému záměru stavby garáží. Starosta pak sochu nechal zakrýt lešením, pak to lešení zase nechal sundat.

U sochy se vystřídaly početné delegace, téměř každý se k tomu vyjádřil a tak k tématu pronesu pár poznámek také.

1. Koněv není první. Jen tak namátkou…. předešel ho maršál Radecký na malostranském náměstí, Mariánský sloup na Staromáku, Stalin na Letné, Tank na Smíchově a ani si už nevzpomenu, kolik se odstranilo a pak zase hledalo Masarykových bust. Ze starších dějin připomenu Komenského, který se měl díky jezuitským Koniášům nejlépe ztratit z dějin. Koněv je podle mě v důstojné společnosti. Jen blbec nebudí žádné emoce a jen podprůměrná šedá myš se nestane terčem závisti a kompenzace vlastní malosti a ubohosti.

2. Ve starých Athénách měli střepinový soud. Jednou za čas se svobodní občané mohli vypsáním jména na střep vyjádřit, zda někoho považují za nepřítele demokracie. Pokud se jméno sešlo alespoň v šesti tisících hlasech, byl dotyčný poslán na deset let do vyhnanství. Asi nepřekvapí, že se to stalo všem Athénským velikánům, kteří měli spoustu zásluh na vítězství proti Peršanům i jiným řeckým státům. Athéňané byli v kompenzování svého ega tak šikovní, že když byl jednou ostrakizován jakýsi podprůměrný nýmand, zdálo se jim to jako příliš veliká pocta pro toho magora a střepinový soud byl zrušen.

3. Prakticky každý, kdo se v našich dějinách někam vyšvihl, čelil něčemu podobnému. Zeman to má dnes a denně, Klaus také, na Havla brzy dojde. O Babišovi ani nemluvě. Skoro mám pocit, že je to potvrzení té výjimečnosti. Chcete důkaz, že jste to někam dotáhli, něco dokázali, něčemu pomohli nebo prostě jen nějakým způsobem vyryli hlubokou stopu v dějinách? V Česku vám začnou ničit sochy, tahat vás po soudech a nebo o vás alespoň budou hanlivě psát podprůměrní novináři.

4. Abych jen nenadával na Pražáky… tohle máme i ve Vidlákově. Bohužel jsme se nezeptali dopředu a tak tu máme secesní radnici postavenou pochlebně Habsburkům, vedle ní je sámoška z akce Z, kulturák, který byl původně synagoga, ale židy Němci povraždili, bývalé německé statky, ale němce čehuni vyhnali ačkoliv zrovna ve Vidlákově se Němci chovali velice vstřícně, barokní sýpku, kterou jsme málem prodali na trámy do Rakouska, zámek, který jsme nechali zdevastovat jako internát pro zemědělské učiliště, prakticky v centru je ošklivý sklárenský komín, hned vedle je strojírenská fabrika na těch nejhezčích pozemcích, skoro všude někdo někoho před dvěma generacema udal, jiní se zase podrazili ve všech volbách za posledních třicet let. To si pište, že téměř na každém nároží stojí něco, co někomu pije krev, protože mu to připomíná nějakou vlastní či rodinnou ostudu. Přitom dohromady je Vidlákov dokonalý skanzen posledního století. Máme tu úplně všechno. Vezměte kteroukoliv etapu dějin a ve Vidlákově na to najdete nějakou nenáviděnou nebo adorovanou stavbu.

Bohužel občanů s potřebou kompenzace vlastní malosti máme také víc než dost.

Autor: Vidlák
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...