19.3.2015
Kategorie: Ekonomika

Nenadávejme na “odtékající zisky”. Udělejme z ČR daňový ráj

Sdílejte článek:

JAN ŽEMLIČKA 19|03|2015

Pořád slyším dojemný vzlykot socialistů všech druhů a barev o tom, že “nadnárodní korporace” z ČR vyvádějí 300 miliard korun ročně na dividendách. Přitom řešení je prosté. Snižme ty zatracené daně a kapitál se k nám bude hrnout. Není nic jednoduššího. Nejdříve si neodpustím malé rýpnutí. Na jednu stranu socialisti lákají zahraniční kapitál na pobídky, daňové prázdniny a průmyslové zóny, chlubí se, kolik pracovních míst takto získali, zkrátka a dobře, dokud investoři investují a hrnou do republiky kapitál, dávají si socani  high-five.

[ad#hornisiroka]

Jakmile ale zahraniční firma dobuduje továrnu, rozjede byznys a začne vytvářet zisky, které si vyplácí jako dividendy pro své majitele (mimochodem, řádně je daní!), socani začnou řvát cosi o “vykořisťování”, “kolonii”, “nezasloužených ziscích a nespravedlnosti”, nebo ještě lépe o “neoliberálním otrokářství” či “predátorských korporacích” a chtějí dividendy zdanit.

Zajímavý paradox, tak typický pro sockomunisty, nejprve se před zahraničními investory klaní až k zemi, a pak na ně plivají. Mezitím samozřejmě neúnavně pokračují v likvidaci domácího kapitálu a živnostníků, třídního nepřítele,  kterému se kreativně tisícem a jedním způsobem snaží co nejvíce znepříjemnit podnikání. Tak trochu schizofrenní a super konzistentní postoj.

No nic, nechme socany jejich vlastnímu způsobu myšlení, takoví už oni jsou a s tím už asi nikdo nikdy nepohne.

V ČR máme korporátní daň (DPPO) ve výši 19 %. Ačkoli socani pokřikují, že máme tuto sazbu nižší, než je průměr EU, stále je to zbytečně mnoho. “Průměr EU” není nějaké světoborné měřítko. Firmy do offshore destinací prchají právě kvůli vysokým sazbám a také kvůli přehnané byrokracii. Takže pane (Ne)Bureši, měsíčním hlášením DPH se super skenováním účtenek opět českou ekonomiku vynalézavě střelíte do nohy. Gratuluji. Hlavně že zlikvidujete “karusely”. Ne, ve skutečnosti nezlikvidujete ani ty ” karusely”.

Administrativu spojenou s DPH a DPPO je třeba radikálně zjednodušit. Nevidím důvod, proč by se základy DPH a DPPO nemohly vejít na 2-3 A4. Ušetřil by na tom stát i podnikatel a možná by se zaradoval i nějaký ekoterorista. Nevím, co je na tom tak těžké pochopit. I Burešův daňový tým Užovka by potom měl lehčí práci.

Samotná korporátní daň je zbytečně vysoká. Proč ji nesnížit třeba na 10 %? Platí zde Lafferova křivka, pokles sazby by vykompenzoval vzestup objemu firemních zisků, navíc by to do ČR přilákalo víc firem ze zahraničí. Víc peněz v rozpočtu, víc pracovních míst,…. 

Třeba takové Irsko se z bankovní krize způsobené nízkými úrokovými sazbami v eurozóně vzpamatovalo právě díky svým nízkým daním. Není důvod, proč to nezavést u nás. Přínos by mohl být okolo jednoho  až dvou procent HDP ročně, což je daleko víc, než co může přinést “šrotovné” a “prorůstová opatření” sockomunistů.

Tím to by šlo poměrně snadno z ČR vytvořit slušnou  onshore destinaci. Byl by to přínos pro státní kasu, obyvatele i podnikatele, ať už domácí či zahraniční. Druhý, také velmi výhodný postup, je budování  offshore centra. To se nevylučuje, země může být zároveň  offshore i  onshore centrum. Nebo klidně jen  offshore, i když to je škoda.

zero-road-tax

Vezměte si takové Spojené státy. Mají snad nejvyšší korporátní daň na světě, okolo 40 %, proto některé firmy z USA prchají do výhodnějších destinací. Paradox je, že spousta firem naopak prchá ze svých domincilů do USA.

Jak je to možné? V USA, konkrétně v mini státečku Deleware, domově Las Vegas Nevadě a ve Wyomingu firmy vykazující pouze nerezidentní zisky (ty, které nepocházejí z USA, ale třeba z Německa nebo ČR) podléhají sazbě korporátní daně ve výši plných 0 % a také požívají velmi vysokou míru anonymity  a právní jistoty s bonusem jednoduché administrativy. Perfektní.

Zjednodušeně řečeno, USA je současně daňový ráj i daňové peklo. Stát může ale být rovnou dvojitý daňový ráj,  offshore i  onshore. Je to nejvýhodnější. Proč by právě ČR nemohla být dvojitý daňový ráj? Udělat z ČR  offshore centrum je ještě jednoduší.

Stačí jednoduchá právní úprava, revize  Občanského zákoníku, která nadefnuje do právního řádu nový typ obchodní společnosti, klasické IBC (International business company). Jde o firmu, která má pouze nerezidentní příjmy (příjmy ze zahraničí), tudíž nesmí podnikat ve své mateřské zemi. 

Podmínky IBC je možné nastavit různě. Protože už ale existuje konkurence zaběhlých daňových rájů, je třeba ty to podmínky nastavit co nejliberálněji (akcie na doručitele, minimální splatný kapitál, povolenou bankovní a investiční aktivitu, vyžadovat jen minimum účetnictví, nulová DPPO, jen nějaký ten paušální poplatek státu).

Možná si říkáte, že nějaký paušální poplatek není nic moc terno, ale pokud bude paušál 2000 dolarů ročně a firem se zaregistruje třeba 1000 000 (což není vůbec nereálné), státní rozpočet získá každoroční příjem 2 miliardy dolarů, tedy přibližně 52 miliard Kč, což by se setsakra šiklo.

Příjem z paušálu není jediný příjem pro daný stát fungující jako  offshore centrum. IBC samozřejmě potřebuje místní sídlo, účetní, případně registrovanéh o agenta, banku, investiční fond,… To to všechno přináší do ekonomiky daného státu příliv dalších peněz a spoustu dobře placených pracovních míst. Tito  zaměstnanci pak více odvedou na sociálním a zdravotním, více utrácejí > více odvedou na DPH a spotřebních daních a taky podpoří domácí poptávku > více DPH > více pracovních míst,… No jo, synergický efekt, nad kterým by se pan Keynes zaradoval.

Takový Ostrov Man zažívá už 30 let nepřetržitý hospodářský růst, nezaměstnanost 0,5 % a jeho vláda je bez dluhů. Asi nikomu z euro-daňově-harmonizačního sojuzu se nic takového (ne)překvapivě nepovedlo. A troufám si říct, že se jim to taky nepovede.

Jako člen EU bychom byli, jako součást vnitřního trhu EU sakra lákavým  offshore centrem. Spousta firem z Německa, Dánska či Francie, Itálie a Španělska by si určitě ráda trochu ulevila od extrémních daní.

Pokud se k tomu zruší ještě daň z příjmu fyzických osob, mohla by ČR lákat jako daňové rezidenty i fyzické osoby. Je totiž jen otázka času, kdy nějaký další chytrý socialista zkusí znovu štěstí s “daní ze závisti” à la Hollande.

[ad#velkadolni]

PS: Celá věc  nám přináší další sladký bonbónek. Pekelně by to hnulo žlučí té smečce neomarxistů v Bruselu, Francii a PIGS. Fakt hodně. A nemohli by s tím nic dělat. DPPO nepodléhá evropské kartelové dohodě, pardon, harmonizaci daní. Bylo by hezké vidět ty bezradné kyselé škleby Eurohlavounů a vědět, že s tím nemůžou nic dělat. Už jen ten pohled by stál za to.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...